0   

brbo @brbo 28. Maj 2007, 07:59

Živjo,

ko npr. naložim NEF slike v Lightroom so sprva pravih barv (prav tako thumbi), in se med nalaganjem spremenijo v blede in hladne.
Najbolj me pa moti to, da tudi z nastavitvijo WB, kontrasta, vibrance itd. ne dobim nazaj prave barve.

Primer: kranjska lilija iz rdeče/oranžne postane bledo oranžna, pomaga le igranje z HSL hue (zmanjševanje rdeče in oranžne za cca. -20,-10)

Problem je verjetno univerzalen, najbolj pa opazen pri takšnih slikah.

Prav tako me zanima ali Lightroom sploh upošteva WB iz fotoaparata? Npr. nastavljeno imam "sunny", sliko "as shot" pa izriše bolj hladno 5150. Ročni popravek na "Daylight" pomaga (5500).

Je kriv Lightroom ali je to problem NEF formata?
Še to, nastavljen imam srgb na fotoaparatu (custom nastavitve, med preseti normal, vivid...). Fotič Nikon D40.

LP
 0   

iztok @izo 28. Maj 2007, 09:43

tule je nekaj (sicer bolj splošno o upravljanju barv v lightroomu)
http://www.ppmag.com/reviews/200701_rodneycm.pdf
 0   

brbo @brbo 28. Maj 2007, 15:38

no, dokument govori bolj o color spejsih in o exportanju (pripiroča prophoto)

no, mene pa zanima, zakaj lightroom iz pravilno obarvane fotke (hue...) naredi bledo in bolj "barvno zamaknjeno" sliko

tudi če bi slikal v prophoto (najširšem prostoru) mi nima kaj lightroom spreminjat, saj vsaj po dokumentu sodeč dela v prophoto in primerno nastavitvam izvozi. Jaz npr. izvozim v adobergb. Samo to je exportanje. Jaz imam težave pri importu.
 0   

Stane Crnjak @staneC 5. Jul 2007, 11:57

brbo je napisal/a:
Živjo,

ko npr. naložim NEF slike v Lightroom so sprva pravih barv (prav tako thumbi), in se med nalaganjem spremenijo v blede in hladne.
Najbolj me pa moti to, da tudi z nastavitvijo WB, kontrasta, vibrance itd. ne dobim nazaj prave barve.

Primer: kranjska lilija iz rdeče/oranžne postane bledo oranžna, pomaga le igranje z HSL hue (zmanjševanje rdeče in oranžne za cca. -20,-10)

Problem je verjetno univerzalen, najbolj pa opazen pri takšnih slikah.

Je kriv Lightroom ali je to problem NEF formata?
Še to, nastavljen imam srgb na fotoaparatu (custom nastavitve, med preseti normal, vivid...). Fotič Nikon D40.

LP

To je čisto normalno. Vsaka fotka v aparatu je že obdelana, pa četudi imaš vse nastavljeno na 0. Thumb je najprej JPEG, nato program odstrani vse "smeti" biggrin in thumb se spremeni v RAW-medlo, nekonstranstno, nesaturirano fotko, ki ji moraš vse dodati sam; kontrast, barve, saturacijo,... RAW pač. Aja, pa še to. Fotke na LCD ekrančku NE imej za refernco. Takšne fotke ne boš dobil. grin
 0   

Andrej @fotokaj 5. Jul 2007, 13:36

Tako je, RAW je RAW, v tem je point. Vse nastavitve slike (kontrast, saturacija, ostrenje, toni...) so namenjene JPEG outputu, ne RAW-u, zato se slednjega te nastavitve "ne primejo".
 0   

gogo @gogo 5. Jul 2007, 17:43

Razen v Nikon Capture, kjer pa se nastavitve iz aparata prenesejo tudi na RAW (npr. ostrenje, odpravljanje šuma,...), jih pa seveda lahko vse brez posledic v samem Capture spremeniš. Ostali raw konverterji teh podatkov ne upoštevajo ali jih ne prepoznajo.
 0   

iztok @izo 5. Jul 2007, 18:35

to je v vsakem raw konverterju skoraj. lahko izklopiš že v nastavitvah, da ne upošteva nastavitev v kameri, ali pa pač posbej resetiraš vsako fotko posebej.
ne pa noben raw nadomesti fizičnih filtrov, še vedno zelo pridejo prav, sploh v umetni svetlobi ipd..
 0   

Peter Atanackov @Geo 5. Jul 2007, 19:02

Ja raw je zato narjen da lahko vse sam stelas, ce se ti pa ne da s tem ukvarjat pa slikaj v jpg bigrazz , ali pa dobi velvia vision od Freda Mirande, baje da je narejena zato da lahko na hitro obdelas slike in dobis priblizno taksne barve kot da bi uporabljal (film) velvio.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati