0   

Tilen @Tilen20 19. Avg 2006, 08:08

lep pozdrav
sem taki čisti amater glede objektivov in tega, in me zanima naslednje

Kaj natančno bolj pomenijo te številke pri objektivih, in kak vedet za keri je kaj namenjen??

npr.: Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 ali Canon EF 75-300mm f/4-5.6 III USM ali čisto kaj tretjega

najlepša hvala
 0   

Peter Atanackov @Geo 19. Avg 2006, 09:09

Prvi podatek je goriscna razdalja, ki ti pove kaksna bo "povecava" oz. kaksen bo kot bo mel. Manjsa kot je, vecji je kot gledanja torej manjsa je povecava npr. Canon EF-s 18-55mm je izrazito sirokokotni objekitv. Canon EF 75-300mm je pa tako imenovani teleobjektiv. Teleobejkitv pomeni, da je namenjen slikanju oddaljenih obejktov in pokriva majhn kot, torej povecava je vecja. Aja to ko mas dva podtka je pa razpon zoom-a torej od katere do katere goriscne razdalje lahko deluje.

Drug podatek je pa o zaslonki, kolk je odprta. Ta podatek ti pa pove kako je objekitv svetlobno ucinkovit, to predvsem vpliva na ekspoicijo, manjsa je zaslonka bolje je, ker je ekspozicija tudi manjsa. Zej ti objektivi katere si ti navedel, nimajo pri vseh goriscnih razdaljah enako odprte zaslonke, dva podatka (f/3.5-5.6) ti poveta kaksna je zaslonka ko je najbolj odprta pri najmanjsi in najvecji goriscni razdalji.
Seveda pa lahko po zelji tudi vedno zapres se bolj zaslonko, po potrebi tam nek do f/32 (odvisno od objektiva).

Jaz se na tvojem mestu nebi prevec sekiral, ker bos dajel fotaparat sigurno na P, tam ti pa itak vse sam nastavlja.

Ce pa hoces kaksno bolj podrobno in postopno razlago, pa vprasaj strica googla. Men tut noben ni tega povedal, sem se sam naucil tako da sm pogledal oz. iz prakse lahk sklepas kaj je kaj, sam to itak noben ne dela, vsi racunajo na to, da vam bo kdo razlozil.
 0   

Tilen @Tilen20 19. Avg 2006, 09:18

ej hvala ti, malo si mi razjasno stvari in to thumbsup cool
 0   

Lenart Senica @lenyn 19. Avg 2006, 09:24

goriščnica ti ne naredi povečave temveč samo izrez. o povečavi se govori pri makro objektivih kjer imata lahko objektiva z isto goriščno razdaljo različni povečavi 1:1, 1:2.
 0   

Peter Atanackov @Geo 19. Avg 2006, 12:03

lenyn je napisal/a:
goriščnica ti ne naredi povečave temveč samo izrez. o povečavi se govori pri makro objektivih kjer imata lahko objektiva z isto goriščno razdaljo različni povečavi 1:1, 1:2.

Ok no, sam hotu sm lepo razlozit, da je razumljivo!
 0   

Lenart Senica @lenyn 19. Avg 2006, 12:09

ja geo vem. sej ubistvo zgleda tako.
thumbsup
 0   

Edi @Edi 19. Avg 2006, 18:12

Sorry ampak meni nikakor ni jasno tole prepiranje okoli približevanja - povečave, oziroma različnega kota. Res, da sem že bolj star pa za kakšno učenje malo pozen ampak očitno imam napačno logiko in pokvarjene oči sad . Objektiv 50mm naj bi pokazal toliko kota kot ga vidim s svojimi očmi, medtem ko mi objektiv 400mmm da en bistveno ožji del tega kota (proti 50mm) . Ampak tisti ozki kot je ujel ptička in mi ga prikazal v celem vidnem polju, ZAKAJ potem to ni povečava ali približanje?
Fizika ni moja jača stran no
Lp Edi
 0   

Matev @Matev 19. Avg 2006, 18:17

to je povečava - ali približanje

čeprav ptič ni nič večji in tudi ne bližje

zgolj stvar percepcije

ali daljnogled poveča ali približa stvari
?
 0   

Peter Atanackov @Geo 19. Avg 2006, 19:53

Povecava dejansko ni prabi izraz za priblizanje, samo v pogovornem jeziku se pa uporablja.
 0   

nejc @JackWhite 21. Avg 2006, 20:58

mene tut neki zanima, a so te novi objektivi npr... 18-125(ki je pol pri dslr 28 200) al pa 18 200(28-300) samo namenjeni digitalcem al so dejansko narejeni samo za digitalce in jih torej ne moreš uporabljat na klasičnih fotoaparatih ker men se zdi da za moj fotoaparat (na film) 18-125 super...
kaj vi mislte o tej izbiri, če je sploh možna?
 0   

Lenart Senica @lenyn 21. Avg 2006, 21:00

pr canonu je razlika. ta kit objektiv za 350ko ma oznako EF-S in je namenjen sam tem s crop faktorjem. pr canonu so te EF-s objektivi samo za crop ostali pa tud za FF in film.
canonaši popravte me upset thumbsup
 0   

gasper trampus @gtyrant 21. Avg 2006, 21:03

pr nikonu je af za ff, af-s pa za crop se mi zdi.
Musick ta kill for !!! ....
 0   

iztok @izo 21. Avg 2006, 21:07

https://www.slo-foto.net/delavnice-5.html
 0   

Lenart Senica @lenyn 21. Avg 2006, 21:08

izo, vidiš to je prava propaganda biggrin biggrin laugh
 0   

rokin_ @rokin_ 22. Avg 2006, 12:24

gtyrant je napisal/a:
pr nikonu je af za ff, af-s pa za crop se mi zdi.

za crop so dx objektivi. Sej af objektive daš tut brez problema na crop, dx pa ne morš uporabt na ff.
 0   

nejc @JackWhite 22. Avg 2006, 18:41

[web:814a73110b]https://www.slo-foto.net/objektivi/Sigma/120.html[/web:814a73110b]

a pri sigmi mogoče DC pomeni da je za crop? torej ne za klasične film fotoaparate?
 0   

Pele @Pele 22. Avg 2006, 20:51

Tako je.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati