0   

Sebastjan @Sebastjan 23. Dec 2006, 13:43

Živijo!

Ker mi je "crknil" monitor, razmišljam o nakupu LCD monitorja. Ker pa nimam praktičnih izkušenj z njim bi vas prosil za nasvet.
Ker se ne vem odločiti med dvema firmama, ki mi rajata po glavi LG ali Samsung, je med njima tudi v specifikacijah razlika.
Primer:

Samsung 19" TFT 931BF
2ms
700:1 Kontrast
.
.
.

LG 19" L1970HR
2ms
2000:1
.
.
.

kar me najbolj bega je ta kontrast. Najverjetneje ob imata enakega in ga samo drugače poimenujeta?

Kako se to izkaže v praksi, v prikazovanju barv. Najbolj bi mi koristil nasvet uporabnika, ne samo te številke cool

Če je pa kje v forumu kaj takega že zapisano, pa se opravičujem, da odpiram novo temo!

LP, Sebastjan
 0   

dobran laznik @marcelmai 23. Dec 2006, 15:18

malo je offtopic ampak vseeno, a si kaj gledal widescreen variante? meni se zdijo bolj uporabni.
 0   

Oracle @Oracle 23. Dec 2006, 16:02

iz lastnih izkušenj: tale kontrast se ne pozna če je razlika recimo samo 200 teh enot, tukaj pa je že kar opazno. več kot je kontrasta, boljša je slika. odvisno koliko si natančen, jaz sem letos pri tiskarju opazoval, smo imeli 3 različne 19" lcdje na kupu, pa bil tisti z največ kontrasta najbolj uporaben za delo. zdelo se mi je, da vidim več detajlov (ali pa se je samo meni bledlo sunny ). odzivnost je pri obeh dobra. če se mene vpraša, je LG že zaradi dizajna lepši, slika pa je verjetno tudi za odtenek bolj živahna. sicer pa ne boš vedel, če ne primerjaš obeh enega zraven drugega. verjetno pa pri obeh ne boš zgrešil!
 0   

Sebastjan @Sebastjan 23. Dec 2006, 17:32

Zaenkrat, hvala obema!!! thumbsup
 0   

Matjaž Milharčič @MatH 23. Dec 2006, 17:42

Če me spomin ne vara, so navadnemu smrtniku na voljo dve osnovni različici LCD matric in sicer TN in PVA za katere načeloma velja, da je TN hitra, a ima slabše barve, PVA pa ima dobre barve, a je počasna. Zadnje čase imajo tudi PVA sprejemljivo odzivnost tako, da bi ti priporočal LCD s PVA matrico (ponavadi navedeno v tehničnih podatkih)

Če imaš dovolj prostora na mizi pa obstaja še ena možnost in sicer nakup kvalitetnega rabljenega klasičnega monitorja s Trinitron ali Diamondtron cevjo. Sam sem za 25ksit kupil dobro ohranjen 19" Sony Trinitron, ki je bil včasih rezerviran za profesionalce.
[size=10:ac19f3ba61]Kdor kadi sto let, dolgo živi.[/size:ac19f3ba61]
 0   

rokin_ @rokin_ 23. Dec 2006, 18:24

Bom še jaz eno vprašanje tuki vštulil:).

Kako je pa s temi lcdji pri prenosnikih? Prej ko slej bom nabavil prenosnik in me zanima kako se kaj obnese obdelovanje fotk na njih?
 0   

Oracle @Oracle 23. Dec 2006, 18:31

odvisno. predvsem ali ga skalibriraš ali ne. do sedaj sem najboljše rezultate dobil na sonyjevih vaiotih z Xblack tehnologijo, ali pa na mojem fujitsu-siemens z cristal wiev tehnologijo. je pa najbolj pomembno da je monitor skalibriran predvsem za tisk thumbsup
 0   

dobran laznik @marcelmai 23. Dec 2006, 20:00

kolker sem jaz gledal ekrane na prenosnikih so vsi po vrsti porazni. vsaj tisti v srednjih in nižjih razredih. imajo zelo slab kontrast, pa tut vidni kot je mali. ekran iz prenosnika za 300k ni na nivoju enga monitorja za 40k. pa če je kalibriran ali ne. da bi samo z njim obdeloval je res hendikep.
 0   

Jani Kleindienst @iKmet 23. Dec 2006, 20:53

Pri katodnih monitorjih sem si jih pred nakupom vedno podrobneje ogledal v kateri izmed trgovin, predvsem zaradi ostrine. Sedaj se pa že lep čas držim Samsunga. Na firmi imamo en top in en povprečen model. Če monitorja nista postavljena eden zraven drugega, razlika ni opazna. Po mojih izkušnjah je problem pri cenejših modelih edino v tem, da slabše nastavijo sliko pri analognem priklopu (VGA), medtem ko pri digitalnem priklopu (DVI) te razlike ni takšne.
 0   

Urban Žitnik @UrbanZitnik 23. Dec 2006, 21:00

LG, ker ima boljši kontrast, sam mam 17" samsunga pa je tudi soliden... obe firmi sta dobri!
 0   

primoz75 @primoz75 23. Dec 2006, 21:25

ne pomaga ti ful velik kontrast...

700:1 je čist ok. kar je več so pol nerelane barve. oz. pretirano je vse skup.
 0   

rokin_ @rokin_ 23. Dec 2006, 21:44

OK, hvala glede prenosnikov.
 0   

Sebastjan @Sebastjan 24. Dec 2006, 12:43

Super ste + najlepše hvala za pomoč!!!

Sebastjan
 0   

Hakan @Hakan 24. Dec 2006, 13:07

preveč kontrasta že mau pokvar barve......no odvisno od monitorja thumbsup
 0   

Oracle @Oracle 24. Dec 2006, 13:41

narobe ste razumeli ta kontrast! to ni kontrast, kot ga recimo dodajate v photoshopu. to je število stopenj med črno in belo oz. med nasprotnimi si barvami v barvnem spektru. nekako bi lahko reki dinamični razpon. pri gledanju v ekran je to recimo najbolj opazno pri sivinah in kako reproducira črno in belo barvo. recimo na mojem monitorju bela ni bela ampak je malenkost siva, pravtako črna. ker imam 1:800 kontrast. če pogledate sonyjeve Xblack monitorje in mojega, enega zraven drugega, bi vedeli o čem govorim.

koliko je to uporabno in pomembno glede na ceno monitorja, pa naj vsak sam določi. jaz recimo nebi kupil sonyjevega lcdja, ki je 30k dražji samo zaradi te tehnologije. ta denar raje investiram v 200gb externi disk devilish

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati