0   

Jure @J_d 26. Jan 2007, 11:30

Imam objektiv Sigma 17-35 2.8-4 in potrebujem nov UV filter.

trenutno izbiram med tremi in rabim vašo pomoč.

1. Marumi DHG - ta je najcenejši
2. Hoya UV super pro1 -ta je najdražji
3. Sigma EX - ta je vmes

hvala za nasvet smile
 0   

Roman @Filth 26. Jan 2007, 12:05

jest uporabljam Sigma EX... niti niso tolk dragi, Hoya so res dragi, kolk bolši pa so od Sigme pa nevem... od Marumi mam pa samo C-PL filter ... men se gre pri UV filtru samo to da so pocen in da majo za ta denar še MC... tko da pomoje z Marumi filtrom ne moreš zgrešit
Nikon D300s | Nikkor 24/2.8 | Nikkor 35/2 | Nikkor 55/2.8 | Nikkor 85/1.8 | Nikkor 135/2.8 | Nikkor 300/4.5 | Tokina 35-70/2.8 | Tamron 80-210/4
 0   

Gregor Gomboc @George 26. Jan 2007, 12:07

Vzemi Sigmo.
Če imaš več denarja pa B&W ali Heliopan .
 0   

ziga @ziga 26. Jan 2007, 12:36

Men okrog filtrov ni neki čist jasno.

Kakšen filter recimo vzet za every day use? A filter pobere kej svetlobe?
Življenje ni potica! http://zoomiranlajf.blogspot.com/
 0   

Jure @J_d 26. Jan 2007, 12:59

Filth je napisal/a:
jest uporabljam Sigma EX... niti niso tolk dragi, Hoya so res dragi, kolk bolši pa so od Sigme pa nevem... od Marumi mam pa samo C-PL filter ... men se gre pri UV filtru samo to da so pocen in da majo za ta denar še MC... tko da pomoje z Marumi filtrom ne moreš zgrešit

jaz tudi mislim da ne, pa še neki popusti so zdej.
 0   

Jure @J_d 26. Jan 2007, 13:07

ziga je napisal/a:
Men okrog filtrov ni neki čist jasno.

Kakšen filter recimo vzet za every day use? A filter pobere kej svetlobe?

če že govorimo o UV filtrih, potem...

svetloba je sestavljena iz različnih valovnih dolžin. UV filtri zadržijo svetlobo v UV območju.... tako kot krema za sončenje, al pa sončna očala.

se pravi UV filtri poberejo UV spekter, ne pa tudi vidni spekter oz. vidno svetlobo. tako da pomojem ne poberejo nobene svetlobe, če misliš, da bi zdaj moral bolj odpirat blendo al pa višat iso, itd.

za everyday je pomojem najboljš UV, tko da zaščitiš leče.

tako jaz razmišljam, ...

LP
 0   

Jure @J_d 26. Jan 2007, 13:08

George je napisal/a:
Vzemi Sigmo.
Če imaš več denarja pa B&W ali Heliopan .

bom razmislil.... tnx smile
 0   

janezek @janezek 26. Jan 2007, 13:18

ziga je napisal/a:
A filter pobere kej svetlobe?

Večina UV filtrov je obarvana rumenkasto, kar pa ne vpliva vidno na barvne tone. Pobere pa 0.1 do 0.2 zaslonke. Heliopan KR1.5 preverjeno pobere 0.2 zaslonke.
 0   

romc @Romcek1 26. Jan 2007, 14:54

Ko smo glih pri filtrih bom še sam pristavil lonček. Na objektivu nikon 18-70 uporabljam poarizacijski filter Cokin, vendar mi v širokem kotu dela temne robe na vseh štirih kotih. Odločil sem se da ga zamenjam in me zanima kakšen naj bo, da tega efekta ne bom imel.

hvala
lp
 0   

Jure @J_d 26. Jan 2007, 16:20

janezek je napisal/a:
ziga je napisal/a:
A filter pobere kej svetlobe?

Večina UV filtrov je obarvana rumenkasto, kar pa ne vpliva vidno na barvne tone. Pobere pa 0.1 do 0.2 zaslonke. Heliopan KR1.5 preverjeno pobere 0.2 zaslonke.

upsss... pozabil, maš prav.

jaz sem pisal o idealnih filtrih, ki še ne obstajajo. laugh
 0   

janezek @janezek 26. Jan 2007, 17:36

Saj obstajajo tudi (skoraj) čisto prozorni. Taki ti tudi ne poberejo (skoraj) nič svetlobe.
Jaz sem opazil, da pobirajo svetlobo, ko sem fotkal v studiu na diase in sem imel res dober svetlomer, posnetki so bili pa vedno ravno za dlako pretemni. Pri diafilmih se še ne pozna 0.2 zaslonke, potem greš pa še v makro 1:10, kar je pri srednjem formatu hitro, pa si kmalu pri dobri tretjini zaslonke, pri manjših predmetih pa lahko tudi pol zaslonke izgubiš. Pri pro diafilmih se pa že tretjina pozna!
OK, malo sem zašel smile
S tem svetlomerom sem potem pomeril filter in razlika je bila točno 0.2 zaslonke.
Sploh pa je uporaba zaščitnih filtrov v večini primerov brez smisla. Premazi so zadnjih olala let tako trdni, da si upam lense brisati z majico. Imam tri lense, na katere ne moreš našraufati filtra, pa je coating povsod še bp.
 0   

Gregor Gomboc @George 27. Jan 2007, 08:10

Romcek1 je napisal/a:
Ko smo glih pri filtrih bom še sam pristavil lonček. Na objektivu nikon 18-70 uporabljam poarizacijski filter Cokin, vendar mi v širokem kotu dela temne robe na vseh štirih kotih. Odločil sem se da ga zamenjam in me zanima kakšen naj bo, da tega efekta ne bom imel.

hvala
lp

V vsakem primeru poskusi z kvalitetnim filtrom "slim" izvedbe, Če pa se boš s tem rešil vinjetiranja pri 17mm pa ne vem.
 0   

Peter @AbakDSLR 29. Jan 2007, 20:48

Vzemi Marumi DHG , odlična izdelava in kvaliteta (nižja cena je ker prodira na EU trg). Kupil sem Marumia in nisem razočaran, 50. letna tradicija in izdelano na Japonskem nekaj pomeni. Mislim da Hoya ni nič boljši, le bolj znan je pri nas v Avstriji se namesto Hoye bolje prodaja B&W. grin
 0   

Tomislav @tomaz_urh 30. Jan 2007, 09:28

AbakDSLR je napisal/a:
Vzemi Marumi DHG , odlična izdelava in kvaliteta (nižja cena je ker prodira na EU trg). Kupil sem Marumia in nisem razočaran, 50. letna tradicija in izdelano na Japonskem nekaj pomeni. Mislim da Hoya ni nič boljši, le bolj znan je pri nas v Avstriji se namesto Hoye bolje prodaja B&W. grin

kje pa prodavajo pri nas teha marumija?

lp
tomaž
 0   

ziga @ZiGGi 30. Jan 2007, 09:48

Foto Beseničar
 0   

Matej Ružič @mat 30. Jan 2007, 10:38

Hm mam eno vprašanje glede smiselnosti tev UV filtrov!
Se mi namreč zdi da sem enkrat nekje prebral, da foto senzorji namreč niso občutljivi na UV svetlobo in sedaj me zanima, ali to drži? Ker če drži potem vsi ti filtri zgolj še dodatno slabšajo svetlobne razmere.

Lp Mat
 0   

Gregor Gomboc @George 30. Jan 2007, 12:07

mat je napisal/a:
Hm mam eno vprašanje glede smiselnosti tev UV filtrov!
Se mi namreč zdi da sem enkrat nekje prebral, da foto senzorji namreč niso občutljivi na UV svetlobo in sedaj me zanima, ali to drži? Ker če drži potem vsi ti filtri zgolj še dodatno slabšajo svetlobne razmere.

Lp Mat

Te filtre nekateri privijamo na objektiv izključno za zaščito pred prahom, vlago in udarci.
Filter pobere nezaznavno količino svetlobe.
 0   

marko @markiz 31. Jan 2007, 09:06

Glede UV filtra je tako: Poleg mehanske zaščite nudi tudi zaščito pred UV žarki, ki so dejansko visokoenergijski fotoni, ki spreminjajo strukturo materiala - kar pusti nekaj časa kaj na soncu in bo fino spremenilo barvo.
UV svetloba se zaradi kratke valovne dolžine pač zelo hitro absorbira, to pa pomeni absorbcijo energije, ki povzroča strukturne spremembe v materialih.
Če želite ohraniti vse optične dele aparata (predvsem lepilo med asferičnimi lečami, premaze leč, da ne govorimo o IR filtru pred senzorjem in tako naprej lepo prozorne, potem je najmanj kar lahko naredite, da navijete en UV filter gor. Če UV fotoni dosežejo senzor, potem pa ojoj. UV svetloba je znana povzročiteljica napak v silicijevih čipih. Absorbira se v zgornjih nekaj dest nanonmetrih površine, ki je pri CCD ali CMOS-u običajno barvni filter, ki pa se mu s časom veselo spremeni barva, kar pa tudi ni najbolj zaželjen učinek. In še bi naštevali.

Jaz sem njega dni naredil neko malo raziskavco na 100k Eur vredni mašini, ki meri spekter prepustnosti česarkoli. In dobil naslednje rezultate za UV in Skylight filtre (glej priloženo slikco): http://img404.imageshack.us/my.php?image=rezultatifu2.jpg

Za kvaliteto slike nas zanima predvsem spekter od 400-800 nm, seveda višje v IR je dobro, če malo duši, da s tem pomaga IR filtru pred samim senzorjem. V UV pa želimo, da močno duši, saj s tem nudimo zaščito. Skylight filtri naj bi nudili tudi UV zaščito. Še razjasnitev: UV-B gre od 280-320nm, UV-A pa od 320 nm - 400 nm. Pa poglejmo:

UV-B ščitijo praktično vsi (to niti ni težko).
Praktično nobene UV-A zaščite ne nudijo: Skylight HOYA 1B, i pa nudi največjo prepustnost v vidne delu.

Najboljšo UV zaščito in hkrati najbolj raven spekter v vidne delu ima Cookin UV filter.

Skylight Heliopan in Skylight cookin pa sta nekje vmes, s tem da naj bi Skylight filter tudi sicer pobral nekaj modre barve (pod 500 nm), kar pa resnično naredi le Skylight Heliopan 15.

Verdict: Filtri različnih proizvajalcev z isto oznako so lahko velik nateg.

Kar se tiče vinjetiranja zaradi polarizacijskega filtra na širokem kotu: Kupi si HOYA super CIR-PL, ki na zunanji strani nima navoja, je skoraj raven in s tem pusti malce več svetlobe s strani. S tem pa odpade možnost navijanja drugega filtra čez, kar pa verjetno ni tolk zanimivo, ravno iz istega vzroka.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati