0   

Matjaz @JasonK 28. Jan 2007, 11:43

Živjo,

mogoče imam malo čudno idejo, pa vseeno. Kmalu se odpravljam na kratko potepanje po Indiji. Sicer imam aparat Nikon D50, ampak me čar klasične fotografij močno privlači - osebno so mi fotografije na film še vedno lepše od digitalnih. Zdaj razmišljam, da bi si za taka potovanja kupil klasičen aparat, recimo nikon f60, f70 ali f90 in eden ali dva fiksna objektiva.

Ima kdo podobne izkušnje s tem, se mi to "splača"? Lepo prosim za kakšno mnenje, ker je dilema kar velika. smile

Hvala.
 0   

Heretic @Heretic 28. Jan 2007, 11:46

ideja je dobra, če si lahko privoščiš filme in razvijanje, pa sploh. s SLRjem boš dobil po kvaliteti boljše fotografije - kar se tiče dinamičnega razpona, barv...ne pozabi na manjši DOF in široki kot.

te spodbujam:)
 0   

iztok @izo 28. Jan 2007, 11:58

jep, jst bi tudi na potovanje rajš filme vzel. je pač potem strošek z razvijanjem, vendar imaš nek medij, ki bo dolgo vzdržal, sploh če ga primerno shraniš.
pri filmu samo pazi na letališčih ipd, kjer gre prtljaga na rentgen. to uniči film. sicer so te sodobne naprave že prilagojene glede tega, s emi zdi, pa itak foto opremo posebej prijaviš, samo je pa vseeno dobro pazit na to, najbrž. sploh v kakšnih odročnih krajih.
fiksni objektivi so fajn, samo so pač zamudni na žalost. odvisno kaj, fotkaš, če boš imel fisknega gor, boš težko v trenutku zamenjal iz recimo širokokotnika na tel, objekt in situacija pa ne čaka. tako da moj predlog: en zuma za med potjo, ko ne veš kaj te čaka, pa potem recimo dva fiksna, ko maš cajt in si vse naštimaš.
 0   

Matjaz @JasonK 28. Jan 2007, 12:12

O, hvala za tako hitra odgovora. smile Eden izmed razlogov za to je tudi ta, da recimo po lanskem potovanju po Srednji Ameriki, še vedno nimam nobenih slik v roki, ker se mi totalno ne da delati selekcije izmed 500 slik. Pri filmu pa ni dileme, kar poslikaš, to imaš, tako kot je in to mi je všeč (malo več stroškov, pa vseeno).

izo, bom upošteval nasvet glede objektivov, je res, da s fiksnim lakho marsikaj zamudiš..po drugi strani te pa prisili, da greš bližje akciji, da si mogoče malo bolj predrzen smile

imasta mogoče še kak predlog glede izbire filmov, ki naj jih vzamem? dia najbrž odpade...
 0   

JurijVM @JurijVM 28. Jan 2007, 13:15

Moje preference glede filmov za potovanja so:
- Fuji Reala (ISO 100), ima lepo drobno zrno in naravne barve, za naravo in arhitekturo
- če pričakujem da bom slikaj kaj več ljudi vtaknem not Fuji 160S, (ISO 160) ki ima tudi drobno zrno ampak precej lepše barve kože, omenit velja tudi 160C ki ima bolj žive barve
- če svetloba ni to kar bi morala bit uporabnim Fuji 400H (ISO 400), zelo vsestranski film, lepe barve kože, še čisto sprejemljivo zrno, moj najbolj pogosto uporabljan film, ker ti omogoči še malo več slikanja proti večeru, če nimaš stojala s seboj

Jurij

P.S. Tudi jaz vedno potujem s filmom, slike ne bodo šle v nepovrat ko se bo sesul disk, ampak ko mi bo zgorelo stanovanje z negativi vred smile
Še dve reportaži, narejeni na film, ki sem ju objavil na tej strani: Škotska, Skandinavija
 0   

milosh @milosh 28. Jan 2007, 13:43

jah tko je ce mas isto firmo te en body vec nc ne stane, ne na tezi ne na nicemer, ker bodyi (sploh analogni) so lahki. glede filmov in rendgenov ni problemov, ti ne bo nc zjebal.
najbolj se splaca uzet kaksne 400 ali 200 asa filme, ker jih lahko pusas ali pullas in tko nimas problemov ker lahko oboje saj za 2 kokraka navijes, ker te filmi zdej so dost ok za to, ni razlike skor (ce sploh je) a bi mel original 800 al das push na 800.
glede fiksnih objektivov ti najbol priporocam 24 ali 28mm. to je idealno, je dost sirok (govorim seveda na FF formatu) za pokrajine fotkat, kaksne cerkve,... in dost ozek tut za portrete, sploh pa na potovanjih vecinoma ne fotkas samo obrazov oz doprsnih, ampak slikas kaj te ljudje pocnejo in za cloveka celega notr dobit je to idealni kot.

jst ponavad na potovanjih sabo nosm digital in analog. analognga mam skos cez ramo in z njim fotkam zanimive stvari, digitalca pa v ruzaku ali torbi in ga vn povlecem kadar fotkam druzbo s katero smo,... bl to zabavno oz. kadar eksperimentiram, ker nardim vec fotk,... ceprov pocas razmislam da bi si enga ixus-a kupu za te zadeve, vsaj za ta krajsa potovanja po evropi.

aja pa se en nasvet, k ga vrjetn ze poznas: ne pretiravi s fotkanjem cerkev, bajt,... ker to doma noben ne gleda, ponavad se te fotke sam na hitr pogleda. tm k si pa ti gor oz druzba ali ljubljena oseba,... pa vedno vsak dolg gleda in obuja spomine,...
 0   

gogo @gogo 28. Jan 2007, 13:54

Kar se aparatov tiče, F80 je odličen aparat, ni prevelik, ima vse kar imajo veliki ali pa F90 ali F100 (že malo dražji). F60 in 70 nista toliko cenejša, da bi se ti ju splačalo kupiti - F80 je mnogo boljša izbira. Prednost F90 in F100 je da lahko uporabljaš tudi manualne objektive in ti deluje merjenje, le pri F90 ti pa novi objektivi brez zaslonke (G tip) ne bodo delovali drugače kot v P ali S programu.

Glede filma se strnjam s Jurijom - pa tudi Fuji Superia 100 in 400 nista slaba.

Poceni fiksni so AF 28 2,8 in 50 mm in tudi zalo dobri, je pa kak zoom zelo uporaben.

IN zakaj ne dia? Velvia in Sensia sta še vedno "in".
 0   

Marjan Krebelj @Nikio 28. Jan 2007, 14:42

izo je napisal/a:

pri filmu samo pazi na letališčih ipd, kjer gre prtljaga na rentgen. to uniči film. sicer so te sodobne naprave že prilagojene glede tega, s emi zdi, pa itak foto opremo posebej prijaviš, samo je pa vseeno dobro pazit na to, najbrž. sploh v kakšnih odročnih krajih.

Jaz s tem nimam slabih izkušenj. Bil sem na OI v Atenah, in tam so filmi hočeš nočeš morali 2x skozi skener na letališčih in še nujneje; vsaj 5x skozi skenerje na stadionih, ker je vsak stadion imel še hujši security kot letališče. Seveda me je grabila panika, kaj bo s filmi, ampak so bili zelo v redu. Barve in kontrasti čisto normalni. Imel sem Sensio 100 in 400.

Z današnjimi izkušnjami bi se raje odločil za kak negativ. Za Benetke razmišljam vzeti Kodak Portra VC. Pa bomo videli kaj bo grin
[url=http://my.opera.com/Nikio/blog/][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Blog[/color:2222f2fe55][/url][/size:2222f2fe55] - [url=http://photo.net/photos/marjan][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Portfolio[/color:2222f2fe55][/url][/size
 0   

Matjaz @JasonK 29. Jan 2007, 19:37

@JurijVM, tenks za linke - fajn slike s potovanj...ob besedilu postanejo še boljše.

kar se filmov tiče..res bi rad vzel fujichrome velvia, sam potem je to dias, kar je po eni strani zelo fino, ampak potem spet nimam slik, ogromno evrov pa tudi ne. smile bom pa vzel v razmislek omenjene filme, jih pred odhodom še malo testiral.

trenutno kar resno razmišljam o nikon f90 in tokina 24-200, ki se prodaja tudi na tem forumu. pomoje s to kombinacijo ne morem prav veliko zgrešiti, razen seveda človeški faktor, hehe.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati