0   

rokin_ @rokin_ 8. Jun 2006, 18:22

V čem je sploh uporabna vrednost korekcije osvetlitve? A ni isto, če kompenzeraš z prenastavitvijo zaslonke al pa z zaklopom?
V bistvu te funkcije sploh ne uporabljam, mogoče samo nevem kako bi jo lahko izkoristil.
 0   

ander @ander 8. Jun 2006, 18:55

Pri npr. zaslonski avtomatiki nastaviš željeno zaslonko in fotka ti pač odvisno od razpoložljive svetlobe nastavi ustrezen čas. Podobno pa ti pri časovni avtomatiki fotka nastavi ustrezno zaslonko. Korekcija osvetlitve, po kateri ti sprašuješ, pa omogoča dodatno korekcijo osvetlitve, ki jo je priporočil svetlomer v fotki - lahko podosvetliš ali nadosvetliš. Uporabno je to v bolj zapletenih svetlobnih razmerah ali če hočeš ustvariti željene (svetlejše ali temnejše) odtenke barv, ipd... Podobno je, če uporabljaš program M (manualno), kjer lahko daš duška svoji kreativnosti.
Upam, da si spraševal o tem.
Dobro luč!
 0   

rokin_ @rokin_ 8. Jun 2006, 23:29

Ja hvala. Ma sem čisto pozabil, da itak ne morš pol štimat časa če maš prioriteto zaslonke in obratno. Večinoma slikam v manual, tam pa itak moraš kompenzirat sam s spreminjanjem časa oziroma zaslonke. Tko da sem bolj mislil na manual način, v čem je tam fora EV ja. upset
 0   

daylight @daylight 9. Jun 2006, 07:20

EV = exposure value... to ima vedno "vezo" grin
 0   

rokin_ @rokin_ 9. Jun 2006, 09:21

Mislil sem Exposure compensation, v čem je fora v manual načinu, ker moraš v manual načinu itak kompenzirati sam, s časom oz. zaslonko. bigeek
 0   

Robert Purkart @robert_purkart 9. Jun 2006, 10:37

Čudi me, da slikaš v manualnem načinu, pa ne poznaš osnov?!?

Svetlomer je umerjen na neko povprečno vrednost in če motiv od tega povprečja odstopa, bo osvetljeno napačno. To rešuješ s kompenzacijo osvetlitve.

Če slikaš samo nevesto v belem, moraš nadosvetliti, da bo obleka bela in ne siva, če pa samo ženina v črnem, moraš podosvetliti, da obleka ostane črna in ne siva (za lase privlečen približen primer). Svetlomer je umerjen na neko povprečno vrednost in če motiv od tega povprečja odstopa, bo osvetljeno napačno.
Razlika med optimistom in pesimistom? Pesimist ima več informacij.
 0   

rokin_ @rokin_ 9. Jun 2006, 10:50

Joj a res noben ne prebere kaj sprašujem, dead .

Vem, čemu služi exposure compensation, nevem pa v čemu je njegova fora v manual načinu, ko moraš itak kompenzirati sam z spreminjanjem časa oz. zaslonke. Primer: Če v manual načinu pritisneš na gumb za exposure comp. in povečaš npr. na +1, se ne bo popolnoma nič zgodilo, razen da bo svetlomer pokazal podosvetljenost (kar pa že itak sam veš da je podosvetljeno saj si zato ravno povečal na +1), zato moraš sam zmanjšati čas oz. bolj odpreti zaslonko. Zato ne vidim njegove (exposure compensation) uporabne vrednosti v manual načinu.
Upam, da sem bil zdaj bolj jasen. thumbsup
 0   

Robert Purkart @robert_purkart 9. Jun 2006, 11:02

Zdaj je jasno.
Ta funkcija deluje le v avtomatskem načinu delovanja, kjer kompenziraš nekaj, kar ti aparat ponudi po svoji matematiki. V ročnem ni smiselna, kar si že sam ugotovil.
 0   

daylight @daylight 9. Jun 2006, 11:39

jaz sem te popravil samo glede izraza. EV namreč ni exposure compensation, temveč merska enota za osvetlitev.
 0   

Tomislav @tomaz_urh 9. Jun 2006, 15:24

robert_purkart je napisal/a:
Zdaj je jasno.
Ta funkcija deluje le v avtomatskem načinu delovanja, kjer kompenziraš nekaj, kar ti aparat ponudi po svoji matematiki. V ročnem ni smiselna, kar si že sam ugotovil.

????
ta funkcija deluje med drugim tudi v maualnem načinu
 0   

Robert Purkart @robert_purkart 9. Jun 2006, 18:49

Ja, efekt pa je popolnoma isti, kot če za tisto razliko kompenzacije dodatno prestaviš čas ali pa zaslonko. Jaz kompenziranje razumem kot prisilno spreminjanje nečesa, na kar drugače nimaš vpliva. Avtomatika ti zvezno spreminja razmerje čas-zaslonka, pa obračaj gumb kakor koli hočeš. Nanjo nimaš vpliva. S prisilnim popravljanjem tega razmerja - kompenziranjem, pa tudi v avtomatskem načinu lahko sliko popraviš ali pokvariš čisto po svojem okusu. To v ročnem načinu lahko narediš že brez te funkcije. V čisti avtomatiki tega ne moreš narediti, vse dokler se giblješ v svetlobnih pogojih, ki so znotraj omejitev tako časov aparata, kot zaslonk objektiva.
 0   

rokin_ @rokin_ 9. Jun 2006, 22:49

Daylight hvala, da si me popravil, sej sem pol v naslednjem postu povedal prav grin

tomaz_urh je napisal/a:
robert_purkart je napisal/a:
Zdaj je jasno.

????
ta funkcija deluje med drugim tudi v maualnem načinu

Ta funkcija ne deluje v manual načinu, ker ne more delovati. Kako pa naj fotoaparat ve ali ti hočeš kompenzirati s spremembo časa ali s spremembo zaslonke. Deluje samo v tem smislu, da če ti npr. kompenziraš na +1, potem ti svetlomer pokaže podosvetljenost . Sam fotič pa nič ne kompenzira.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati