0   

Dejan @BuDDhA 21. Mar 2007, 11:17

Pozdravljeni
vprasal bi kako priblizno se ceni odkup fotografij in njigovih avtorskih pravic.
In koliko bi bila cena odkupa 3d fotografij.
v naprej se zahvaljujem za nasvet koga s podobnimi izkušnjami in mogoče link kakega fotografa ki ima kake (podobne) reference na spletu.
LP, Dejan.
 0   

daylight @daylight 21. Mar 2007, 11:29

Kaj so zate 3d fotografije?

Lahko ti pošljem cenik DPFS če želiš.. tam so nekako opredeljene cene avtorskih honorarjev v fotografiji.
 0   

Martin Peca @mPECA 21. Mar 2007, 14:48

daylight... meni pošlji to prosim...

najlepša hvala grin
 0   
 0   

Matej @Ranko 21. Mar 2007, 14:52

Bi tudi prosil za ta cenik.
Hvala!
lp

matej.rant@t-2.net
 0   

Hakan @Hakan 21. Mar 2007, 14:54

Da bo malo lažje: https://www.slo-foto.net/files/cenik_dpfs.pdf thumbsup
 0   

ro-bi @ro-bi 21. Mar 2007, 14:54

Cenike pozabite!
Fotografije prodaš za toliko, kolikor moreš!
Za nekoga je to 1000$/kos, za drugega pivo. Stvar pogajanja, kot pri vseh ostalih poslih.
Pravil pa, kljub tistemu ceniku, NI!

lp
Robi
 0   

Uroš Uršej @Lucifix 21. Mar 2007, 15:01

Pravil ni, so pa smernice grin
 0   

Martin Peca @mPECA 21. Mar 2007, 15:05

luc thumbsup točno to mislim jst...

zdaj sm ugotovil na primer da sm kar korektno plačan ko fotografiram kulturne dogodke za raznorazne arhive oziroma spominske fotke nastopajočim on organizatorjem... smile

lep dan...
 0   

daylight @daylight 21. Mar 2007, 15:08

seveda pravil ni..

samo mislim da je ta cenik kar dobra opora za začetno formiranje lastnih cen. Govorim o komercialni fotografiji seveda.. ne pa o prodaji "art" printov.
 0   

Aleš @lial 21. Mar 2007, 15:23

Kako prav ima ro-bi:

Lialova zgodbica

Pred nekaj tedni prosijo liala iz neka manjše četrtletne revije za prispevek, članek tako rekoč. Zakaj pa ne, si pravi lial, že nekaj časa ni bilo nikjer nič, naj ljudje kaj zvedo kar jih zanima. In so pogovarja, lial, z urednikom omenjene publikacije:

urednik: kako kaže, ali bo šlo?
lial (veselo) : bo, nekaj sem že sestavil, samo piko še pritisnem!
urednik (še bolj veselo): krasno, bomo objavili! Koliko pa je dolžina?
lial (ponosno): približno 8-9 tisoč znakov, verjetno za dve, tri strani
urednik (skoraj vshičeno): krasno, krasno, bomo prišparali prostor za ta članek! Še kaj?
lial (ponižno): kaj pa honorar, kako je s tem?
urednik (nekaj časa tipka po kalkulatorju): hm, neto nekje okrog 50€
lial (malce presenečeno) a petdeset?
urednik (pomirjujoče) hja, več ne gre, kaj moremo?
lial (z upanjem): ja, pa nekaj fotk bom lahko dal zraven, tri ali štiri v primerni kvaliteti za barvni tisk, je to kaj pomembno?
urednik (ne čisto prepričljivo) : nekaj že, kakšnih 10, 15 € več bo morda šlo...
lial (streznjeno): hja, kaj hočemo? (pri sebi: saj mi fotografi ne bi verjeli) kako pa to drugače rešite?
urednik (trezno): sami pofotkamo, danes so digitalci vsakemu dostopni, stroška pa nobenega!
lial: (tiho) ja, vem...

Tako je to, ja.

Pa brez zamere, če sem malo nasmetil tole temo, morda bom komu prihranil razočaranje, koga pa vspodbudil k razmišljanju.

LP

Aleš
 0   

daylight @daylight 21. Mar 2007, 15:33

ja.. sej zato pa je situacija taka kot je.. grin

žal bom moral nasprotovati.. cenite svoje fotke in ne dajte se nategnit. Cena je itak vedno (vsaj delno) stvar dogovora, toda ni vam treba prodati svojih fotk za 5€ in se potem sekirat...
 0   

Martin Peca @mPECA 21. Mar 2007, 16:08

@lial: zato se jaz od takih, ki ne znajo cenit dela drugih, odmaknem...
 0   

Aleš @lial 21. Mar 2007, 16:15

Razumljivo, oba imata prav!
V tem primeru sem bil že predaleč, da bi lahko rekel NE, opcija je bila, da mi nalimajo krene fotke zraven, tega pa nisem hotel - tekst bi bil iz konteksta, to se mi je že nekoč zgodilo.
Je pa to zadnjič, da sem šel v tako skrajen kompromis (trkam po glavi (lesu))

LP

Aleš
 0   

Dejan @BuDDhA 21. Mar 2007, 20:30

hvala vsem - vbistvu sem iskal neke smernice; čisto za orientacijo - da vem v katere smer približno iti glede dokumentarne in umetniške fotografije.

daylight@ 3D fotografije sm napisal, ker jih ponavadi tko poimenujejo naročniki - so pa to panoramske 360°C fotke (stich pač).

hvala vsem še enkrat, vbistvu pa mi je tko smešn kot dajo vn povpraševanje in da postaviš ponudbo za 60 fotk (komercialnih) ipd. Nekako spominja na tržnico in nakup zelenjave po kilogramih. Pa saj, tako nekako tudi funkcionirajo naročniki, bolj imajo občutka za dobre stvari.

LP vsem! , D.
 0   

ro-bi @ro-bi 21. Mar 2007, 20:36

Meni so ponudili odkup fotk za koledar. Motivi bi naj bili klasični in sicer lokalne znamenitosti. Dobro, sem rekel, rabim dva, tri mesece, da ulovim vreme in naredim 12 top klas fotk (časa je bilo še ogromno).
Ko sem vprašal za honorar, so mi ponudili 5 jurjev (sit) za fotko. In sem jim razložil, da lahko za eno hodim na en plac 5x, preden bo uspela in da je cena malo smešna.
Zato pa raje vidimo, če jih imaš na disku, ker potem jih lahko odstopiš za 5 jurjev; sem dobil odgovor!
In nisem jim poslal niti ene, tisto leto so dobili zavrnjen koledar in sicer 2000 natisnjenih izvodov je šlo v smeti, ker si je folk norce delal iz kvalitete slik!
Eto jim sad! Rofl

lp
 0   

primoz75 @primoz75 21. Mar 2007, 22:53

uh, ro-bi, mene so letos postrani gledali ko sem jim dal ponudbo za koledar...malce preveč se jim je zdelo. pa sem šel izpod cene unega cenika tam zgoraj...na koncu so ostali brez resnega izdelka....ampak: raje nič kot pa par evrov... devilish
 0   

miha @mihaaa 22. Mar 2007, 01:23

biere bravo ro-bi, bravo primoz75 jih bo ze pamet srecala..
 0   

Robert @Seddy 22. Mar 2007, 03:16

Aja, a pol je bol kul, da gre narocnik 100 eurov u minus in izdela kul koledar, kot pa ga sploh ne izdela?
 0   

ro-bi @ro-bi 22. Mar 2007, 07:30

Seddy- a ti veš, koliko "naročnik" obrne z recimo 2000 kosi dobrega koledarja?

In da bi mu 100 euro več takoj naredilo minus ?
Daj ga srat! Za koledar so potrebne top fotke in ne kaka reciklaža iz HD-ja. Potem gre tak koledar v promet in na koncu so vsi na + in zadovoljni.
500 euro za 12 fotk je meni minimalna cena, ker je treba OGROMNO dela vložit. Marsikdo si misli, da greš nekam, pofotkaš in to je to- že, morda za spomin, ampak za KOLEDAR, ki bo celo leto visel na ogled?? In od vtisa bo odvisen nakup drugo leto!
Ni to podobno kili rjavkastih banan, ki ji pozabiš čez pol ure grin

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati