0   

purac @purac 5. Jan 2007, 20:18

Prosim za vaš nasvet.
Imam dva mala otroka, s katerima sem večinoma popoldne ali večer.
Takrat jih tudi fotografiram, a sem z kvaliteto slik žal nezadovoljen.
Če vključim fleš so obrazi preosvetljeni, če ga ne vključim pa so omejitve v svetlobni moči objektiva, slike so zaradi gibanja otrok zmigane ipd.

Trenutno uporabljam objektiv 18-55 mm (nikonov KIT objektiv), v naslednjih dneh pa bom začel uporabljati novi Nikkor 50 mm 1,8 D (na Bodyu Nikon D50).

Kaj mi svetujete? kateri je najboljši način za dosego najboljšega rezultata?
 0   

Stane Crnjak @staneC 5. Jan 2007, 21:07

Vsekakor Nikkor 50 1,8 zaradi boljše svetlobne jakosti. Lahko uporabiš ambientalno svetlobo. Fleš pa naj ne bo vgrajen amapak zunanji in vedno odboj od stropa, da razpršiš svetlobo.

Evo dve s flešem. Dokler se drugega ne naučiš, samo odbijaj.

0   

purac @purac 5. Jan 2007, 21:28

StaneC,
hvala za nasvet. Ampak žal še nimam zunanjega fleša.
A se da na kak način odbijat tudi tega, vgrajenega?
Fotografiji sta pa ravno to, kar bi pri mojih otrocih želel doseči. Odlični sta.
Si pa to slikal verjetno podnevi in brez umetnih luči, ali?
 0   

Stane Crnjak @staneC 5. Jan 2007, 21:41

Vgrajenega lahko odbijaš, če na aparatu piše Leica digilux 3. grin . Pri aparatih za navadne smrtnike pa tega še nisem videl. Fotografiji sta bili narejeni pred kratkim pozno popoldan in ob prižgani luči. Hvala za pohvale.
 0   

david bembič @david_db 5. Jan 2007, 21:52

Kaj če je strop rjav in stene barvane?
 0   

Lenart Senica @lenyn 5. Jan 2007, 22:02

čez vgrajen fleš nalepi peki papir in naredi nekak razpršilnik svetlobe, ki bo zmehčal oziroma usmeril svetlobo s fleša naokoli. mal improviziri.
mal bolš je ko direkt fleš
 0   

Žiga Šparemblek @ZiZa 5. Jan 2007, 22:04

Citiram:
čez vgrajen fleš nalepi peki papir in naredi nekak razpršilnik svetlobe, ki bo zmehčal oziroma usmeril svetlobo s fleša naokoli. mal improviziri.
mal bolš je ko direkt fleš

žepni robček je kr fajn zadeva
[url]http://photoziga.blogspot.com/[/url]
Remove the front cover from the lens before photographing!
 0   

purac @purac 5. Jan 2007, 22:05

Nekje na tem forumu sem zasledil, da se da z navadnim peki ali paus papirjem pred vgrajeno bliskavico občutno popraviti kvaliteto. Enostavno pred vgrajeni fleš postaviš papir in svetloba postane mehkejša.
Sem stestiral in razlika je res očitna.

Bom pa se izgleda moral v kratkem ozretu tudi po kakšnem zunanjem "blisku".

Glede barve sten - mogoče pa je fora ravno v moji barvi sten?!
Slike so mi rumenkaste - stene pa so oranžno-punč barve!
 0   

Lenart Senica @lenyn 5. Jan 2007, 22:11

poglej še WB da ni slučajno sfaljen. drgač pa je zunanji fleš res zakon. js kr z enim starim lepo manualno bliskam.
pa mi je kr všeč
 0   

iztok @izo 5. Jan 2007, 22:18

pred fleš (vgrajeni) daj kos papirja pod kotom 45 stopinj, da odbije snop v strop (in ta se potem razprsši od stropa na večji površini, tako da se izgubijo tiste trde sence ipd). pr meni je funkcioniralo čist ok, seveda se je pa treba zavedat, da je vgrajen fleš precej šfoh in da ni treba pričakovat ne vem kaj. pazi na wb in pa seveda je vsekakor met boljš kak objektiv z večjo blendo, da dobiš lep blur na ozadju (kot pr vse portretih)
 0   

Stane Crnjak @staneC 5. Jan 2007, 22:25

david_db je napisal/a:
Kaj če je strop rjav in stene barvane?

RAW ali pa pri 100mm objektivu na roko nastaviš na 24 mm ali pa uporabiš difuzor. Pa ČB fotke baje da so še vedno dovoljene biggrin
 0   

purac @purac 5. Jan 2007, 22:25

Izo,
mislim da sem našel ravno tvoj post na to temo na forumu.
Sem takoj potestiral in res je rezultat bistveno boljši.
Upam pa da že od jutri dalje začnem uporabljati 50 mm 1,8 kar bo verjetno tudi
precej izboljšalo končni rezultat.

Ker gre za moja dva zaklada bi jima rad pustil res lepe spomine na njuno otroštvo - moji so na slabih č/b fotografijah, verjetno ne večjih od 5 x 7 cm.
Ampak papir je le papir - od takrat je 40 let pa so še take kvalitete kot v začetku.
 0   

iztok @izo 5. Jan 2007, 22:55

z odprto blendo pr 50mm objektivu bo portret kot nač pa dan v primerjavi za kakšnim kit ipd.
 0   

Boris Fošnarič @borito 5. Jan 2007, 23:24

Ljudje nimamo radi bliskavic (vsaj večina yes ) zato je najbolje uporabiti objektiv za portrete jakosti vsaj F1,8. Priložena fotka je posneta z objektivom 50mm F1,8 pri svetlobi žarnice. Vsak, ki ga fotkam brez bliskanja se mi bolj nasmehne.

[/img]

Podoben efekt je možno dobiti pri goriščnici kakih 120mm in flešom.

LP, Boris
 0   

Hakan @Hakan 6. Jan 2007, 10:12

meni se pa bliskavica kar lepo obnese(fl-36)-zunanja in kmalu bom kupil disfuzor.........za vgrajene pa lahko uporabiš tudi vizitko če ni drugega, v drugem primeru so pa tudi druge(boljše) rešitve
 0   

Zdenko @Zlodej 6. Jan 2007, 16:24

Žepni robček je zakon tudi pri ta velikih zunanjih fleših. grin
 0   

purac @purac 6. Jan 2007, 20:06

Sem danes stestiral novega 50 mm 1,8 in peki papir pred flešom (žal nimam paus papirja doma, mislim pa da bo boljši od peki papirja) in na mojem
obrazu je videti zadovoljstvo. Slike so že blizu tega, kar bi rad.
Da se že malo spoznava z mojim 50 mm, potem pa smo verjetno že skoraj na konju.

Se mi pa zdijo boljše fotografije če z papirjem samo zadušim svetlobni snop kot pa če ga odbijem v strop. Se mi zdi da imajo obrazi ravno tisto pravo barvo in mehkobo.
 0   

purac @purac 9. Jan 2007, 20:17

Najlepša hvala vsem za pomoč in koristne nasvete.
 0   

purac @purac 9. Jan 2007, 20:17

Najlepša hvala vsem za pomoč in koristne nasvete.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati