0   

Uroš Oblak @Abakus5060 29. Sep 2006, 07:22

O tejle temi sem razmišljal že nekaj časa, po pregledovanju današnje galerije pa sem sklenil, da je zadnji čas.
Torej kdaj je ali ni fotografija obdelana?
Če se popravijo kontrasti, ali barve? Ja OK, ampak kaj pa če se enak efekt doseže z uporabo polarizacijskega ali celo barvnega filtra? A ta fotka pa potem ni ob(pre)delana? Meni se zdi, da je.
Kako torej, kakšni so kriteriji, ob(pre)delave?
 0   

Urban Žitnik @UrbanZitnik 29. Sep 2006, 07:38

obdelava je vsakršno spreminjanje fotke s programom. če fotko obdelaš jo po moji logiki tudi predelaš, saj avtomatsko spremeniš določene parametre predelave
 0   

bockorek @bockorek 29. Sep 2006, 08:27

O tem je že potekala debata tukaj na forumu, malo išči.
Za mene obdelava ni naslenje:
-posvetlitev oz. potemnitev
-kontrasti
-rez
-saturacija
-mogoče celo tudi manjše kloniranje

s tem si jo obdelal, da postane recimo bolj všečna, vse to se da narediti tudi na filmu.

Takoj kot pa nekaj dodajaš ali vzameš iz fotografije pa nima več enake vsebine in je za mene že predelava.
 0   

Gregor @GreGor 29. Sep 2006, 09:03

bockorek je napisal/a:
O tem je že potekala debata tukaj na forumu, malo išči.
Za mene obdelava ni naslenje:
-posvetlitev oz. potemnitev
-kontrasti
-rez
-saturacija
-mogoče celo tudi manjše kloniranje

s tem si jo obdelal, da postane recimo bolj všečna, vse to se da narediti tudi na filmu.

Takoj kot pa nekaj dodajaš ali vzameš iz fotografije pa nima več enake vsebine in je za mene že predelava.

Se podpišem.
 0   

Stane Crnjak @staneC 29. Sep 2006, 09:07

uzp6 je napisal/a:
obdelava je vsakršno spreminjanje fotke s programom. če fotko obdelaš jo po moji logiki tudi predelaš, saj avtomatsko spremeniš določene parametre predelave

Kako imaš nastavljene parametre v fotoaparatu?
 0   

primoz75 @primoz75 29. Sep 2006, 09:15

a kloniranje ni predelava fotke???!!!

dajte no...

vse, kar je več kot posvetlitev in potemnitev in ostrenje, pa še kaki majhni popravki , vključno z manjšimi rezi je zame (pa mislim tudi za večino fotografov, pa tu mislim poklicnih) predelana fotka
 0   

Stane Crnjak @staneC 29. Sep 2006, 09:42

Huh, spregledal. Čim je kloniranje, je fotka predelana. Za manjši rez ne vem, večji rez pa mislim, da je že predelava. Saturacija mislim da ni, tudi ne , če jo daš na 0 in dobiš ČB, ker senzor lahko naredi samo barvno fotko. Posvetlitev/potemnitev oz kontrasti, USM prav tako mislim, da ni predelava. Je pa vsaka fotka obdelana ( predelana?) že v aparatu, razen če ne fotkaš v RAW. Sicer ne fotkam v RAW, ampak tudi pri RAW moraš uporabiti nek program, kjer fotko "obdelaš". Kaj pa vem. Se mi zdi, da je neobdelana fotka samo DIA.
 0   

iztok @izo 29. Sep 2006, 09:43

po mojem je bilo mišljen kloniranje v smislu odprave smeti (recimo iz skena filma) , kakšen mozoljčkek ipd. če pa resimoi odkloniraš kakšo drevo v ozadju ipd, je pa najbrž res težko govoriti o neobdelani fotki.
 0   

bockorek @bockorek 29. Sep 2006, 09:46

Točno to sem mislil izo. Pozabil sem seveda USM pod nepredelavo.
 0   

andyz @andyz 1. Okt 2006, 05:48

Že nevemkolkokrat premleta tema.
Dokončne meje ni mogoče postaviti, bi se pa pridružil mnenju, da USM, levelsi in manjši krop, pa še kakšbna saturacija in barvna korekcija še ni predelava ampak samo, če gre za niansiranje, če se pretirava, pa že lahko govorimo o predelavi.
Podobne zadeve že itak napravi aparat.
andyz
 0   

M_M @M_M 1. Okt 2006, 08:46

Kot sem zapisal že pod eno fotko v galeriji:

OBDELANA = razne barvne korekcije, kontrast, ostrina, levels, odklonirane sledi prahu na senzorju, objektivu ipd.

PREDELANA = fotografija obdelana v taki meri, da ima drugačen pomen, spremenjena vsebina. Prej rdeč potem moder avto. Na fotografijo dodan, odvzet element...tudi odklonirano drevo. Močno, morda že pretirano navite barve.

Tako kot ste večina definirali predelavo, bi potemtakem že sam resize za objavo na portalu pomenil predelavo. Aja, pa tudi fotoaparat že sam zelo OBdela fotografijo, tako da je potem tista možnost za označit predelana DA/NE v galeriji praktično odveč, ker so itaq vse PREDELANE sigh

Sicer pa ne vem čemu je to pomembo. Pomemben je všečen končni izgled, pot do tega pa ne.
 0   

Lenart Senica @lenyn 1. Okt 2006, 08:56

se strinjam z M&M yes
 0   

Žiga Šparemblek @ZiZa 1. Okt 2006, 09:51

yes
[url]http://photoziga.blogspot.com/[/url]
Remove the front cover from the lens before photographing!
 0   

Matjaž @sajhtam 3. Okt 2006, 10:16

Potem bi bilo fajn, če se tukaj fiksno določijo pravila, kaj je predelana fotka in kaj ne, da vemo potem obkljukat! Jaz sem smatral fotko obdelano, čim jo je photoshop naložil! none
 0   

Aleš @lial 3. Okt 2006, 10:39

Ena najbolših razlag (M_M), ki sem jih kdaj prebral.
sajhtam je napisal/a:
Jaz sem smatral fotko obdelano, čim jo je photoshop naložil!

Tole ne razumem dobro.
Kako bi pa potem sploh lahko naložil fotko v galerijo? Direktno iz aparata?
 0   

Primsi @Primsi 3. Okt 2006, 12:02

Osebno se mi zdijo napotki na photo.net še najboljši:

http://www.photo.net/photodb/manipulation
 0   

plizzzzzz @plizzzzzz 3. Okt 2006, 12:59

@primsi: tocno tko !!! agree komplitli.
 0   

Matjaž @sajhtam 4. Okt 2006, 13:47

lial je napisal/a:

Kako bi pa potem sploh lahko naložil fotko v galerijo? Direktno iz aparata?

Hotel sem povedati, da čim si začel spreminjati osnove kot so osvetljenost, USM, itd, si že posegal v fotografijo in jo "obdelal". Bilo bi treba določiti, kaj bistveno spreminja fotografijo, da se potem označi kot predelana.
 0   

plizzzzzz @plizzzzzz 4. Okt 2006, 14:56

Primsi je napisal/a:
Osebno se mi zdijo napotki na photo.net še najboljši:

http://www.photo.net/photodb/manipulation

Ce se ze greste na portalu tako resno ocenjevanje potem pa predlagam da se referencirate na ta (photonet) pravila kot pravi primsi in da se zacne strikntno oznacevati fotke z 'predelane/nepredelane' . Obdelane fotke naj se potem locijo od ostalih saj je mnogo lazje doseci oceno 5 ce lahko popravis perspektivo, odbrises motece elemente (razen smeti) s slike ali pa dodas svoje oblake.
Vse preveckrat namrec opazam s kaksno lahkoto ljudje svetujejo 'zakaj pa nisi brisal tiste naramnice, zice' in podobno kar kaze na to, da verjetno to tehniko mnogi uporabljajo.

NI torej postena borba med pravo fotko in manipulirano fotko ! naj gredo v svojo galerijo ali imajo drugacne ocene, ali kak drug predlog?
 0   

Uroš Oblak @Abakus5060 5. Okt 2006, 07:24

plizzzzzz:
Točno tako.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati