0   

brbo @brbo 6. Jul 2007, 12:21

Živjo,

resno razmišljam o nakupu bigme, vendar bi pred tem še preučil možnosti alternativ s približno isto goriščno razdaljo oz. s telekonverterji na 600? Obvezno AF-s ali ekvivalent.

Ali ima kdo izkušnje z fiksnimi 300-400mm/f4 objektivi za nikon (nikon/sigma) in telekonverterji?

Kako je z dobavljivostjo (tudi rabljeni) in ceno pri nas?
Se sploh splača?

Imam že 70-300vr, ki je super objektiv za splošno closeup fotografijo rastlin, fotografiranje živali in motive, vendar za manjše/plašne ptiče oz. večjo delovno razdaljo ni dovolj. Z 1.4 kenko pa dela AF zelo počasi , sploh če ni nebo za ozadje in poleten dan, ptič pa čaka in pozira ;-)

Kako je z bigmo in 1.4 telekonverterjem glede ostrine? Vem da je potem ostrenje ročno, bi pa prišlo prav včasih.

Prav tako me zanima kakšna je ostrina slike pri uporabi bigme na monopodu, saj bo tako uporabljana 95% časa?

Vnaprej hvala za odgovore.

LP
 0   

Aleš @lial 6. Jul 2007, 14:09

Lahko ti odgovorim le na drugi del vprašanja (bigma+), pa še to je na KM 5D
Vprašanje me je vspodbudilo, da sem stopil na vrt in naredil par škljocev
Z TC-jem 1.5, kakor si že napisal avtomatika ne gre najbolje, uspe le včasih.
Torej sem slikal z ročnim ostrenjem sosedovo breskev na oddaljenosti cca 5 m, pri 500 (750, ekvivalent 1125mm) Od treh poskusov sta uspela dva, eden je takle:

Cela, pomanjšana fotka izgleda takole:

Izrez iz polne velikosti pa takole:

Če bi namesto breskve sedela na veji ptica, bi bil posnetek v tisku A4 popolnoma soliden, z nekoliko obdelave pa celo zelo dober. Vsaj takšno je moje mnenje

LP

Aleš
 0   

brbo @brbo 6. Jul 2007, 14:50

zgleda super, to je iz stojala, monopod ali stoje?
 0   

Aleš @lial 6. Jul 2007, 15:00

Tako, kakor si predlagal - monopod.
Poleg tega upoštevaj, da ima Minolta AS v bodiju, kar pa ne pomeni da pri teh časih ne bi šlo tudi brez tega.
 0   

brbo @brbo 6. Jul 2007, 15:17

aha, samo tale AS pa kar pomage pri takšni goriščni, na mojem nikonu zna bit dost slabše?
 0   

Aleš @lial 6. Jul 2007, 15:37

AS pomaga, vendar se to res pozna šele pri daljših časih od 1/90.
Včasih mi uspe iz roke slikati tudi kaj pri času 1/30, seveda pa bi pregled take fotke na ekranu pri 100% velikosti vseeno verjetno pokazal določene stresnosti.
Vendar je to pogled na fotko, ki bi bila sprintana na 100x70 cm!

LP
 0   

brbo @brbo 6. Jul 2007, 16:07

Najlepša hvala za odgovore lial, sem se menda že kar odločil ;-).

So tudi pri bigmi kakšne finte kot pri drugih sigmah glede kakovosti
na kaj je treba biti pozoren?

LP
 0   

Aleš @lial 6. Jul 2007, 16:24

Da bi bilo to o kakovosti možno kje slišati, ne vem, vsaj jaz nisem zasledil teh različnosti opisov kvalitete. Moj primerek je imel mehansko napako (zlom osovine ostrenja), vendar izgleda, da sem imel veliko smolo, ker take ali podobne napake nisem našel opisane nikjer drugje.
Vse pa imajo hibo - slaba barva, posebej na nosilcu. Ta se neusmiljeno lušči tako rekoč na vsakem primerku, ki sem ga videl do sedaj.

Lepe fotke ti želim!

LP

Aleš
 0   

brbo @brbo 13. Jul 2007, 22:24

še eno vprašanje imam

ali obstaja dodatna sončna zaslonka za bigmo, ki bi bila daljša (kot npr. pri 170-500) za primere ko uporabljaš samo dolge goriščnice, dež itd?

LP
 0   

Aleš @lial 13. Jul 2007, 23:00

Do sedaj tega nisem zasledil.
Verjetno pa ne bi bil problem nalepiti z izolirnim trakom dodaten kos plastike, recimo od črne mape, na obstoječo zaslonko.
Ker imam oba objektiva, 170-500 in bigmo, pa še informacija, da je zaslonka od 170-500 natanko tako dolga, kakor od bigme, le da ima slednja pri strani izreze.
 0   

Peter Atanackov @Geo 13. Jul 2007, 23:39

Lial zakaj pa imas oba? bigeek

Samo zanimalo me je kaksna je razlika v kvaliteti optike med njima smile .
 0   

Aleš @lial 14. Jul 2007, 06:38

Zakaj oba: ker mi ta vrsta fotkanja (tele 500mm) pomeni 80% vsega, kar pričakujem od fotografije in se z opremo velikokrat znajdem v situaciji da jo uničim, sem ob priliki ugodnega nakupa rabljenega 170-500 zapravil še mal cekinov... grin

Razlika je, vendar predvsem v območju med 250 in 400 mm, kjer je 170-500 boljši, čeprav ne tako močno, da bi se to brez pipetkanja opazilo. Na 500mm pa ga bigma kar lepo 'nese'

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati