0   

Božo Bratina @bozob 3. Mar 2007, 15:03

Lep pozdrav vsem,

Doma že več let hranim nekaj starih fotografij na steklu, med katerimi je mnogo lepih in dbro ohranjenih, žal pa tudi dosti razbitih in umazanih saj sem jih pobral iz štare šare. Slike sicer nimajo nikakršne osebne povezave z mano vendar so mi vseeno pomembne saj so nekatere prave lepotice.

Rad bi jih spravil v red, malo očistil, sestavil skupaj po delih in nekako preslikal oziroma digitaliziral.

Prvi problem je čiščenje slik na steklu saj ne vem s čim je dovoljeno čistiti da ne bom odstranil plasti filma na sliki in jo poškodoval. Ali jih je sploh smiselno čistiti ali zadevo prepustiti strokovnjakom.

Kako te slike potem shraniti za dlje časa, plastificirati, uokviritu, itd?

Zanima me tudi kako jih najlaže in najbolje digitalizirati? Skenirati ali ročno preslikati s fotoaparatopm v kakšnem studiu. Za skener dvomim da bo prava rešitev saj ne vem če generira dovolj svetlobe za osvetlitev slike na steklu. Kakšna je tu praksa?

V glavnem vesel bom vseh vaših mnenj in nasvetov,

LP,
Božo
 0   

iztok @izo 3. Mar 2007, 15:13

lahko skeniraš z pliskim skenerjem, samo najbrž je treba met dodatno osvetlim od zgoraj. tako da bi najbrž rabu tak skener, ki ima možnost skeniranja filmov, ali pa če na vrh natakneš kakšen light table za diase ipd.
kakšnih dimenzij so stekla?
tukaj sem že zasledil nekaj debate na to temo, pobrskaj malo
http://www.photo-i.co.uk/BB/index.php

da malo olajšam:
http://www.photo-i.co.uk/BB/viewtopic.php?t=2571&highlight=glass
http://www.photo-i.co.uk/BB/viewtopic.php?t=2570&highlight=glass
itd..
 0   

Božo Bratina @bozob 3. Mar 2007, 15:24

hvala za link, sam sem iskal po stricu Guglu pa brez uspeha... bom pogledal na forum...

Dimenzije manjših slik so 120 x 90, večjih pa 150 x 100.
 0   

iztok @izo 3. Mar 2007, 15:28

ja, poglej. prvi link je pravi, drugi je kao za diase z steklci, se mi zdi, pač to mi je search v forumu vrgel, ko vpišem glass.
rabiš skener (za te večje zadeve ne rabi bit glih ne vem kaj), pa osvetlitev od zgoraj. to imajo ti boljši epsoni, canoni ipd, ki imajo možnost skeniranje filmov, niso pa glih poceni, kaj pa vem 80k in gor.
po mojem bi šlo tudi z kakšnim bolj navadnim, gor bi samo kakšen lightbox prislonil in to je to.
 0   

Božo Bratina @bozob 3. Mar 2007, 15:36

Za prvo skeniranje bo kot kaže že moj navaden Bearpaw dovolj... z osvetlitvijo zgoraj in ko bo enkrat slika primerno očiščena (vsaj na strani kjer je samo steklo) bo kar lepo izpadlo...

pravkar se igram z nastavitvami skenerja in iščem optimum...

ko bo prva ustrezna za objavo jo prlimam v galerijo...

LP
 0   

Božo Bratina @bozob 9. Mar 2007, 20:40

Lep pozdrav še enkrat, kar nekaj časa sem se mučil s čiščenjem stekel, nisem pa si drznil dotakniti strani kjer je nanešena emulzija oz. film saj je ponekod zelo poškodovana ...

Uspel sem poskenirati vse slike in jih z večkratnim poskušanjem tudi približno dobro osvetlil...

Avtorja slik ne poznam, stare pa so nekje slabih 90 let, kar se dobro pozna na sami dotrajanosti...

Prilagam dve zanimivi skenirani sliki na ogled (imageshack.us),,,
Peugeot
Na vasi

LP,
Božo

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati