0   

Rok Kokalj @Cr00k 1. Jan 2007, 16:23

Lep pozdrav vsem!

Kot amater (mogoče boljše začetnik), ki zadnje par mesecev igra s svojim kompaktnim digitalcem, sem se odločil, da bom letos malo poslikal novoletni ognjemet v Litiji.

Z omejeno opremo (t.j. Canon Powershot A530, 1Gb-kartico in polnimi baterijami), sem se opravil, na mesto s katerega sem lahko neovirano slikal...

Ker se pred slikanjem nisem pozanimal (škoda...), sem se moral sam igrati (in preizkušati) z nastavitvami... na grobo sem slikal z naslednimi nastavitvami:

-ISO 800 oz 400,
-Drive mode (samo tiščiš in ni hudič, da ti nebi ratala vsaj ena dobra fotka),
-Zaslonka od 1/50 do 1/350,
-Brez fleša,
ostalih nastavitev nisem spreminjal...

Ognjemet je trajal približno 15min in že nekje po 10minutah sem imel polno spomnisko kartico... Od caa. 700 slik je dobrih (pogojno rečeno), nekje 10... Kar me zelo jezi (zato tudi tukaj pišem)!

Večina slik je močno zrnstih (verjetno ISO800), in zabisanih (predolga osvetlitev, in nestabilna roka?)...

Par najbolj "uspelih" slik:

Sedaj pa vprašanji za vas:
-Kakšne so "pravilne" nastavitve, da rezultat fotografiranja ni podoben abstraktnim slikam slikarjev...
-Kako se pripraviti na slikanje ognjemeta(za v prihodnje)?

Škoda, da ni med članki ni takšnih, kateri bi opisovali najosnovnejša področja slikanja (z osnovnimi napotki, kako nastaviti fotoaparat, na kaj biti pozoren...ipd), katerim bi "mi začetniki" lahko preprosto sledili (npr. slikanje ognjemeta, slikanje panoram, makro slikanje,...)...

Je pa bilo to novo leto zelo zanimiva fotografska izkušnja...

Lep pozdrav, in srečno 2007!

Rok
 0   

Žiga Šparemblek @ZiZa 1. Jan 2007, 16:31

Citiram:
Zaslonka od 1/50 do 1/350

to je čas grin

-ISO daj čim najmanjši!
-čas okol 2-5sek... lahko tudi več (odvisno kako seka smile )
-zaslonko recimo na F/4
-stativ obvezen
[url]http://photoziga.blogspot.com/[/url]
Remove the front cover from the lens before photographing!
 0   

M_M @M_M 1. Jan 2007, 16:35

Ognjemeta si se lotil povsem napačno.. Naslednje leto si omisli stativ, postavi aparat gor, nastavi, zapri zaslonko (v tvojem primeru na f/8 - manj mislim da ti ne gre na tem kompaktu) Iso nastavi na ISO50. Za hitrejše fotografiranje ročno nastavi fokus na neskončno. Čas nastavi na nekaj sekund (še boljša je bulb funkcija, katere pa mislim da A530 ne podpira). Uporabi samosprožilec (2s), da med pritiskom na fotoaparat ne zamajaš celotnega stojala.

Še nekaj primerov takšnega pristopa:

lp M
 0   

Rok Kokalj @Cr00k 1. Jan 2007, 16:40

Vidm, da bom mogu kakšno knjigo v roke vzet..., da ne bom vse termine pomešal... idea

A s tem ko bi dal naprimer iso na 200, bi s časom (npr. 2 sekundi), kompenziral osvetljenje? Ali kakšen drug razlog za tako dolg čas?

Kako pa je z "drive mode", je to priporočljivo uporabljat,...? (se da na kompaktih ujet trenutek na roke?)

Lp, Rok
 0   

M_M @M_M 1. Jan 2007, 16:43

Tak trenutek je nesmiselno "lovit na roke". V recimo 3-5 sekundah se ti bo na fotografijo zarisalo več zaporednih raket.. Višja nastavitev ISO pomeni bolj zrnato fotografijo, kar skoraj po defaultu pomeni slabši, manj oster posnetek.
 0   

Rok Kokalj @Cr00k 1. Jan 2007, 16:44

Hvala M_M za napotke...

...sem mislil, da so moje 3 slikce v redu... sem pa tvoje videl... me je pa vse minilo... mad

Ah ja, kakor sem zgoraj napisal, knjigo v roke thumbsup

lp, Rok
 0   

M_M @M_M 1. Jan 2007, 16:51

Nikar obupat smile

...sedaj, ne bom trdil 100%, samo ali nima A530 poseben scenski način FIREWORKS?
Malo prebrskaj nastavitve aparata in navodila...
 0   

Rok Kokalj @Cr00k 1. Jan 2007, 17:00

Hvala za tako hitre odgovore

Uporabniki rulz!

Sedaj komaj čakam novo leto 2008 upset

Imel, da bi še eno vprašanje (upam, da ne najedam preveč-ker to obvladam)

Kakšne knjige predlagate? Jaz sem gledal naslednje:
http://www.pasadena.si/knjigarna/?id=42353
http://www.pasadena.si/knjigarna/?id=42354

...za začetnika so verjetno dobre. Katero drugo knjigo se še splača pogledati?

Še enkrat, hvala za odgovore!

Lp, Rok
 0   

M_M @M_M 1. Jan 2007, 17:19

Kar se knjig tiče, ti bodo verjetno znali ostali bolje pomagati. Moj nasvet je, da čimveč spremljaš portale ko je tale. Gledaš in tudi objavljaš fotografije, saj boš dobil dosti koristnih nasvetov iz prve roke. Tudi sam komentiraj ostale fotografije, saj se s kometiranjem naučiš "gledati" - opazovati fotografijo... Morda se naročiš na kakšno revijo o fotografiji. Tudi tam najdeš zelo dobre nasvete.
 0   

Žiga Šparemblek @ZiZa 1. Jan 2007, 18:12

v dvojki (fotografirajmo digitalno) piše veliko o nastavitvah (koncertna fotografija, makro, športna, portretna,... tud o ognjemetih piše neki). thumbsup

pa spremljat slo-foto thumbsup
 0   

Tilen @Tilen20 1. Jan 2007, 18:23

kaj pomeni bulb?
[url]http://vimeo.com/tilenlicen/videos[/url]
 0   

Blaž Modic @JS_Donnie_F 1. Jan 2007, 18:35

Blub je ročna nastavitev zaklopnega časa - držiš gumb toliko časa, kolikor pač hočeš, da fotoaparat spušča svetlobo na tipalo.
 0   

Žiga Šparemblek @ZiZa 1. Jan 2007, 18:36

hitrost zaklopa... neomejen čas
 0   

Aleš @lial 1. Jan 2007, 18:36

Morda še moj dodatek: način slikanja ognjemeta, ki se je meni najbolj obrestoval, se imenuje 'slikanje s klobukom' Pri nastavitvi daljšega časa, sam sem uporabljal 5s, uporabiš 2 sek avtosprožilec, vendar imaš pred objektivom večji črn predmet (klobuk), ki ga za hip odmakneš, ko vidiš eksplozijo rakete. Če ti uspe delati z daljšim časom, lahko na enem posnetku ujameš več različnih eksplozij. Seveda je obvezno, da je aparat na fiksni podlagi, če ni stojala prev pride kilska vrečka hrane za ptice, položiš jo na ravno podlago, oviješ s šalom (da ne drsi), in nastaviš aparat v željeni smeri. Po ognjemetu pa hrano pofutraš pernatim prijateljem grin

In še moja najljubša (ne pa tudi najboljša) fotka ognjemeta, v deževnem vremenu na dan sprejema Slovenije v EU...

HP 945 na stojalu (okrog pa kup sitnih bab mad ), čas 5s, iso100, F 3.6, 150mm (ekvivalent)
 0   

Rok Kokalj @Cr00k 1. Jan 2007, 18:50

Tale zamisel s klobukom je zelo zanimiva... bom kdaj sprobal...

Hehe, ptičji futr? biggrin

Lp, Rok
 0   

Aleš @lial 1. Jan 2007, 18:54

Cr00k je napisal/a:
Hehe, ptičji futr? biggrin
Lp, Rok

grin grin grin grin grin grin Foto-narava, pač...
 0   

david bembič @david_db 1. Jan 2007, 22:02

Predolg čas, slabo stojalo in burja pa naredijo to:

lp
 0   

Oracle @Oracle 2. Jan 2007, 13:08

heh, kaj vam ratuje devilish jaz sem letos izbral najbolj smotan način, ki sem ga lahko Rofl bil sem dobro pod dozo, okoli mene se je gnetlo približno 5 mio ljudi, fotoaparat na iso 1600, blenda na f2.8, zoom nekaj na približno, roko v luft (ker se drugače nebi nič videlo) in potem slikati na blef. so me razočarali v londonu, ognjemet je bil sicer res dolg 30 minut, je pa bil tako nizek, da ga večina ljudi na mestnih trgih sploh ni videlo (razen na prenosu na TVjih). jaz sem se potem nekako uspel vriniti na most.

rezultati(zelo čudno obdelani, g. Daniels pač dela svoje):

no, to so primeri kako NE slikati ognjemetov biere Rofl
 0   

Rok Kokalj @Cr00k 2. Jan 2007, 14:07

no sej tko priblizno sem tudi jaz poslikal (trezen biggrin )... samo da sem jaz zoomiral čist na ognjemet... če svoje slike tolk zmanjšam se tudi noise ne vidi tolk...

Samo slike od M_M so pa kot noč in dan v primerjavi z mojimi...

Lp, Rok

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati