0   

Ivan Nagy @ursus 17. Dec 2006, 02:08

O temi avtorskih pravic je bilo že precej govora na Slo-foto portalu in čeprav se zelo redko oglašam na forumu, me je tokrat firbec premagal in, evo, nekaj me zanima ...

Moje vprašanje je namenjeno vsem besnim fotografom, ki na ljudi, ki ukradejo kakšno fotko gledajo kot na največje izmečke tega sveta (vsaj tak vtis dajejo v svojih postih v forumu). Torej, zanima me sledeče:

1. Ali imaš na računalniku ilegalno kopijo kakšnega programa?
2. Ali si kdaj brez dovoljenja založnika/avtorja fotokopiral kakšno publikacijo (knjigo, skripto ...), ali njen del?
3. Ali imaš na računalniku kakšen ilegalen mp3 fajl?
4. Ali si kdaj ilegalno zapekel kakšen glasbeni CD?
5. Ali poseduješ kakšno ilegalno kopijo filma - na DVDju, računalniku ali kjerkoli že ...?

Če je odgovor na katerokoli izmed teh vprašanj pritrdilen, mi prosim razložite od kod si jemljete pravico najprej zakon grobo kršiti in nato udrihati po tistih, ki kršijo taisti zakon, le na drugem področju kot vi? Res me zanima.

Da se razumemo, ne zagovarjam kršenja avtorskih pravic, vendar se mi dozdeva, da so le redke svetle izjeme, ki bi se imele resnično pravico usajati nad tistimi, ki kradejo. Ker krademo tako ali drugače skorajda vsi.

Tisti, ki je brez greha naj prvi vrže kamen!

I
 0   

peter perunovic @iPeter 17. Dec 2006, 02:43

Glej, vse te stvari ki si jih ti naštel bi lahko primerjali s tem da nekdo tvojo sliko shrani na računalnik in jo občasno pogleda.To da pa ti nekdo ukrade sliko in jo nato objavla, uporablja v komercialne namene pa lahko primerjamo s tem da eni programerski firmi ukradejo program in ga tista druga programska hiša prodaja kot svojega.

Caprende?
Zaj pa v jok pa v kot.
 0   

Matev @Matev 17. Dec 2006, 05:21

Citiram:
2. Ali si kdaj brez dovoljenja založnika/avtorja fotokopiral kakšno publikacijo (knjigo, skripto ...), ali njen del?

po tej teoriji je piratstvo tudi branje knjig ki niso v tvoji lasti (recimo sposojeno)
ker s tem njeno vsebino in poanto nelegalno preneseš v svoj spomin

in smo vsi pirati
 0   

Aleš @lial 17. Dec 2006, 07:55

V eni drugi temi sem omenil primer, ko je spreten advokat na videz 'čist' primer kraje avtorskega izdelka (ni bila fotografija) popolnoma spreobrnil in na koncu bo oškodovanec verjetno še bolj krepko oškodovan, kakor če bi bil tiho.
Uporabljal je piratsko verzijo C++ in izdelek iz nje prodal.

Res da zakonodaja, na kateri temeljijo tožbe, ki jih sproža BSA ne loči med profitno in neprofitno ilegalno uporabo programske opreme, tiha toleranca pa vseeno obstaja.

Pisati o tem, da je branje knjig in uporaba ozadja na namizju piratstvo je, brez zamere, močno deklasirano razmišljanje. Takoj, ko nekdo zasluži na piratskih programih, pa se zadeve tako moralno, kakor tudi pravno precej spremenijo. Niso zastonj nekateri EULA teksti spisani posebej za freeware programe. In recimo v vseh 'Educational' programih, ki jih poznam je dodana klavzula 'for non comercial use only'

Prav bi bilo, da se to razume, zato se v veliki meri kar strinjam z zapisom ursus-a, z dodatkom, da je zaslužek z nelegalno opremo močno sporen.

Morda za konec še moja lastna iskušnja: sem soavtor nekaj učbenikov in vem, kako se počutim, ko vidim fotokopije le teh. Vendar ne reagiram, ker vem, da je bila uporaba namenjena temu, za kar je bil učbenik spisan. Ko pa sem pred leti zasledil svoj nespremenjen tekst (copy-paste) v seminarski nalogi in vir ni bil naveden, je kandidat padel.
Sem ravnal prav?
 0   

Marjan Krebelj @Nikio 17. Dec 2006, 09:56

iPeter je napisal/a:
Glej, vse te stvari ki si jih ti naštel bi lahko primerjali s tem da nekdo tvojo sliko shrani na računalnik in jo občasno pogleda.To da pa ti nekdo ukrade sliko in jo nato objavla, uporablja v komercialne namene pa lahko primerjamo s tem da eni programerski firmi ukradejo program in ga tista druga programska hiša prodaja kot svojega.

My thaughts exactly!!! Amen!

Že večkrat sem videl, da je folk uprabil moje fotke za avatarje na forumu (Siddharta)... pa kaj čmo? Naj se otroci veselijo.
So mi pa pred leti v Delu objavili fotko, ki je niso dobili od mene ampak od moje stranke, namesto fotografa pa je pisalo Fotoarhiv Dela. Jaz sem šel v luft, ker so bile vse fotografje opremljene z etiketo o avtorstvu (na zadnji strani) in ni bilo izgovora. Urednik članka je bil tedaj stranšno užaljen, češ, jaz sem fotko vzel iz arhiva, in nisem lagal.... Hvala bogu se je takrat naročnik fotografij postavil na mojo stran. Ampak takrat sem imel 18 ali 19 let in nisem imel še toliko izkušenj.

@lial: prav si ravnal!
[url=http://my.opera.com/Nikio/blog/][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Blog[/color:2222f2fe55][/url][/size:2222f2fe55] - [url=http://photo.net/photos/marjan][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Portfolio[/color:2222f2fe55][/url][/size
 0   

Ivan Nagy @ursus 17. Dec 2006, 11:48

iPeter je napisal/a:

Caprende?
Zaj pa v jok pa v kot.

NO CAPRENDE. Sori.

Če je nekdo glasbenik in se z glasbo preživlja, pomeni, da živi med drugim tudi od prodaje originalnih CDjev fizičnim osebam, oz. živijo od tega založbe. Prodaja piratskih CDjev je seveda pravno formalno večja kršitev zakona o avtorskih pravicah, kot privatna uporaba, ampak princip je enak. Kršiš zakon in oškoduješ avtorja. Enako velja za filme.

Glede programov, ti bom navedel primer PhotoShopa, da ti bo bolj jasno. Da imaš komercialno korist ni potrebno programa prodati naprej. Primer: narediš fotke neke skupine, jih nato obdelaš najprej v ilegalni kopiji programa za procesiranje RAW fajlov, potem še v ilegalni kopiji PhotoShopa, po možnosti začiniš še s kakšnim ilegalnim PS Plug-inom. In potem te fotke prodaš, oz. se vzvišeno postaviš nad tiste, ki se drznejo prositi za zastonj fotko (npr. pred časom nek osnovnošolec, ki si je upal vprašati na forumu če mu lahko kdo pošlje neke (meni sicer) brezvezne fotke z neke foto delavnice).
Še malo pa bom bruhal.

In knjige - tudi tukaj imaš lahko v končni fazi komercialno korist. Če si npr. fotokopiraš knjigo iz katere se nečesa naučiš in potem to znanje uporabiš v komercialne namene. Pa tudi če gre za leposlovno knjigo se je pač ne sme fotokopirati, ker se založba in avtor s tem pač ne strinjata. In pika. Tudi če je ne prebereš, ampak si z njo brišeš rit.

Tko da tole sprenevedanje in iskanje nians znotraj zakona je zame čisto bluzatorstvo in dvoličnost, ki je ne vidiš vsak dan ...

Ja, sej bi res najraje šel jokat v kot ...

I

PS: z Lialom se v celoti strinjam!
 0   

Peter Bernik @Noob 17. Dec 2006, 11:56

Pa kaj si tak pezde, da pišeš med vrsticami? Napiši, da ti grem na živce, omenjaš me v prvem in zadnjem postu (med vrsticami).

Najbolj mi gre na živce hinavstvo in lažna moralnost. Ob tem mi gre pa res na bruhanje!
[url=http://www.peterbernik.com/][img:58355b6b4e]http://blog.peterbernik.com/wp-content/images/podpis.jpg[/img:58355b6b4e][/url]
 0   

Ivan Nagy @ursus 17. Dec 2006, 12:20

Noob je napisal/a:
Pa kaj si tak pezde, da pišeš med vrsticami? Napiši, da ti grem na živce, omenjaš me v prvem in zadnjem postu (med vrsticami).

Najbolj mi gre na živce hinavstvo in lažna moralnost. Ob tem mi gre pa res na bruhanje!

Dragi Pero,

ali mi greš na živce ali ne, je v tej temi povsem irelevantno. Offtopic, al kako se že reče?

Res pa je, da me je k odprtju nove teme spodbodel tvoj post o skupini Krema (al neki podobnega), nisem pa hotel izpostavljati tvojega imena, ker še zdaleč nisi edini, ki tako razmišlja na tem portalu. Med vrsticami si se pa znašel zato ker si najbolj glasen in ker so mi tvoje besede pač najbolj ostale v spominu. Saj to ti je kompliment.

Če pa misliš, da sem odprl temo zaradi tega, ker bi me ti kot oseba nerviral - je pa to, žal, le tvoja idee grandiose.

Lažna moralnost? V čem že? Mi razložiš, prosim? Lahko odpreš novo temo.

I
 0   

Peter Bernik @Noob 17. Dec 2006, 12:28

Najprej se nauči tujih jezikov, če že hočeš s tem izpasti pomembnejši grin .

Kot drugo: omenil si me pač v obeh postih, kar sem hotel povedati, da mi povej to v obraz oz vsaj napiši direkt. Ampak tega očitno nisi zmožen. In to sploh še zdaleč ni offtopic, klevetanje za hrbtom se pač ne požre kar tako.

Nerviraš me pa nikakor ne, take kot si ti le pomilujem.

Kar se tiče lažne moralnosti, najprej povej, če si sam čist vseh grehov, ki si jih navedel. Šele nato lahko pričneš igrati velikega moralista. In mešaš vsa področja, očitno ti pa ni jasno o čem je bil point moje teme. Slovenski fotografi, res potrebujem še enega takega kot si ti. Prijavi se na SAZAS, morda te zasposlijo.

Over&out, škoda mojega časa. Ti lepo nadaljuj svojo temo, brez medvrstičnih klevetanj, pa bo.
[url=http://www.peterbernik.com/][img:58355b6b4e]http://blog.peterbernik.com/wp-content/images/podpis.jpg[/img:58355b6b4e][/url]
 0   

Miki @Miki 17. Dec 2006, 12:46

V tem primeru....Ursus thumbsup , Noob no
 0   

Ivan Nagy @ursus 17. Dec 2006, 12:47

Dragi Pero,

seveda nisem čist vseh grehov. Še zdaleč ne. Še zdaleč, zdaleč ne ... Saj sem v prvem postu napisal, da vsi krademo. Mislil sem, da je jasno, da pri tem ne izključujem sebe. Saj sem napisal, da kradeMO, ne da kradeTE ali kradeJO. Mogoče bi kazalo še enkrat prebrati prvi post.

Kakšno klevetanje?! Sem napisal kaj kar ni res? Res, svašta ...

Katera področja mešam? Pišem o kraji avtorskih del. Fotografija je le en majhen segment tega velikega problema.

In, ne vem, ali res tako nerazumljivo pišem, ampak sploh nimam nič proti tistim, ki imajo pri sebi ilegalno kopijo česa. Zbode me le, ko vidim, da taisti udrihajo po ljudeh, ki počno isto. Mogoče bi kazalo še enkrat prebrati prvi post.

Pa prosim razsvetli me kako se pravilno napiše tisto kar sem hotel povedati. Če ni škoda tvojih 30 sekund. Pa verjetno je.

Lp,
I
 0   

Žiga Šparemblek @ZiZa 17. Dec 2006, 19:15

lial thumbsup
[url]http://photoziga.blogspot.com/[/url]
Remove the front cover from the lens before photographing!
 0   

Urban Zaletel @Schatzi_ 17. Dec 2006, 19:30

Napačna reakcija Noob.
Lial in ursus thumbsup
 0   

Lenart Senica @lenyn 17. Dec 2006, 19:44

Schatzi_ je napisal/a:
Napačna reakcija Noob.
Lial in ursus thumbsup

zdle je tole videt kot da ste se vsi prpravljal da bi nooba sprovociral confused napačna reakcija? bigeek

ah pejte nekam Rofl
 0   

Stane Crnjak @staneC 17. Dec 2006, 19:51

Če ima pa Noob nizek prag reagiranja, pa še odregira kot pitbull . Ljujde pa to izkoroščajo devilish . Pa saj bi nas večina ob kraji fotke enako odreagirala, tudi če ne bi imeli vseh programov legalnih. Saj gre lahko "telefonček" tudi nazaj: ali imajo muzkontarji in studiji vse programe legalne? Vsi vse sigurno ne.
 0   

Urban Zaletel @Schatzi_ 17. Dec 2006, 20:00

Lenyn, tako kot je reagiral noob, verjetno ni bilo pravilno, da takoj ozmerjaš avtorja tegale topica s pezdotom mar ne? Saj ni bilo govora o določeni osebi, sam zgleda, da so se nakateri takoj prepoznali.
 0   

Žiga Šparemblek @ZiZa 17. Dec 2006, 20:02

prve rudne konc biere
[url]http://photoziga.blogspot.com/[/url]
Remove the front cover from the lens before photographing!
 0   

Lenart Senica @lenyn 17. Dec 2006, 20:06

šaci, upam da nisi zameril ker sem glih tebe citiru. jih je že en par podobn napisal grin
se pa strinjam.
noob, ne bit preveč temperamenten pa razdražljiv, sej ni noben reku da je nikon bolš k canon

eh sej bo. je pa res da je tole področje precej občutljivo...
 0   

miha @mihaaa 17. Dec 2006, 20:08

biggrin bravo lenyn... tista ta drobna vrstica pa zaziga thumbsup (je tudi medvrsticna biggrin )
 0   

Andrej @fotokaj 17. Dec 2006, 20:16

Naveza Dragi Tone - Dragi Borut je končno dobila konkurenco; Dragi Pero - Dragi Ursus.
Svet ni črno-bel, temveč siv in vsaka palica ima dva konca. Ni me sram povedat da bo kmalu tri leta tega, kar se preživljam s fotografijo in da so vsa moja dela obdelana s softwareom za katerega do danes nisem dal niti stotina, oz. centa po novem. Pod kožo smo vsi krvavi in sam bi crknil od smeha, da mi nekdo pribije kako je plačal jurja EUR za Photoshop samo zato, ker je pač poštenjak; brez oklevanja mu razložim da je ne samo pošten temveč tudi neumen. Yebesh zakone in hvatanje krivin; če bi legalno kupil ves potreben software za fotografski biznis, bi kaj malo ostalo za opremo samo in predvsem za pod zob. Saj bom stopil na bolj pošteno pot v naslednjem letu ko bom odprl samostojno obrt in bom tako pač moral kupit vse to programje, dokler pa sem Janez Kranjski s hriba nad dolino, mi pa dol visi.
Peter ima povsem prav; če se sam ne bo boril za svoje pravice in priznanja svojemu delu, kdo se pa bo namesto njega? SAZAS? Policija, sodstvo, končni porabniki? My ass, nihče se ne bo!
Peter je delo opravil pošteno z na nepošten način pridobljenimi sredstvi in to delo je na nepošten način zlorabil končni porabnik njegovega dela. Torej; hočem met zorano njivo in naročim orača. Model pride, mi zorje njivo in jaz moram modelu ki je zame delal plačat, kje in komu je pa on ukradel konja in plug, se mi pa yebe, jaz vem kaj moram narest - plačat!
Vse ostalo ni moj problem, v Mercatorju moram kilo banan pošteno plačat kljub temu, da nekje na neki plantaži nekdo izkorišča in pretepa otroke ter jim plačuje tri dolarje na teden, da te banane obirajo po dvajset ur na dan! So te banane dobre? So, mmmmmm, njam, sladke...

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati