0   

roman @roman67 12. Mar 2006, 21:45

Kakšne so prednosti in slabosti širokega kota naprimer 24mm .Ali je dober široki kot res tako pomemben? Prosim za čim več odgovorov. sunny
 0   

Heretic @Heretic 12. Mar 2006, 21:59

24mm se na filmu odnse zelo v redu in je primeren za notranje posnetke (kjer nimaš prostora, da bi vse zajel z ožjim objektivom), prav tako za pokrajine in kakšne dobre perspektive.
24mm se na digitalnem SLRju spremeni v 36mm (pri 1.5 crop faktorju), kar popolnoma spremeni uporabnost leče.

široki kot je zelo uporaben, čeprav je vse odvisno od posameznika. osebno obožujem široki kot, najbolj pa 20mm na film, kar lahko da nore rezultate.

pri ekstremnih širokokotnikih se pojavlja še posebna značilnost - "sodčkast efekt". gre za ukrivljanje linij pri robovih. ekstremni primeri tega so fish-eye objektivi, kjer je to krivenje ekstremno in ponavadi namerno izrabljeno za efekt.
 0   

iztok @izo 12. Mar 2006, 22:04

eh, klasične..
kaj je dober široki kot, bi najprej red vedel. najbrž misliš dober objektiv z 24mm goriščnice, al kako.
kolk ti ja pa širok kot pomemben, je pa čist stvar okusa. nekateri rajši fotkajo z širokokotnimi objektiv, ker pač zajame več prostora ipd, drugi pa spet teleobjektivi, ker lahko ločijo predmet iz ozadja, zaradi povečave jsno in pa ker teleobjektiv bolj "zamaže" ozadje, takoimenovani bokeh ipd.
kaje pa tebi bolj utstreza, se boš pa kar sam moral odločit, pred kratkim sem dal en link na temron stran, kjer imaš programček, ki ti pokaše, kako se spreminja vidno polje glede na goriščnico in tudi globinska ostrina. s tem ali nečim podobnim se boš lažje raložil pojme, akor da ti tukaj nakladamo.
nasploh je pa tako, da večina začetnikov "navali" na teleobjektive, ker lahko fotkajo na daleč (se bojijo fotkat na blizu, hehe) pa mogoče še kakšen fish objektiv (ekstremno široki kot), ki je kao kul, večina dobre fotografije pa rata pri "normalnih" gorščnicah, kot recimo 35 ali 50mm.
 0   

Jaka @Guda 13. Mar 2006, 09:26

Podobno kot Heretic je tudi meni široki kot čedalje bolj priljubljen, slika ti da neko posebno perspektivo, ki si jo s prostim očesom težko predstavljaš --> še posebno ektremni širokokotniki npr. 17mm na FF. Prav zaradi tega še vedno nimam digitalca, ker bi potem rabil dodaten objektiv za široki kot, ker bi se moj 17-40mm s cropom spremenil v samo cca. 27-64mm. Je pa potrebno paziti, da pri slikanju ne slikaš vse na 17mm, ker znaš spustiti marsikakšno podrobnost. Po drugi strani pa bi si želel tudi jaz kakšnega fisha.
 0   

roman @roman67 13. Mar 2006, 21:18

Hvala za odgovore.V mislih sem imel Kodak P880 edino kar me moti je to da ima največ 400 iso.Ne vem če to zadustuje za športne prireditve naprimer hokej!Tudi zom ni ravno najboljši vendar mislim da to ni tak problem saj ima zadosti pikslov .
 0   

iztok @izo 13. Mar 2006, 21:29

hmm, malce preveč površno je tole.
na izrez in nampixle se jst ne bi preveč zanašal, vedno je bolj, če povečavo dobimo prek optike kot z cropanjem. tudi iso 400 je zlo vprašljiv, za hokej bo vsekakor premalo, četudi imaš svetlobno močan fotič, (recimo z stalno 2.8 blendo ali še menj), čeprav se pri kompaktih blendo spreminja po goriščnici ponavadi in ravno pri max zumu je bolj zaprta.
jst ti bi priporočil za šport (sploh za noter) kakšen ultrazum kompakt obvezno z is tehnologijo in možnostjo iso nad 400. recimo kakšen panasonic fz serije ipd, ali pa canon s ipd.
 0   

roman @roman67 13. Mar 2006, 21:35

Izo kje imaš tisti link? cry
 0   

roman @roman67 13. Mar 2006, 21:45

Drugače mi je tudi Fuji S9500 všeč.
 0   

iztok @izo 13. Mar 2006, 21:45

tisto je spet bolj namenjeno z (d)slr-je z objektivi, za uporabnike kompaktov zna biti samo še bolj zavajujoče, ker so bolj navajami na "zum" izrazosolovje, hehe. sem mislil, da misliš dejansko na širokokotne objektivr, na na široki kot na kompaktih.
ti rajš napiši sem, kaj misliš največ fotkat, pa boš dobil veliko več pametnih nasveteov, tudi glede širokega kota ipd.
 0   

iztok @izo 13. Mar 2006, 21:48

link je pa tukaj
https://www.slo-foto.net/ftopict-4591.html
 0   

roman @roman67 13. Mar 2006, 22:43

Hvala izo. smile Fotkal bi rad naravo,portrete,mesta,premikajoče objekte inp.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati