0   

iztok @izo 6. Jun 2007, 15:41

že lep cajt mi je šlo na jetra, da 50-tka precej fuša (front focus ipd), kar ga nardi precej neuporabnega pr f/1.8 in bolj odprtih blendah, pa tudi v šfoh luči kr dostikrat zbezlja. sicer sem že dolgo vedel, da se je način, da lahko sam kaj scumpraš, pa sem končno probal.
pozor: priporočljivo za tiste, ki imate izkušnje iz finomehanike, imate pravo orodje ipd (spajkalnik, urarske izvijače itd..)!
najprej info:
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1029&message=21351476
http://f20c.com/stuff/canon/partslist/EF%2050%201.8%20II.PDF
http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=118806&highlight=ron+chappel
za ta forum se je potrebno prijaviti, da vidiš slike, ki so zelo pomembne.

za kalibracijo ni potrebno razstaviti sklop leč, važno je samo tisto vezje.

tukaj so čreva. to, kar je obkroženo, nas zanima. gor je nalotan en pljunek čez 5 lukenj, ki naj bi bile za kalibracijo (no, to ne vem, ampak pr meni je pomagalo). tist cin je treba stran odlotat, tako do ostane 5 kontaktov. 2 piki skrajno levo in desno, vmes pa so 3 kvadrati, kot kontakti. v forumu avtor omenja, da treba zlotat levo skrajno piko in sosednji kvadrat. levo stran bi šel v back fokus, desno pa v front.
no, meni ta kombinacija na levi ni čist odpravila front focusa, ko sem pustil vse odlatano, pa je ostrilo perfektno (kolkr je pač možno pr tem bl čip objektivu).
torej, če imate jajca, lahko probate, vendar jst ne odgovarjam za nič seveda. večina jih ima težave z front fokusom na tem objektivu, tako da je očitno serijska. če ni preveč front fokusa, bo najbrž tista prva opcija dovolj ali celo še malo bolj v desno.

tule je rezultat

v glavnem, zadevo dela tako kot bi morala že na začetku. vse fotke so pr f/1.8, in čist uporabne, kar nisem mislu, da je možno, ostrina je čist ok. (sicer sem tudi leče spucal, ampak po mojem to nima veze.
mislim, da bo kakšna fotka več ratala zdej na kakšnem koncertu ipd.
 0   

Lenart Senica @lenyn 6. Jun 2007, 15:56

Izo, a ti ga lahk prnesem? Strešno bi mi bilo všeč, da fotke pri f/1.8 - 2.5 ne bi bile ostre le po pomoti. biggrin

Super zadeva, Izo. Ne dvomim, da bi marsikomu pomagala, vsa čast ker si se šel tega lotit sam. Jaz si ne bi upal. none
 0   

iztok @izo 6. Jun 2007, 16:02

dost lažje bi bilo, če bi canon vsem fotičem firmware nadgradil, da bi lahko svoje objektive vsak sam skalibriral softwersko, tako kot lahko na markcu III.
tole je pa 70-200/2.8 is odprt, če koga zanima, model si je poštimal pokvarjen is, al kaj že
http://home.fuse.net/pets/EOS/70-200/70-200.htm
 0   

Martin Peca @mPECA 6. Jun 2007, 16:22

ta človek je nor biggrin zdej hoče še črnobel digič ustvarit biggrin zanimivo zanimivo biggrin

hehehe...
 0   

alteredego @alteredego 6. Jun 2007, 17:47

Vse lepo in prav, ampak ne bi ga sam odpiral dokler je v garanciji. smile Me pa zanima, ce ima kdo izkusnje s kalibracijo na 3A servisu, predvsem koliko casa rabijo za popravilo?
 0   

Jan Vrhovnik @Palkic 6. Jun 2007, 17:56

Zelo zanimivo in poučno, vendar tega še nebom sprubavo ker je še v garanciji. biggrin

P.S.: Drugače ja pa tip, po imenu Primoz se mi zdi, pr foto mixi prodaja. Sestavlja objektive pa neki nevem kaj vse... res se dosti pogovarjam z njem, ko sm tam. Držal sm njegov prb. 2000mm objekitv k ga je sestavu iz večjih objektivov pa neki menu leče pa nevem kaj vse je ustvaru... vsaka mu čast! thumbsup
 0   

Tadej @Neptune 6. Jun 2007, 18:00

izo, man! Kje si hodil prej. Jaz sem ravno pred tednom dni nastavljal fokus na bodyju (300D), z vrtenjem tistega ekscentra ki drži ogledalo. Mi je kar uspelo, tako da sta zdaj tudi 50 1.8 in kit dokaj ostra, pri 70-200 pa itak ni bilo težav. Je pa postopek dolgotrajen (cca. 500 posnetkov, 2L in 2 navadna objektiva).

Opazil sem eno zanimivost in sicer da pri je pri 2.0 blendi objektiv manj oster kot pri 1.8. To je možno, za moj 50 1.8 so prepovedane blende 2.2 in 2.5, kjer fokus fali za 5cm, medtem ko pri 1.8 in 2.8 v 4 od 5 primerov zadane v sredino območja DOF.

Nič, grem brat tole o lotanju... moja stroka.

LP
 0   

iztok @izo 6. Jun 2007, 18:08

tisto s špegli ni najboljša rešitev, saj z enim objektivom dela ok, z drugim pa spet ne itd. vsi fotič so nastavljeni (oz. naj bi bili) na en skupni standard, tako da naj kasneje ne bi bilo odstopanj, tako pr objektivih kor pr bodijih.
front/back fokus na bodijih (in boljših objektivih)se štela softwersko s teme primerno optično opremo (posebno pravilno umirjen 50mm objektiv, razni spektometri itd). kolk pa vse to imajo po naših servisih, ne vem, upam da ja.
 0   

Tadej @Neptune 6. Jun 2007, 18:34

No jaz sem zdaj zadevo tolko poštimal, da mi dela s štirimi objektivi ok (2 sta L, kit in 50mm). možno je tudi, da sem prišel nazaj na nulto točko, kot je bilo pred štelanjem. Delal sem pri dveh različnih razdaljah med tarčo in aparatom, poškljocal kakšnih 500 slik.

Problem z 50ko sem nekako rešil, vendar ne pri vseh blendah... pri 1.8 je ok, pri 2.0 še sprejemljivo, 2.2 in 2.5 pa sta čisto out. Ostali objektivi so prav tako ok npr. pri 70-200 f/4 je DOF vedno okoli sredine točke ostrenja.

Ni mi jasno, zakaj tega ne poštimajo v tovarni. Tisto z lotanjem kontaktov mi deluje, kot da je 50ka 1.8 v bistvu teaser, ki je namerno pokvarjen, da si potem ko se navdušiš delati z njim, omisliš 1.4 ali celo 1.2 verzijo.

LP
 0   

canonndale @canonndale 6. Jun 2007, 19:12

alteredego je napisal/a:
Vse lepo in prav, ampak ne bi ga sam odpiral dokler je v garanciji. smile Me pa zanima, ce ima kdo izkusnje s kalibracijo na 3A servisu, predvsem koliko casa rabijo za popravilo?

Ti jutri lahko kaj več povem o tem, ker gre ravno nekaj stvari tja od znanca... yes baje pa še isti dan zrihtajo, če ni neki posebnosti.... thumbsup
 0   

Dragan @lippi 6. Jun 2007, 19:16

legenda :afro:

(f**k kje je smajli Hasselhof!?)
pls admini dodajte ga!!
http://www.draganzlatanovic.com/
http://draganzlatanovic.com/blog
[b:067885716f]Imagination is more important than knowledge...[/b:067885716f]
 0   

alteredego @alteredego 6. Jun 2007, 19:29

Super, canonndale, najlepsa hvala! thumbsup
 0   

Pavel Veider @Protoncek 7. Jun 2007, 10:24

izo---a je po vsakem lotanju treba objektiv sestavit nazaj, probat, pa spet razstavit---in pol ponovi vajo dokler ni v redu?
 0   

iztok @izo 7. Jun 2007, 10:41

hja, to je najboljš, če hočeš met najbolj uštimano. če imaš precej front fokusa, stori enako kot jst al pa zadnje dve levi, če pa ni tolk ff-ja, pa probaj bolj desno, čeprav je avtor skrajno desno dobil več ff-ja kot prej.
jst nisem vse skupaj nazaja sestavljal vmes oz. vsaj tist pokrov, kjer imaš af/mf stikalo nisem natikal, sej je po defoult v af in vsakič se samo nalima gor (ni vijakov) , če bi preveč gor dol dajal, ne bi več tako dobro prijel tist selotejp (sicer lahko zamenjaš).
 0   

Pavel Veider @Protoncek 7. Jun 2007, 10:50

aha...hvala! ampak ne vem če bi šel to delat kar je uni tip naredil na 70-200L...do detajla...norc stars al pa se dela neumnega pa v resnici obvlada finomehaniko yes
 0   

iztok @izo 7. Jun 2007, 10:58

eh, marsikdaj se da dost stvari popravit, če le res nimaš dve levi roki. ko je pa elektronika fuč, pa nimaš kaj dosti praskat..
ni nobena fantastika tole, je pa obvezna met malo izkušenj s takimi opravili in predvsem dobro in primerno orodje, kr dragč vse opraskaš, zlomiš ipd. sem se naučil hardway..
 0   

canonndale @canonndale 7. Jun 2007, 12:28

v 3A-ju si vzamejo en teden za diagnozo stanja in popravilo stars če bo kak AF pa mogoče še dlje coldshower
 0   

alteredego @alteredego 7. Jun 2007, 12:40

Teden dni ali vec? Aua! bigeek Tudi za kalibracijo 50-ke?
 0   

Dragan @lippi 8. Jun 2007, 10:55

vem, da je že ultra-spiljeno vprašanje, pa vendar.. kolko stane kalibracija 50tke pri kakšnemu serviserju!? A3 al kej podobnega??

tnx
http://www.draganzlatanovic.com/
http://draganzlatanovic.com/blog
[b:067885716f]Imagination is more important than knowledge...[/b:067885716f]
 0   

Robert @Kroma 8. Jun 2007, 13:25

Vsekakor vsem, ki se lotevate tega sami - kapo dol yes

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati