0   

Roman @Filth 27. Jun 2006, 19:48

zardi česa se je pojavila ta napaka.... zaradi objektiva ali zaradi senzorja ali zaradi kakšne druge stvari.....

Nikon D50 + Sigma 18-50 3,5/5,6

0   

misfits @misfits 27. Jun 2006, 19:51

temu pojavu se reče blooming in je men se zdi problem elektronskega zaklopa.
To je tud pri d70, se mi je že ene parkrat zgodilo.
Zgodi se takrat, ko slikaš neko zelo svetlo zadevo (sonce), če bi čas zaklopa zmanjšal, da bi bil sonce dosti temnejši pol tega ne bi bilo.

Evo, tole citiram enga (LJ)
"Mislim da je to posledica kombinacije mehanskega in elektronskega zaklopa.
Mehanski zaklop na bi deloval najvec z 1/125s, za hitrejse case naj bi uporabil elektronskega. Problem pa nastane ker je senzor se vedno osvetljen celih 1/125s in pri zelo mocnih virih svetlobe izgleda kot da bi se ta razlila".

Primer (slike spodaj)
http://www.naturfotograf.com/D70_rev02.html#top_page
 0   

Roman @Filth 27. Jun 2006, 20:05

aha, ampak je to očitno, če je v bližini svetle točke nek temnejši predmet, drugače nebi bilo tako opazno.....
 0   

iztok @izo 27. Jun 2006, 20:26

nočem bit tečen, vendar tega na 300d še nisem opazil, tudi po raznih forumih ipd (glede canona). očitno je to domena ccd senzorja, ko dobi močno svetlobo notr al kaj takšnega, podobne se moire vzorec pojavlja pri mrežastig vzorcih itd. ampka moire je nekako normalen pojav, nikon pač nima tako močnega aa filtra na senzorju in zarat njega je moir efekt bolj odpravljen kot na nikonu, ima pa zarat tega bolj mehko sliko, kar je dobro vidno v detajlih.
ampak tole blumanje al pač kakor se temo reče, me pa preseneča, sploh glede na to, da no osamlje primer in zna bit zelo moteč, čeprav se najbrž res pojavi v ekstremnih pogojih.
 0   

misfits @misfits 27. Jun 2006, 20:29

izo je napisal/a:
nočem bit tečen, vendar tega na 300d še nisem opazil

zato, ker Canon nima kombinacije mehanskega in elektronskega zaklopa tko kot Nikon
Men se je to pojavlo ene 5krat od 30.000 posnetkov. Je pa odvisno kaj slikaš, če dosti take fotke kjer je sonce zraven se zna večkrat pojavit.
 0   

iztok @izo 27. Jun 2006, 20:48

aja, tako pa res, ja. sej je logično, pr močnoi svetlobi ipd (če recimo fotkaš sonce skoraj direkt) ti pač svetlomer nastavi najkrajši možen cajt, če ne zapreš zaslonke jasno, in potem najbrž elek, zaklop pride na svoje in se takšne reči dogajajo.
 0   

tomaž @mju 27. Jun 2006, 21:55

bigeek bigeek
 0   

iztok @izo 27. Jun 2006, 22:00

kaj mju, ne moreš vrjet, da je to možno na nikonu, kaj? biggrin vzemi to kot posebnost in ne napako, pa je, hehe
 0   

ro-bi @ro-bi 27. Jun 2006, 22:01

Zapri blendo in pazi, da bo čas 1/250 ali daljši- pa bloominga ne bo grin
lp
 0   

iztok @izo 27. Jun 2006, 22:04

se pravi, šport in tele na nikonu odpade? bigeek biggrin ok, bom nehal, samo sami date takšne dobre iztočnice, da se težko uprem skušnjavi sarkazma, hehe.
mju, nikon rulz thumbsup
 0   

misfits @misfits 27. Jun 2006, 22:07

izo je napisal/a:
se pravi, šport in tele na nikonu odpade?

ja, če slikaš šport kjer tekmuje sonce laugh
 0   

iztok @izo 27. Jun 2006, 22:09

kaj pa kakšni prepoteni plešasti športniki ipd, ti se tudi svetijo biggrin
 0   

misfits @misfits 27. Jun 2006, 22:16

tam se to ne pojavi, mora biti res ekstremno svetlo, kot je sonce
 0   

iztok @izo 27. Jun 2006, 22:19

potem pa na janši, ziher sunny biggrin
 0   

misfits @misfits 27. Jun 2006, 22:24

OK, pri Janši mogoče res laugh ampak saj on ni hitr in lahko zapreš zaslonko in imaš čas pod 1/250, pa stativ uporabiš hehe laugh
 0   

Roman @Filth 27. Jun 2006, 22:28

eh bom že preživu s tako "napako", mam še par slik s soncem v motivu pa sem opazu šele zdaj ko vem kaj morm gledat.... grin drugače sploh nebi, sicer pa se pozna na 2eh od 13ih..... thumbsup
 0   

Jan @ghandaed 28. Jun 2006, 08:16

meni se to še ni pojavilo. Ne na D70, ne na D100. Ni pa to nič novega sicer, so ob prihodu D70 skeptiki in kanonaši nekaj težili samo je stvar še redkejša kot moire tako da ni panike.
acta non verba!
 0   

rokin_ @rokin_ 28. Jun 2006, 11:53

Izo a si ti tolk zakompleksan v zvezi s vojim fotkičem al kaj, da skoraj v vsaki debati ko je omenjen Nikon daješ ene izjave, ki nimajo nobene povezave s temo, s katerimi hočeš prikazati kolk je Canon boljši. Nevem sicer kolk si star, ampak mislm, da nimaš glih pet let. indian2
 0   

Matej Herbst @matto 28. Jun 2006, 12:53

Meni se na Nikonih se tudi to še nikoli ni zgodilo. grin

Kot trenutnemu Nikonašu pa mislim, da je elektronski zaklop pametna ideja, saj je zaklop zelo, zelo manj obremenjen.
moj blog......[url]http://blog.slo-foto.net/matto[/url]

[img:ee1b1cfb29]http://www.kalisce.com/blogblog/zsfb_userbar.png[/img:ee1b1cfb29]
[img:ee1b1cfb29]http://www.a2ubambi.com/userbars/canon_userbar.png[/img:ee1b1cfb29]
 0   

dobran laznik @marcelmai 28. Jun 2006, 13:28

[img=http://img520.imageshack.us/img520/9413/ss9mp.th.jpg]

js sem to kr hitro doživel na d50-ki. tule je cajt 1/1000 in je taka cela serija. zanimiv kiks je to. zgleda da se vda senzor zaradi premočne svetlobe. elektronski zaklop verjetno tolko ne zdrži. pa še neki je zanimivo, vedno je vodoravno ali pa navpično.
pri canonu so verjetno zelo veseli.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati