0   

Damir @dnovak24 10. Jul 2007, 19:13

Torej namen imam kupiti to digitalno kamero. Baje je kar dobra, namreč to bo moj prvi fotoaparat, slikal sem že ogromno z drugimi ampak želim si tega, ker kuker sem bral je res hud. Nimam pa namena dokupiti nikoli dodatne bliskavice ali kakšnega objektiva, ki sicer ta podpira to. Izkoristek nebo 100%, kaj pa vi menite?
 0   

anonimnez @scano 10. Jul 2007, 20:23

Sam sem imel canona A70 vendar sem kmalu spoznal omejitve, kot je počasnost, ostrina, kvaliteta slike, slabe ročne nastavitve, tako da sem iskal nekaj boljšega in lani sem kupil 400D. Osebno ne grem več na fotoaparat ki ne zmorejo zvoka škljoc (mehanskega seveda).
Komaktni fotaparati morajo imeti majhne leče da spravijo vse v ohišje, zaradi omejitve leč in da se doseže vse te povečave ki jih obljubljajo rabijo še majhen senzor. Vse to pomeni šum, manjšo ostrino, ukrivljene slike... Kaj hočem povedati? Da imajo kompaktneži več ali manj vsi enake probleme in omejitve in da jih lahko primerjaš med sabo večinoma le po bombončkih kot npr. kako dobro algoritmi odpravijo šum, kako snema video, prepoznava obrazov, ekran, nepomembni megapixli.... Vse to skupaj pa je za končno fotografijo nepomembno. Moje mnenje je, da je razlika med kompaktnežem za 250€ in za 450€ zanemarljiva, če upoštevaš kaj zmore SLR za 700€.
In moj nasvet? Če se zavedaš omejitev kompaktneža in si pripravljen sprejeti, da boš zamudil precej dobrih trenutkov zamuditi zaradi počasnega aparata ga vzami, vendar polovico cenejšega, razen če krvavo potrebuješ bonbončke kot je IS in kakšen nepomemben mpixel več, sicer pa prišparaj še kakšen evro (in čas za učenje) in kupi nekaj kar bo šklocalo smile
 0   

Damir @dnovak24 10. Jul 2007, 20:56

Hvala za tako izčrpen odgovor, prosim povej konkreten model od Canona ali katere druge dobre znamke.

LP
 0   

Peter Bernik @Noob 10. Jul 2007, 21:27

Če so ti osnove jasne, kupiš 300D/D70 kit, rabljen za cca 300 EUR dobiš ohranjenega in se naučiš veliko. Pa še kakšna 50 1.8, če ti rpav pride pri tvoji zvrsti, pa je - ker so optično odlični, lahko se igraš z DOFom, zaradi fiksne goriščnice pa si kdaj prisiljen drugače fotkati. Se da potem dobiti kaj bolj kreativnega ven grin .
[url=http://www.peterbernik.com/][img:58355b6b4e]http://blog.peterbernik.com/wp-content/images/podpis.jpg[/img:58355b6b4e][/url]
 0   

Damir @dnovak24 10. Jul 2007, 21:40

Nimam nobenih osnov kot slikanje na automatic, druga nism še nikoli probu, tako da zrcalno-refleksni verjetno odpadejo. Zato pa sem posegel po malo višjem rangu Canona, na začetku bom že slikal na auto, nato pa bom s časom probaval ostale funkcije. Tisti digitalni za 200€ mi niso niti najmanj všeč, zato odpadejo!

Lp
 0   

Damir @dnovak24 10. Jul 2007, 21:41

Nimam nobenih osnov kot slikanje na automatic, druga nism še nikoli probu, tako da zrcalno-refleksni verjetno odpadejo. Zato pa sem posegel po malo višjem rangu Canona, na začetku bom že slikal na auto, nato pa bom s časom probaval ostale funkcije. Tisti digitalni za 200€, 300€ mi niso niti najmanj všeč, zato odpadejo! Rabljenega nebi kupil, hočem da je garancija, če bilo kaj pride.

Lp
 0   

andyz @andyz 11. Jul 2007, 07:49

Hm, tule so odgovori malo mimo. Človekk hoče dober kompaktni aparat, dobi pa predlog za DSLR.
Če si se odločil za kompakta, je G7 definitivno najcveč, kar boš od kompakta lahko dobil. Dobra izbira!
 0   

milosh @milosh 11. Jul 2007, 08:34

ce se ne motim na sosoednjem forumu nekdo prodaja g7 skoraj nerabljeno, ga tut osebno poznam pa vem da je res nerabljen skor. je ta g7 definitivno supr masinca, sploh za zacetek.
 0   

Matej Ružič @mat 11. Jul 2007, 11:15

Ja res mal čudni odgovori.

Moj predlog, če že hočeš Canona, je a710 IS.

Ima prav tako stabilizator slike in 6-kratni "zoom" (če se ne motim) in prav tako vse možnosti ročnih nastavitev enako kot G7. Ima manj pikslov kar je prednost, nima pa nastavka za zunanjo bliskavico, kar pa itek nimaš namena kupiti. Je pa VELIKO cenejši (300€ pri nas) in po mojem mnenju za tvoje potrebe enako dober kot G7.

Kupiti G7 za tolk denarja (okoli 460€ pri nas) samo zato, ker je novejši in ker mogoče boljš izgleda (stvar okusa) je stran metanje denarja, če pa boš kdaj v prihodnosti hotel več od aparata, pa boš zagotovo kupil zrcalno-refleksnega in ne več kompaktnega.

Tako da moj nasvet absolutno Canon A 710 IS in prišparaj 160€.

link:

http://www.mixi.tv/katalog/product.php?product_id=1020197727

Lp Mat
in
 0   

anonimnez @scano 11. Jul 2007, 12:11

ne gre za to da bi mu vsilili da naj kupi SLR temveč zato, da ga opozorimo na stvari ki omejujejo kompaktneže in tudi da med njimi ni velikih razlik. Vsi vemo da ko prideš v trgovino ti pričnejo trgovci delati neumne primerjave v smislu ta ima 5 mpik oni drugi pa 7 in ti takoj misliš uff to je vsaj pol boljše.

Moje mnenje je še vedno da ne dajaj veliko denarja za kompaktneža, ker so več ali manj vsi isti. Bombončke ki bodo aparat za enkrat podražili boš zelo redko uporablal.
 0   

andyz @andyz 11. Jul 2007, 14:17

Ja, se deloma strinjam, je pa gotovo Canonova serija G za razred drugačna od serija A in če kdo hoče kompakta in se spozna na fotografijo, potem je
vsekakor dober kompakt G7, ki je gotovo boljši od A (tudi pri optiki!). Kar se denarja tiče, se pa tako vsak sam odloči.
andyz
 0   

Aleksander @discom 11. Jul 2007, 14:22

Se strinjam s tem,kar je rekel andyz,nekateri odgovori so malo mimo.

Marsikdo ve,da so DSLR bolj kvalitetna izbira,toda običajno tudi težja, večja za prenašati in tudi dražja (pa ne spet z rabljenim 300D ipd,človek hoče nov fotoaparat z garancijo).

Kdor ne misli toliko več nositi naokoli,ker mu je DSLR zadeva preštorasta (ali pa DSLR-like kompakt) bo najbrž izbral kompakta.Ki paše v žep (vsaj od jakne) ali pa v manjšo torbico za pasom.To je pogoj da imaš tak fotoaparat velikokrat ob sebi (in ne doma).

dnovak24,če ne misliš dokupovati bliskavice Matov predlog ni napačen,torej A710.Poleg ostalih že naštetih stvari,ki jih v primerjavi z G7 nima je tudi,da nima direktnega gumba za spreminjanje ISO vrednosti (če ti je to sploh pomembno) in počasno polnjenje bliskavice (po testu do 6 sekund).

Od Canon fotoaparatov bi lahko v poštev prišla še A630 in A640 (nekje +/- okoli cene A710 ).
Sicer 4x optični zum,toda vrtljiv LCD zaslon in tudi ročne nastavitve.

Drugače je tudi G7 dober fotoaparat,samo ima preveč MP (vsaj za moj okus) in je za svojo ceno kar pre-počasen.
Ima pa zato 6x optični zum z IS,kar vsi "mnogo cenejši" kompakti nimajo (poleg vseh ročnih nastavitev).
Če imaš kasneje "preveč" denarja,lahko dokupiš dodatno opremo (wide in tele konverter,bliskavico...),kar tudi ni možno pri vseh "cenejših" kompaktih.To omenjam samo kot dodatno opcijo.

Poleg tega ne gre vse kompakte metati v isti koš.Tako kot pri DSLR razredu so tudi tukaj razlike med proizvajalci, modeli in kvaliteti vgrajene opreme (beri: objektiv,senzor,ohišje,vzdržljivost / poraba baterij,itd....).Zato po mojem ni vseeno kupiti nekaj za 150/200 € ali 400 €.

thumbsup
But that´s just my opinion...

Nobody Is Perfect , I´m Nobody
 0   

Damir @dnovak24 11. Jul 2007, 17:02

Super ste, res dobivam taprave odgovore. Ta oblika A serije mi je že tko stara tko da me neki ne privlači. Kaj pa ti tanovi ixusi? Samo pa titanijova izvedba z vso opremo je samo recimo na pamet 40 € ceneje kot G7 devilish
 0   

Peter Bernik @Noob 11. Jul 2007, 17:26

Najbolj žalostno pri vsem skupaj je, da je kvaliteta slike pri novih kompaktih neprimerno slabša kot pri tistih izpred parih let (recimo izred 3h let)...10 mpix na tistem senzorčku pač ne more prinesti nič dobrega. S tem da so senzorji nasploh še manjši kot včasih. Recimo 2/3 senzorjev ne dela več nihče, tako kot 1 1/8 (morda sem narobe napisal, mislim da je imel A80 in še veliko drugih to velikost senzorja).
[url=http://www.peterbernik.com/][img:58355b6b4e]http://blog.peterbernik.com/wp-content/images/podpis.jpg[/img:58355b6b4e][/url]
 0   

milosh @milosh 11. Jul 2007, 17:27

ja nimas pa manuala, so pa zelo supr, mam 850IS in je kot dopolnilo 30D, zarad filmckov in pac da nimam vedno tavelke masine sabo, zelo super, tut kvaliteta fotk je zakon, pa prepoznavanje obrazov za ostrenje je presenetljivo dobro
 0   

Peter Bernik @Noob 11. Jul 2007, 17:35

Kaj lažeš, 30D sploh ne uporabljaš bigrazz .
 0   

Aleksander @discom 11. Jul 2007, 22:57

Noob je napisal/a:
Najbolj žalostno pri vsem skupaj je, da je kvaliteta slike pri novih kompaktih neprimerno slabša kot pri tistih izpred parih let (recimo izred 3h let)...10 mpix na tistem senzorčku pač ne more prinesti nič dobrega. S tem da so senzorji nasploh še manjši kot včasih.

Kar se tiče MP se absolutno strinjam z Noobom.Fuji je dokazal da več kot 6.3 MP ni potrebno za "boljšo" kvaliteto pri kompaktu.
Vsi novi kompakti pa vendarle ne delajo slabše slike.Z napredkom se boljšajo materiali in programska obdelava.
Veliko tega se izgubi ravno na račun pretiranih pikslov zaradi vojne "kdo ima več(jega)"....v pikslih... confused
Več pikslov na isti površini (ker sezor ostaja iste velikosti) = rezultat slabša kakovost... cry

Noob je napisal/a:
Recimo 2/3 senzorjev ne dela več nihče, tako kot 1 1/8 (morda sem narobe napisal, mislim da je imel A80 in še veliko drugih to velikost senzorja).

Senzorja velikosti 2/3" res ne vidimo več veliko,pred leti ga je imel Olympus 8080.Samo mu ni prav veliko pomagalo,ko pa je imel toliko šuma in veliko kromatske aberacije objektiva.

Tudi Canon A80 je imel senzor velikosti 1 1/8",prav tako cela G serija.Od Canon modelov je imel med redkimi fotoaparati PS Pro 1 senzor 2/3".

Veliko "spodobnih" kompaktov pa še vedno ima senzor 1 1/8"
Tudi vsi našteti Canon modeli ,G7,A630,A640 ga imajo.
Manjši senzor 1 2/5" ima od omenjenih v temi samo Canon A710 in modeli serije Ixus.(Tudi Canonova serija 500 - 530,540,550,560,570 uporablja manjše senzorje 1 2/7")
Ixus ima tudi manjši objektiv,kar se tudi pozna pri zajemu slike.

Potrebno je tudi vedeti,da ti podatki niso ravno točen premer senzorja,ampak neko polje,ki ga zajema.To se je računalo po nekih starih metodah,ki dandanes niso ravno primerne,toda ostajajo v uporabi.

Za lažje razumevanje tistih,ki tega ne poznajo:
(Izvor:Dpreview.com)

http://www.dpreview.com/learn/?/key=sensor+sizes

thumbsup
But that´s just my opinion...

Nobody Is Perfect , I´m Nobody
 0   

Aljaz @duc 11. Jul 2007, 23:31

definitivno je G7 za kompakta dobra izbira, sama uporaba je dokaj preprosta (govorim od vrtljivega gumba na ohišju za spreminjanje ISO naprej), manualne funkcije in pa še možnost dodatne bliskavice (mogoče kasneje te pa le prime kaj več fotkati kot samo na Auto:). Sam imam z njim dobre izkušnje, nisem ga sicer dodobra stestiral, vendar prvi vtisi so mi všečni.

Je pa tudi zgoraj omenjeni A710 IS super fotoaparat, vendar je na žalost šel iz prodaje (mogoče da bi ga kje še dobil pod kakšno polico, a dvomim) zato ti ostane za dobrih 20€ cenejši A570 IS, ki je identitečn A710, le s to razliko, da ima prejšni 4x optičnega, A710 pa 6x. Razlika je. grin

Mogoče poizkusi še S5, ki je cenovno podobna zadeva, vsak aparat ima svoje prednosti, osebno mi je G7 boljši, že sama preprostost, pa vendar zmogljivost.

Pa dober nakup želim;)

lp, duc
 0   

Damir @dnovak24 12. Jul 2007, 18:02

Primerjam G7 in S5 IS: napisal bom zadeve ki me motijo

optični zoom: g7 6x, S5 IS 12krat

digitalni zoom: S5 IS 4 x, do pribl 48x v kombinaciji z optično povečavo

G7: 4x (kombinirano tudi do 24x)

makro ostrenje: S5 IS super macro: 0-10 cm, macro: 10-50 cm G7: 1 cm

Nwm zdi se mi da ima S5 nekatere funkcije boljše ali so to zanemarljive, predvsem me zanima kako je makro pri enem in pri drugem ali je isto ali ne?
In pa zoom.

Hvala Lp Damir Novak
 0   

sanja @sanja 12. Jul 2007, 19:17

se vedno mam G5 in ti recem samo to, da na digitalni zoom ne racunat grin

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati