0   

Primož Cigler @CyMaN 12. Mar 2006, 21:25

Pozdravljeni!

Sem nov na forumu. Prijavil sem se predvsem, ker imam en velik problem: Pred enim tednom sem prišel iz potovanja po Avstraliji. Že pred samim začetkom potovanja sem preko interneta naročil komplet diasov Kodak Elitechrome 200 (5kom) pri Fotomarket.net. Ko sem pišel nazaj sem dal filme razvit (dal sem jih v Krško, ampak oni jih potem pošljejo razvit v Ljubljano, samo ne vem v kater fotolaboratorij). Ker me pride ceneje dajam slike rezvijat na CD, da film posnekirajo že v labu. Ko pa grem gledat slike, vidim da je gor polno šuma, posebej pa se vidi na temnih delih slike (oblačila, sence). Če dia film pogledam proti luči so barve v redu, na ekranu pa so nekatere slike dokaj nekontrastne in polne šuma. Zanima me, če kdo ve, v čem je razlog. Bi lahko bili razlog rentgeni na letališčih, ker se nisem spomnil, da bi dal filme iz torbe? Filmi so šli ene 6x čez rentgen. Lahko bi bilo to, lahko je pa tudi, da mi jih niso v redu posnekirali. Čudno se mi zdi tudi, da so nekatere slike fenomenalne, nekatere pa čisto ogabne od šuma.
Bom poslal še primer.
 0   

Heretic @Heretic 12. Mar 2006, 21:31

letališki rentgen ni filmom ne povzroča škode, nasprotno pa je z medicinskim. verjetno pošiljajo v studio pri Nami, ki je preverjeno dober, tako da dvomim, da so oni kaj zajebali pri razvijanju - verjetno so za šum krivi slabi skeni. če je hudo in pri veliko fotografijah, zahtevaj reklamacijo. yes
 0   

Primož Cigler @CyMaN 12. Mar 2006, 21:48

Tole je še primer
 0   

Heretic @Heretic 12. Mar 2006, 21:50

omg, to sploh ni tisti normalen, 'zdrav' šum, ki je napriemr na filmu! reklamiraj, nujno! bigeek
 0   

iztok @izo 12. Mar 2006, 21:51

če so diasi ok, potem je kriv samo slab sken. temni diasi so nasploh problem za skenirat, saj je šum na temnih delov še bolj pozna in je v tem primeru uporabit večratno skeniranje isteg diasa, ki tak šum odprablja ali pa odpravit šum z kakšnim programom. prvi način da boljše rezultate, vendar zelo upočasni proces. v studio najbrž ne delajo ne prvega ne drugega, razen če šs doplačaš za obdelavo ipd, vendar to najbrž ni poceni.
nasploh je potrebno za dober in kvaliteten sken kr precej časa, znanja in potrplenja, poleg vrhunske opreme, jasno. msilim, da lahko iz tega kar sam potegneše neke zaključke.
 0   

Heretic @Heretic 12. Mar 2006, 22:02

sam izo, če praviš, da je to ubitvo normalno pri običnem naročilu, ok zastopim. mi je jasno. samo meni se to še ni zgodilo, da bi dobil tako poskenirane diase, pa sem naročal popolnoma običajno. tole me je pa čisto šokiralo. none
 0   

iztok @izo 12. Mar 2006, 22:11

ma, če so vsi skeni takšni, jasno da ni ok. sem pa že videl takšne skene, najbrž je kenirano na kakšni fuji mašini ipd, se pravi ne namesnkem skenerju.
je pa tako temen dia problem za vsak skener. poleg tega je še bl šfoh jpeg kompresija, vendar to je najrbž cyman v takšni kbaliteti shranil. vendar kakor praviš, če je že pomenjašana fotka tako šfoh, kakšen je šele original.
v kakšni resoluciji pa skenirajo to?
 0   

JurijVM @JurijVM 12. Mar 2006, 22:19

Ne pričakuj preveč od skenov za jurja, rezultati so zgolj za objavit kakšno fotko na netu, več nikakor, imam večinoma slabe izkušnje s skeni na Frontierjih, razen če se operater res ne potrudi, potem so skeni še kar v redu.

Jurij
 0   

Gregor1 @Gregor1 12. Mar 2006, 23:00

Uh...jst mam ttu slabe izkušnje s skeni...tko da...mislim, da bi ti najbolje naredili pri foto Čebron-u...je bil test na portalu...
 0   

Jaka @Guda 13. Mar 2006, 09:40

Če si dal razvit v Krškem (verjetno v Foto Asjo), ti tega ne priporočam več, ker delajo s filmi kot svinja z mehom, meni so nazadnje od 17 filmov na cca. 40 diasov okvirili tako, da so prepognili film in se je videla zavihana perforacija filma, poleg tega je bilo nekaj diasov opremljenih s prstnimi odtisi, dva sta imela zasušeno kapljico vode + vse skupaj je bilo pošteno zaprašeno.

Kar pa se tiče skenov pa je tako, da moraš povedati kakšno kvaliteto ti naj naredijo, praviloma ti naredijo tako, da lahko razviješ sliko v velikosti 10 x 15 cm, kar pomeni, da ne boš najbolj zadovoljen s kvaliteto na monitorju.
 0   

Primož Cigler @CyMaN 13. Mar 2006, 13:36

Filme sem dal razvit v Foto Potočnik, ki naredijo bolše kot Foto Asja, samo imam še vedno težave. Zgornja slika, ki sem jo prilepil je samo crop iz cele slike in ni pomanjšana, drugače vedno naročim, da mi slike shranijo v .tiff formatu, po navadi v resoluciji okol 1800x1600. Sj če slike doma natisnem so rezultati v redu, se šum opazi samo na najslabših fotkah. Problem je, če hočem slike dat na kakšno spletno galerijo. Bom nesel nazaj...
 0   

Matej Herbst @matto 13. Mar 2006, 16:09

1. Rezultat takih scanov je ponavadi malo ali tudi dosti podosvetljen dia-s in scan na navadni mašini in potem se pojavi sneženje smile)

Sicer se to na novih mašinah ne pojavlja toliko npr. kot je 330,340 in 570, ker imajo drugačen načim scaniranja kot stare 350, ki imajo porazne scane iz diasov.

2. Ne glej diasa proti luči ampak v okvirčku na projekorju pa ti bo takoj jasno.

3. Ne pričakovat od teh "čip" scanov, da bo ne vem kaj če daš drugje za en posnetek toliko kot tu za cel film.

4. zakaj fotkaš na dias če si delaš fotke?
moj blog......[url]http://blog.slo-foto.net/matto[/url]

[img:ee1b1cfb29]http://www.kalisce.com/blogblog/zsfb_userbar.png[/img:ee1b1cfb29]
[img:ee1b1cfb29]http://www.a2ubambi.com/userbars/canon_userbar.png[/img:ee1b1cfb29]
 0   

Primož Cigler @CyMaN 13. Mar 2006, 19:12

1. Po mojem ni problem toliko podosvetljen dias pri slikanju kot pa preosvetljen pri razvijanju. Takšno je moje mišljenje. Saj če bi na zgornji fotki s skenerjem manj osvetlil film bi res zgubil nekaj modre barve neba, ampak tako je to tudi bilo mišljeno. Boljše malo manj neba, kot pa šum po celi fotki.

2. Bom tudi to pogledal, če bom imel priložnost. Ampak po mojem lahko tudi proti luči vidiš v čem je stvar, če si razibal film ali so ti ga slabo poskenirali.

3. Cheap skeni? Saj so cene povsod skoraj iste...

4. Vse boljše fotografije, ki sem jih kdaj gledal na razstavah in internetu so narejene z diasi. Po mojem so vzroki predvsem boljše barve in manjše zrno od negativov. Sicer pa ne delam samo fotke za v album ampak slikam (vsaj poizkušam) tudi kaj resnejšega.
 0   

iztok @izo 13. Mar 2006, 19:26

če hočeš met dober sken, dej to kam strokovno nardit. ne bo poceni, boš pa vsaj imel kvaliteto, sploh če hočeš delat kakšne velike printe ipd.
če veliko skeniraš, razmisli o nakupu namesnkega skenerja, zdej se da za kr odber denar dobit kakšno rabljeno zadevo.
dia po mojem nima nič kaj dosti manjše zrno, poonavadi je samo tako, da so dia filmi pri nižjih iso rednostij (50,100,200), negative in čb pa dobiš tudi od 400 do 3200 ali celo več. jasno, tudi šum se pri nagativih zaradi kontra barv drugače prikaže na negativih.
 0   

Matej Herbst @matto 13. Mar 2006, 20:15

CyMaN je napisal/a:
1. Po mojem ni problem toliko podosvetljen dias pri slikanju kot pa preosvetljen pri razvijanju. Takšno je moje mišljenje. Saj če bi na zgornji fotki s skenerjem manj osvetlil film bi res zgubil nekaj modre barve neba, ampak tako je to tudi bilo mišljeno. Boljše malo manj neba, kot pa šum po celi fotki.

2. Bom tudi to pogledal, če bom imel priložnost. Ampak po mojem lahko tudi proti luči vidiš v čem je stvar, če si razibal film ali so ti ga slabo poskenirali.

3. Cheap skeni? Saj so cene povsod skoraj iste...

4. Vse boljše fotografije, ki sem jih kdaj gledal na razstavah in internetu so narejene z diasi. Po mojem so vzroki predvsem boljše barve in manjše zrno od negativov. Sicer pa ne delam samo fotke za v album ampak slikam (vsaj poizkušam) tudi kaj resnejšega.

Ja to kar si napisal je res in ni res. Cene skenov so enake v navadnih labih, za labe ki profesionalno scanirajo dia-s pa lahko prideš tudi do 5k po posnetku.
In tudi vse špovečave so narejene na druge scanerje in mašine.

Probaj si naredit scan pri nord foto, ki nimajo boben scanerja pa boš videl že revolucijo na scanu in na fotki.

Z diasi, pa ne boš šel neke profi stvari na kodak200 v akciji in boš rajši posegel po boljših diasih in po profesionalnem razvijanju dia, scaniranju in razvijanju fotk tu pa cene bliskovito narastejo, zato sem napisal, da je za včasih nesmoterno fotkat na dias če pol šparaš pri postprocesu in lahko dobiš še dosti slabše rezultate kot na film.

Podosvetljen dia pa naredi šum, enako kot digič, ker imam malo tolerance in temni deli so brez podatkov in ko vse to svetliš nastane en lep snežni dan.
moj blog......[url]http://blog.slo-foto.net/matto[/url]

[img:ee1b1cfb29]http://www.kalisce.com/blogblog/zsfb_userbar.png[/img:ee1b1cfb29]
[img:ee1b1cfb29]http://www.a2ubambi.com/userbars/canon_userbar.png[/img:ee1b1cfb29]
 0   

Tadej Drakulić @Dracolinho 15. Mar 2006, 19:44

Strinjam se z vsemi!! thumbsup thumbsup

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati