0   

Matjaž @sajhtam 24. Maj 2006, 22:35

[align=center:9261946563]DOBRA FOTKA

*ding dong*[/align:9261946563]

Vem, saj sem si sam kriv! Odkar ima Žiga internet in svoje slike na 'moje-slike.com' razstavlja, se je v okolico razlegel mir. Ta portal je kot Valentinovo za fotografe, pri vsaki sliki se komentarji samo iskrijo od laskavosti. Naredil sem napako, da sem šel na ta portal, da bi napisal iskreno kritiko eni od njegovih slik.

[align=center:9261946563]*ding dong*[/align:9261946563]

Mislim, da je nekdo pri vratih, ki ni bil čisto zadovoljen z mojim komentarjem.

»Kva se pa greš? Zakaj se hodiš izživljat nad mojimi slikami?« me Žiga nadere. »Kaj je pa narobe z mojim komentarjem? Le konstruktivno kritiko sem dodal!«
Žiga mi pred obraz potisne natiskano stran svoje slike s komentarji, tudi mojim.

[align=center:9261946563]

Zgradba slike je zmedena, oko ne najde nič oprijemljivega. V sliki ni nobene ostrine in kaže se močan modri odtenek. Vogali slike so zelo zatemnjeni, preveri sončno zaslonko oziroma filter. Tudi kompresija je premočna.[/align:9261946563]

»To nima nobene veze s konstruktivno kritiko. Če hočeš bit mal bolj konstruktiven, si oglej komentarje drugih obiskovalcev in se po njih ravnaj!« mi Žiga zabrusi. Malce zmedeno mu odvrnem: »Kakšna konstruktivnost, lepo te prosim, razen nepomembnih floskul ni bilo ene resne pripombe!«

Žiga jezno dvigne papir proti meni in s prstom pokaže na komentar: »A res!? Kaj pa pomeni potem tale pripomba? Jasno piše >dobra fotka<«. Jaz ga začudeno pogledam: »Ja, in!? Kaj pa naj po tvoje pomeni >dobra fotka<?«. Žiga začne zvijati z očmi: »Saj je ja popolnoma logično! Ampak tebi, kot začetniku, bom razložil! >Dobra fotka< pomeni, da se opazovalcu slika dopade in sicer tako zasnova slike kot tudi premišljena oblika in izvrstna tehnika.« Žiga prekriža roke in me triumfalno pogleda, češ, 'kaj boš pa sedaj rekel?'.

Trenutek sem ga počakal in ga potem mirno vprašal: »Od kod pa imaš to definicijo >dobra fotka<?« Žiga spet zavija z očmi: »Kaj misliš zdaj s tem od kod mi ta definicija? Saj je menda jasno kaj pomeni izraz >dobra fotka<! Kaj pa naj pomeni?« »No ja«, mu odvrnem, »to je tako kot v delovnem spričevalu. Tam tudi napišejo 'zmeraj se je trudil', kar pa nič drugega ni pomenilo kot to, da je bila ena sama lena svinja!«.

Žiga je malo zardel in videti je bilo, da je še enkrat premlel svojo oceno . »Kaj potem po tvojem pomeni izraz >dobra fotka<?«. Naredil sem rahlo zamišljen izraz na obrazu in mu rekel: »Točno jaz tud ne vem, ampak saj lahko pogledava!« »Kje pogledava?« »Zadnjič sem na bolhi kupil knjigo 'Mednarodne smernice za ocenjevanje fotografij'!« Šel sem v svojo delovno sobo in se čez hip vrnil. Žiga je še zmeraj stal na istem mestu z napol odprtimi ustmi. Vedel sem, da še nikoli ni slišal za to knjigo. Začel sem listati po knjigi. »No, pa poglejva! >dobra fotka<,... aha, tukaj je:

Dobra fotka
• v kolikor je samo ta pripomba navedena, je avtor tega prispevka to napisal le iz vljudnosti in tradicije. To je izraz opazovalca, ki na sliki ne najde nobenih uspelih fotografskih zasnov in tako ne more dati nobene pozitivne kritike. Ker pa opazovalec noče užaliti morebitno nežno dušo, ki se lahko skriva za to sliko, se posluži tega izraza. Ta izraz poznamo tudi iz otroštva, ko mama reče svojemu dojenčku »Kako si se lepo pokakal!« ali pa ko reče punca po ponesrečeni noči »Ne, nisem jezna, ker ti je prekmalu prišlo!«
• vsebina komentarja nima konstruktivne vsebine!

»Bedarija", zagodrnja Žiga, "počakaj, kaj pa tale pripomba >Super, nora slika, meni prav seka!<?"
»Sam mal', aha tukaj:"

Super

• ta izraz kot samostojna pripomba, glej >dobra fotka<,
• v povezavi z odtrgano ali nora slika se domneva, da je avtor komentarja pod rahlim vplivom mamil
• v redkih primerih se uporablja dodatek meni prav seka. Isto velja zgoraj omenjeni stavek, le besedo rahlim zamenjajte s težkim

»Ampak tukaj, tale komentar pa ima pohvalno vsebino. 'Zakon, jaz sem tudi to poskusil, pa mi ni tako uspela!' To je pa jasno tudi brez knjige!« »Poglejva!« Poskušal sem ohraniti miren obraz, saj bi na vsak tren škodoželjnosti eksplodiral od jeze.

Primerjave z lastnimi slikami, pri čemer ocenjevana slika večjo pohvalo pridobi.

• če bi imel komentator veliko slabšo sliko, tega v normalnem primeru ne bi sploh omenjal. Če pa najdete takšno oceno, lahko sklepate, da se ocenjevalec norčuje iz vas s pripombo 'Pojdi na mojo stran in si poglej, kako se stvarem streže, luzer!' Ker pa takšna iskrena kritika ponavadi ne doseže nič, skrijejo namero za to hvalno floskulo.

Žiga mi je po vrsti našteval komentarje kot do odlično, fantastično, dobra itd. Obrazložitve knjige so bile dokaj enostavne, vsepovsod je pisalo:'Glej >dobra fotka<'

Žiga je še zadnjič poskusil. »Kaj pa tole? Komentar je kratek, jasen in ga ne moreš napačno razložiti: 'Odlično, to je res dober motiv!'. Pa poglejva zdaj, kaj tvoja veleumna knjiga pravi!«

Aha, sva kar hitro našla.

Dober motiv

• po svetu obstaja veliko motivov, nekateri celo dobri. Obstajajo tudi banane, nekatere celo dobre. Če slikate banano, imate potem sliko banane. Če slikate dobro banano, imate potemtakem sliko dobre banane. Neodvisno od tega, ali ste naredili odlično ali slabo sliko, banana je še zmeraj dobra. Sedaj pa zamenjajte dobro banano z dober motiv. Komentator s tem hoče izraziti, da na sliki ni našel nobene omembe vredne podrobnosti. Da pa njegova kritika dobi dobrodušen prizvok, pač pohvali nekaj, za kar niste zaslužni, torej motiv.

Žiga je zmečkal papir s svojo sliko in komentarji in bil precej jezen. »Bi si lahko mislil. Komentarji so bili preveč podobni Špelinim, ko hoče nažicat d'nar za kakšne čevlje. Ampak na portalu pa ne razumem, saj nimajo nič od mene, zakaj mi potem takole laskajo?« Skomignil sem z rameni in dejal: »Pojma nimam, mogoče si vsi želijo malo prijaznosti. Pa saj ni takoooo hudo, če veš kako interpretirati. Obstaja nevarnost, če dobiš resno kritiko, da pač jemlješ preveč osebno in potem samokritika začne šepati!« »Men' se to ne more zgodit«, je rekel Žiga, »jaz sem zmeraj odprt za iskrene kritike!«. Seveda, sem si mislil, brezpogojno!

»Glej, tukaj je še ena pripomba!« in poberem papir s tal. Žiga se je malce namrdnil in dejal: »Ja, tale je kar 'Zanič!' napisal, ampak sem ga kar ignoriral, saj tako ali tako samo provocira!« »Kar ignoriral si ga in on ti tudi ni več komentiral slik?« »Neee«, je odvrnil Žiga, »če ti kdo takole nagaja, ga lahko na portalu postaviš na IGNORE listo in potem ne more več komentirat tvojih slik!«.

Hmmm, tako se na njihovem portalu definira samokritika, vse pošlihtano, kar se ne dopade, se zbriše. Žiga se začne praskati po glavi in mi pravi: »Posluš, če je vse, kar se sliši pozitivno, v resnici negativno, potem je lahko pripomba 'Zanič' nekaj pozitivnega.«

»Pffff, kaj pa naj bo pozitivnega pri izrazu 'Zanič'? To bo verjetno jasno, tega ne bo v knjigi!« sem mu osuplo odvrnil. »Ne čvekaj in raje v knjigi poglej. Ti tako ali tako nimaš pojma!« »No pa poglejmo, aha tukaj je!«

Zanič

• nič preveč konstruktivno, vendar z določenimi ocenjevalnimi izkušnjami, se lahko pozitivno opredeli.

»Posluš, posluš!« je triumfalno odvrnil Žiga. »Trenutek, tukaj je še nekaj« in sem začel naprej brat.

• pozitvno pri izrazu >zanič< je dejstvo, da je to kratka, vendar zelo iskrena ocena, ki ne pusti nič prostora za interpretacije. Zanič pomeni zanič. Variante so tudi snapshot, v k**cu itd. >Zanič<< je iskrena različica za >dobra fotka<.

»Pokaž mi to knjigo«, je zavpil Žiga. Nekaj časa je listal po njej in mi jo nato precej grobo vrnil. »Jim bom že pokazal, kako se pišejo komentarji! Kar naj se pripravijo!« Odvihral je proti svoji hiši, ko mu je takrat sosed Novak iz folklorne skupine prekrižal pot. »Živijo Žiga«, ga pozdravi z nasmeškom, »včeraj sem bil na tvoji spletni strani. Res imaš dobre fotke!«

Žiga se je ustavil, zardel je kot kuhan rak in žile so se mu pokazale na vratu:
»DA TI NE BOM NEKAM VTAKNIL TE DOBRE FOTKE, PREKLETA *** ZAJEBANA!!!«

Nato je odšel v svojo hišo. Novak ves prestrašen strmi vame: »Kaj mu pa je? A sem kaj napačnega rekel?« » Ah kje!« sem mu dejal »Žiga je pač alergičen na takšne floskule. On rabi konstruktivno kritiko!«

Torej, razmislite pri naslednjem komentiranju slik, da ima fotograf mogoče v lasti Mednarodne smernice za ocenjvanje slik. Bodite iskreni pri komentiranju, nobenemu ne koristi, če si bomo dopovedovali lepoto slik. In če vas nekdo postavi na IGNORE listo, potem veste, da imamo Žigata tudi med nami!

In bognedaj, da mi kdo napiše, da je to »lepa zgodba«!

grin

*prevedeno iz: http://www.buxtehuder-fotofreunde.de/Kurt/kurt10.htm
 0   

Brane @Brw 24. Maj 2006, 22:51

Kvazifuturekstravagantistično! thumbsup

Čestitke za prevod in trud. (seveda je zgodba še kako resnična na mnogih portalih) sad
 0   

tomaž @mju 24. Maj 2006, 23:28

luštno biggrin biggrin biggrin

Drugače pa mislim, da je lepo tisto, kar je všeč meni
 0   

iztok @izo 24. Maj 2006, 23:34

torej le sledimo evropskim smernicam, pa sem že mislu, da imamo samo preveč cajta presedet pred računalnikom in se kregat, ali so fotke zanič ali ne biggrin
 0   

juze @juze 25. Maj 2006, 01:10

Odlično.
Pa še prevod je, v nasprotju s tradicijo slovenskih portalov, neopazen in zato super.
 0   

Peter Bernik @Noob 25. Maj 2006, 05:42

thumbsup
[url=http://www.peterbernik.com/][img:58355b6b4e]http://blog.peterbernik.com/wp-content/images/podpis.jpg[/img:58355b6b4e][/url]
 0   

primoz75 @primoz75 25. Maj 2006, 07:44

sem mislil da smo na foto forumu...in bi pričakoval kaj v stilu: dobra fotka... laugh

slike delajo slikarji.... grin
 0   

Boštjan @loomy 25. Maj 2006, 08:03

Bedarija. Še dobro, da ni tvoja. Glede definicij komentarjev, se pa raje vzdržim.
 0   

Miha Rekar @Mih@ 25. Maj 2006, 08:15

Prou hudo laugh Zelo dober prevod, samo dvomim, da se dobi knjiga, kjer je res vse takole napisano upset
[url=http://mr-foto.net/zsfb.html][img:aa918317cc]http://www.kalisce.com/blogblog/zsfb_userbar.png[/img:aa918317cc][/url]
[url=http://mr-foto.net/][img:aa918317cc]http://www.kalisce.com/miha/userbars/mihaowner_userbar.png[/img:aa918317cc][/url]
 0   

Matjaž @sajhtam 25. Maj 2006, 09:01

Še mene je zagrabil in sem šel po googlu gledat, če knjiga res obstaja! yes

BTW:

@ primoz75: Mea culpa! Sem se preveč na prevod naslonil, sem že popravil!

@loomy: Žiga!?

@ vsem ostalim: Hvala!

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati