0   

Pavel Veider @Protoncek 18. Mar 2007, 11:30

Spet eno od bolj začetniških vprašanj---
ravno sem dobil objektiv Canon 35f2 (270€) in me zanima sledeče: če slikam v prostoru in s flešem ter imam način Tv ali Av (torej ročna kontrola zaslonke ali časa) potem aparat (canon 30D) avtomatsko misli da je fles samo ene sorte "fill in", ker v slabi svetlobi recimo jaz zaslonko nastavim na f2, on pa čas na 1/15, medtem ko v P načinu je najdaljši čas 1/60. Ali je kakšna finta ali varianta kako bi bolj odprl zaslonko brez tega ali je samo popolni manual način edina rešitev (no, ali pa P način)?
aja...BTW...sem malce probal na hitro primerjavo med 35f2 in 17-85IS in moram reči da jaz ne vidim neke hude razlike. Predvsem je 35 boljši na robovih, kjer je ostrejši in je manj CA-ja. Zdaj---ali imam srečo z 17-85 al pa smolo s 35f2... sleep bom probal par slik objavit na spletu pa ko mi uspe objavim link.
 0   

Ime Priimek @dunda 18. Mar 2007, 11:42

Vzemi si nekaj časa in preberi http://photonotes.org/articles/eos-flash/

Članek je informativen in ima lepo razložene zadeve.
 0   

Pavel Veider @Protoncek 18. Mar 2007, 11:43

aha...to je že nekaj. Hvala smile
 0   

Ime Priimek @dunda 18. Mar 2007, 11:49

Kar preberi, ker je razlika med fotografiranji v P, A, T ali M načinu precejšnja.
 0   

Pavel Veider @Protoncek 18. Mar 2007, 11:53

no, za začetek sem našel da je mogoče vključiti custom function da je v Av načinu vedno 1/250...
to je že nekaj thumbsup
 0   

Matjaž Očko @matias 18. Mar 2007, 13:06

v zaprtem prostoru boš pri 1/250 za osvetljenim osebkom/predmetom imel temo oz. nič ambientalne svetlobe, kar je slabo. Poskusi za malo daljšim časom dobiti še nekaj ambienta in barv na sliko. Npr. iso 400-800, odprta blenda in časi okoli 1/30 - 1/60. Tudi z daljšimi časi gre super, saj fleš zamrzne gibanje vsega v bližini.
ps: pa če si notri in imaš npr. bele stene/strop, ne pozabi slikati z odbojem.

point: v temnih prostorih uporabljaj M način (na flešu pa eTTL).
 0   

Pavel Veider @Protoncek 18. Mar 2007, 13:20

torej---vi profiji thumbsup ne uporabljate P načina, kaj? No, priznam da sem pri tem testiranju popolnoma pozabil ISO-- confused sem imel na 100. Se pa strinjam da z 250 ne bo kaj dosti lepega. Se bo (po moje) kar treba naučiti malce ročnega upravljanja yes No, res pa je tudi da recimo f2 in čas 1/15 ali manj nastane res v skoraj temi, v normalni dvorani recimo pa ne bo tako hudo. Bo treba nekam iti pa to malo sprobat deal

Sicer pa je (po moje) ta objektiv čisto odprt (f2) malo mehak, pri f2.2 je pa že dosti bolje, skoraj dobro...

(p.s.---bokeh je pa res lep...kaj je šele pri recimo 1.4 ali manj bigeek )
 0   

Ime Priimek @dunda 18. Mar 2007, 14:22

Sam običajno fotografiram tako, da nastavim določeno vrednost v načinu M in potem spreminjam le še fleš (+ ali -). Prej premislim, da mi bo to zajelo vsaj nekaj ambienta. Za kakšna večja spreminjanja običajno med kakšnim dogodkom ni časa. Če je zadeva statična, potem pač poskusim ujeti želeno mero ambienta.

Ko opazim, da zaradi razmer to ni dovolj ali pa se zadeva začne tako hitro spreminjati, da nimam časa razmišljati o tem, potem pač postavim na P in naj bo, kar bo coldshower

Torej - P je zanesljiva rešitev, vendar so rezultati običajno takšni, da je objekt osvetljen, ostalo pa (pre)temno. Vsaj v večini primerov - spet odvisno od ambientne svetlobe.
 0   

Pavel Veider @Protoncek 18. Mar 2007, 14:33

ja, to sem že ugotovil in mi ni pretirano všeč (P)...
no, malo preveč-premalo osvetlitve ni problem, ker jaz tako ali tako slikam v RAW pa se to da popravit. Je pa finta da s tem ko odpreš zaslonko ne moreš ravno slikat velikega orkestra ker bo polovica neostrega, še posebej če sedijo v polkrogu cry tako da je spet tista stara finta--za eno stvar dobro, za drugo slabo confused

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati