0   

M_M @M_M 16. Avg 2006, 14:08

spet me daje radovednost...

Zanima me, kako je s fotografiranjem s pomočjo spektiva in DSLR aparatov. Kar sem našel na internetu, se je vse navezovalo na kompaktne aparate. Danes sem si imel v trgovini možnost natančno ogledati en spektiv srednjega cenovnega razreda, ki je imel polek še nek nastavek za fotoaparat. A premer tistega navoja je bil tam nekje 35 - 40 mm. Za kakšnega kompakta srednjega razreda čisto OK, kaj pa če bi žele gor namontirati EOS-a. Tam ima najmanjši objektiv ponavadi premer 58 mm. Kateri objektiv uporabiti? Je potrebno dati vmes še kakšno makro lečo, glede na to, da je spektiv odmaknjen cca 5 cm od objektiva?

Prosim za pojasnila in odgovore.
 0   

gasper trampus @gtyrant 16. Avg 2006, 14:11

dslr odpade. so pa uporabni nekateri kompakti,ne vsi. oly 7070,nikov c4500,.,..
Musick ta kill for !!! ....
 0   

M_M @M_M 16. Avg 2006, 14:18

cry

Kaj pa Canon A80 (ta je še doma na zalogi).

Gledal sem tudi en verjetno cenejših spektivov za 29 kSIT. Na stojalu, s torbo in tistim nastavkom za fotoaparat. Povečava od 15x do 60x. Koliko je to v resnici uporabno?
 0   

gasper trampus @gtyrant 16. Avg 2006, 14:23

a80 sprobaj če se da. pri poceni spektivih je ogromno CA ,pa tud kvaliteta je zelo švoh. za digiskopijo rabiš zelo kvalitetne spektive - optika.
 0   

gasper trampus @gtyrant 16. Avg 2006, 14:25

za kaj več si poglej na foto-narava forumu
 0   

M_M @M_M 16. Avg 2006, 14:35

Pravkar bil pri enmu jagru. Dobim spektiv v posojo za 14 dni thumbsup Bo verjetno res najbolje kar v živo sprobat zadevo.

Hvala zaenkrat, če pa naletim na težave, se pa še oglasim.
 0   

Jan @ghandaed 17. Avg 2006, 20:00

Canon A80 je verjetno vredu za digiskopijo. Če me spomin ne vara, ga je za ta namen uporabljal tudi lial, ki je res mojster za digiskopijo.
acta non verba!
 0   

Aleš @lial 17. Avg 2006, 20:20

@ghandead: Res je, to za A80, za 'mojstra' mi pa še precej manjka, vseeno hvala.
@M_M: 80 za digiskopijo deluje čisto v redu. Mirno ti lahko zatrdim, da boš z njim naredil boljše fotke kakor z DSLR-jem. Verjetno boš imel manjše probleme pri pritrjevanju na spektiv, če boš potreboval pomoč, povej.
Tole je posneto z A80 in spektivom nižjega srednjega razreda (50-100 tisoč sit):

Eno sezono sem kar uspešno uporabljal to kombinacijo, potem pa nabavil 'nekoliko' višji razred. Glede aparatov pa je veliko pisanja, vendar je kljub starosti Nikon 4500 še vedno zakon...
 0   

M_M @M_M 17. Avg 2006, 20:55

Spektiv, ki sem ga imel na posojo sem že vrnil. NI bilo to to. Neka stara nekvalitetna reč.
Morda celo vzamem tistega v trgovini za 29 kSIT. Izgledal mi je dosti bolj kompakten, svetel kot tisti izposojen...
 0   

Peter Atanackov @Geo 17. Avg 2006, 20:59

To gor je kar je, fotke so mehke in kromatska aberacija je zelo vidna. Spektiv mora bit ED, da je kaj prida. Po moje bi zelo vredu bil Celestronov 80 ED spektiv. Stane pa 100k v ZDA.
 0   

Aleš @lial 17. Avg 2006, 21:00

@M_M: ne razumi me narobe, ampak tistih 29000 bi bilo bolje porabiti za kaj drugega...
Nič drugega ne boš doživel, kakor samo razočaranje in občutek 'da bi bilo fino če bi...'

Če pogledaš to fotko zgoraj, boš videl precej CA-ja, leče pač.
Precej sem jih preskusil in lahko z gotovostjo rečem, da je spodnja cena 150 K. Žal.
 0   

Peter Komatović @Proximus 17. Avg 2006, 21:02

Malce sem tudi sam iskal na googl-u, ker me je tudi zanimala ali je možna kombinacija DSLR + spektiv.
Na Swarovskega ATS/STS 80 lahko priklopiš Swarovski TLS 800 obroč in nato direkt na aparat brez objektiva in okularja.
Seveda s tem zgubiš povečavo ki ti bi jo dal dodaten objektiv in okular. S to kombinacijo se doseže nekje 800mm in ni v bistvu prava digiskopija.
Baje je možno kombinacija za EOS-a z 50mm f1.8 ojektivom na okular Swarovski 20xSW.
To sem malce prebral tukaj, na kratko so opisane tudi neke varjante s Zeiss spektivi in 300D.
http://www.birdforum.net/archive/index.php/t-44252
Sam te Swarovski zadeve so zlo drage sad
 0   

M_M @M_M 17. Avg 2006, 21:03

Če fotra (jagra) prepričam, da ga potrebuje... cool
Sicer je pa verjetno res s teleskopi in spektivi isto kot z objektivi. Malo denarja malo muzike smile
 0   

Aleš @lial 17. Avg 2006, 21:04

Geo, spektiv ki ga omenjaš, je OK, le da prepušča precej manj svetlobe, kakor njegov 'bratec' 80 pro. Vendar to z CA-jem drži, med vsemi, ki sem jih testiral v tem razredu, je bil najboljši. Da se ga dobiti tudi pri nas. (uvoznik za Sigmo)
 0   

Aleš @lial 17. Avg 2006, 21:08

Proximus, tako je kakor praviš - ni prava digiskopija. In še en problem poleg fiksne goriščnice - tresljaj zaradi zaklopa zrcala (menda). Na Birdforumu so se pred kakšnim letom precej razpisali na to temo, kolikor se spominjam.
Z dodatnim objektivom pa se preveč poveča blenda, vsaj pri mojem Zeiss-u je tako, poskušali pa smo tudi z Swarovskim in je bil enak rezultat.

Ups - sem šele sedaj pogledal link...to je ena od debat, ki sem jih omenil, ja.
 0   

T @kookie 17. Avg 2006, 21:34

Proximus je napisal/a:
Malce sem tudi sam iskal na googl-u, ker me je tudi zanimala ali je možna kombinacija DSLR + spektiv.
Na Swarovskega ATS/STS 80 lahko priklopiš Swarovski TLS 800 obroč in nato direkt na aparat brez objektiva in okularja.
Seveda s tem zgubiš povečavo ki ti bi jo dal dodaten objektiv in okular. S to kombinacijo se doseže nekje 800mm in ni v bistvu prava digiskopija.
Baje je možno kombinacija za EOS-a z 50mm f1.8 ojektivom na okular Swarovski 20xSW.
To sem malce prebral tukaj, na kratko so opisane tudi neke varjante s Zeiss spektivi in 300D.
http://www.birdforum.net/archive/index.php/t-44252
Sam te Swarovski zadeve so zlo drage sad

jaz mam swarovski at 80 pa 20-60x okular in sem slikal z A80 pa so ble kr solidne fotke... zdej pa iščem varianto da bi nekak 'povezal' 350D, samo nikjer nisem zasledil tiste variante, da lahko pustiš objektiv na aparatu in samo nasloniš na spektiv.. je pa original od swarovskega nastavek.
mogoče veš kje bi se dalo to dobit najceneje/najbližje?
 0   

Peter Komatović @Proximus 18. Avg 2006, 11:36

http://www.opticsplanet.net/swarovski-digiscoping.html#s3-2
Na zgornjem linku je pod točko 7 in 8 opisano kako pritrditi spektiv Swarovski na d-SLR aparat, z objektivom, ki ima navoj 52mm. Mam EF-S 60mm f2.8 verjetno bi bil skor boljši, zaradi veliko boljše obtike od sicer dobrega EF 50mm f1.8. No vse kaj rabiš je spektiv in DCA adapter ki ima nastavke do 52mm priložene. Spodaj na strani so tudi cene. No z okularjem 20-60x se tako na objektivu 50mm dobi goriščnica 1500-4500mm (ekviv. 35mm), kar je pa že kar veliko. Poleg večeje povečave ima še dodatne prednosti pred kombinacijo spektiv + TLS 800 obroč + samo body, zadeva se bojda lažje sname, tako da lahko za opazovanje uporabljaš samo spektiv, nato pa stvar kr hito pritrdiš in slikaš. Seveda pa za vse skupaj rabiš dobro stojalo, ki pa tudi košta.
Zdaj glede Swarovskega pri nas pa je bol tak no. Spektive in okularje imajo v trgovini Bing, verjetno se bi dali zrihtat kakšni adapterji in podobno.
http://trgovina.biring.si/shop/page/group/grp/122/Teleskopi_ATS_STS/-/
 0   

Peter Komatović @Proximus 18. Avg 2006, 11:43

Aja pa glede blokade zrcala, saj Canonovi EOS d-SLR ima možnost blokade.
Mislim da jo ima tudi 300D s popravki. kako pa je z Nikoni pa nevem.
 0   

Peter Atanackov @Geo 18. Avg 2006, 11:53

Ja nikon d70 ima miror lock-up. Drugace se pa normalno da z Celestronom 80 ED slikat z dslrjem saj je navadn teleskop. Rabis t adaper.
 0   

iztok @izo 18. Avg 2006, 11:54

ja, na 300d dobiš mlu (mirror lock up) z hackom gor, na 350d je že serikso, se mi zdi in na boljših modelih seveda.
na dslr se da jasno tudi skombinirat spektiv, kolk se pa splača, po poglejte tu
http://www.pbase.com/miljenko/fieldscope
v tej galeriji je še veliko zamivih stvari in testov, se splač malce pokukat, sploh za nikonaše, da ne boste rekli ,da samo canon poste nabijam.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati