0   

Sebastjan @Sebastjan 19. Jul 2007, 12:55

...ali drugalče povedano: "Naj mi nekdo razloži zakaj je pri f2.8 leva stran ostra desna pa ne?" Sem neroden pri izvajanju testa ali pa je kaj z objektivom narobe!?!?
V praksi sem že opazil da f2.8 večkrat ne zadane ostrine...

no fotografija: http://img404.imageshack.us/my.php?image=img7914tt6.jpg
 0   

bockorek @bockorek 19. Jul 2007, 13:06

Oj Sebastjan!
Lahko da je objektiv decentriran in je zato ena stran mehkejša. Zato sem te vprašal glede one druge, širše sigme, če vse štima, ker sem bral da so bili primerki, ko je desna stran mehkejša.

Probaj dobit še kak drug primerek pa sprobaj.

lp
 0   

Bostjan @Archie 19. Jul 2007, 13:47

Test, ki si ga napravil je primeren za testiranje front-backfokusa ne pa enakomernosti ostrine po polju. Ostrana po polju se preverja na ravnino, ki je vzporedna glede na senzor oziroma pravokotna na os fotografiranja in na večji razdalji.

Meni "vertikalni" oziroma bočni liniji padata malce nesimetrično v levo, kar pomeni da je bila os objektiva malce desno in to bi lahko bil tudi možen vzrok za odstopanje. Je bilo fotografirano s stojala? Če je bilo s stojala OK, sicer ti pri 68 mm ne priporočam uporabe zaklopa 1/40s, ker je prevelika možnost stresenja pri proženju. Včasih se prav vidi, da je fotka pri dolgih časih neostra na strani sprožilca, ker pri proženju aparat zarotira pod pritiskom na sprožilec (os rotacije nikakor ni v centru senzorja.)

Na vsak način ponovi test. In če želiš biti siguren kako in kaj, obrni še aparat na glavo in isto zadevo ponovi. Sicer pa zadevo preveri nekje zunaj, na večji razdalji in po možnosti na kakšen opečni zid in potem preglej 100% crope. Le pazi, da bo aparat res vzporedno z ravnino.

LP!
 0   

Peter Atanackov @Geo 19. Jul 2007, 13:51

Ja to sem pa ze slisal tocno za ta objektiv, ok to da ne zadane fokusa je itak normalno pri takih objektivih biggrin, samo do da je ena stran ostrejsa od druge je pa dokaj nenavadno.

Na enem minolta forumu sem prebral, da je nekdo imel isto napako kot ti na istem objektivu in je sou na tisti strani kjer je mehkejse malo zategnit vijake na drugi pa malo odtegnit in baje je pomagalo. Rajsi se kje drugje posvetuj, ker je mozno da ni to krivo.
 0   

Sebastjan @Sebastjan 19. Jul 2007, 14:14

Če je bilo s stojala OK, sicer ti pri 68 mm ne priporočam uporabe zaklopa 1/40s, ker je prevelika možnost stresenja pri proženju.

Stojalo+žično prožilo je bilo uporabljeno!
Ko sem testiral na front/back focus nisem niti pomislil, da bi se mi kaj takšnega zgodilo. Poravnal sem kolikor je le možno vse skupaj, vendar mi je ta neostrina na desni malenkost prevelika.
Hvala za pomoč vsem!
No pa če še kdo ima kakšno varianto, kaj bi naj to bilo???
 0   

Peter @Focus 19. Jul 2007, 14:17

Za primerjavo Focus Test Chart V2.0 objektiva 17-40 L pri največji zaslonki grin

0   

misfits @misfits 19. Jul 2007, 14:23

Focus je napisal/a:
Za primerjavo Focus Test Chart V2.0 objektiva 17-40 L pri največji zaslonki grin

uf, tale pa ma kr ornk front fokus

če je na eni strani slabša ostrina pri Sigmah ni nič čudnega dead
 0   

Sebastjan @Sebastjan 19. Jul 2007, 14:25

konkreten front focus maš Focus, da o mojem ne bom zgubljal besed devilish
 0   

Peter @Focus 19. Jul 2007, 14:29

misfits je napisal/a:
Focus je napisal/a:

uf, tale pa ma kr ornk front fokus

če je na eni strani slabša ostrina pri Sigmah ni nič čudnega dead

Po sliki sodeč navedba drži, vendar nisem bil pozoren na kot, verjetno ni bil 45. Hotel sem le prikazati enakomerno naraščanje ostrine z obeh strani in na jasnost.
 0   

Alien @Alien 19. Jul 2007, 14:35

Ja pa barve so tud super. sigh
 0   

Sebastjan @Sebastjan 19. Jul 2007, 14:37

No ne zdaj spet s takšnimi pod to temo...pojdite v draguljarno in tam o tem!
 0   

Peter Atanackov @Geo 19. Jul 2007, 14:41

Cak a ni to back focus sej je vzadej ostro in ne spredaj biggrin, meni ni nikol blo jasno kater je front in kater back.

Focus a si imel pod kotom 45 stopinj postavljen fotoaparat?
 0   

Peter @Focus 19. Jul 2007, 15:24

No naredil sem še eno fotografijo z 17-40 L (fotoaparat na stojalu in ročno proženje) kjer sem uporabil enakostranični trikotnik za kot, pa malo sem zgleda vodoravno zamaknil. Alien WB nisem spreminjal (odboj od okolice). Malo sem fotko zmanjšal, da se hitreje naloži.
Mislim da Sigma 24-70 1:28 EX DG ni prav poceni objektiv in bi moral risati veliko bolje.

0   

iztok @izo 19. Jul 2007, 15:44

Sebastjan je napisal/a:
...ali drugalče povedano: "Naj mi nekdo razloži zakaj je pri f2.8 leva stran ostra desna pa ne?" Sem neroden pri izvajanju testa ali pa je kaj z objektivom narobe!?!?
V praksi sem že opazil da f2.8 večkrat ne zadane ostrine...

no fotografija: http://img404.imageshack.us/my.php?image=img7914tt6.jpg

tole je pa precej grdo. si kam butnil z objektivom ipd? sej znajo imet tudi boljši objektivi (bolj zumi) take napake, ampak ne v takšnem obsegu. do tega pride, če leča ni idealne oblike oz bolj realno, če je malo premkanjena, ni dobro scentrirana ipd.
najbolj simpl stestirat je, da pofotkaš en prazen opečni zid in ti potem "fuge" služijo za orientacijo, kolkr so vogali ostri ipd, je pša treba pazit, da je os objektiva res pravokotno na steno ipd. najbolj dlakocepcski so bodo seveda sprintali mrežo, dali fotič na stativ, za laserjem nacentrirali objektiv.., ampak ok, to smo že v vodah pixel peeperjev, hehe
 0   

Sebastjan @Sebastjan 20. Jul 2007, 05:03

hehe izo...hvala ja. Res je grdo decentriran. Bockor me je prejšnjič vprašal glede Sigme, kako se obnesejo, pa dokler nisem šel do tega testa front/back focus nisem imel niti predstave kaj vse se ti lahko zgodi upset upset upset

Objektiv ni nikoli padel ali bil "ruknjen".

Ali obstaja za to kakšno popravilo??? Ali le zamenjava....???

Hvala, LP

0   

misfits @misfits 20. Jul 2007, 07:14

Če si kupil novega zahtevaj zamenjavo.
A si naredil še kakšno "normalno" fotko pokrajine... in je tam tud tko?
 0   

kras @kras 20. Jul 2007, 07:57

Dodajam še moj test enakega objektiva. V mojem primeru imata leva in desna stran enako ostrino.

F2.8

F7.1
 0   

Sebastjan @Sebastjan 20. Jul 2007, 08:10

hm kras sunny
maš pa srečo yes
no tu je dokaz da so tudi dobri primerki...
 0   

bockorek @bockorek 20. Jul 2007, 08:12

Ja ta res izgleda boljše, čeprav ni fotkano pod tako ravnim kotom kot si fotkal ti.
 0   

kras @kras 20. Jul 2007, 09:50

Slikano je bilo pod kotom 45 stopinj. Na koncu pa sem opazil, da je bil fotoaparat na stativu obrnjen rahlo v desno, kar se vidi tudi na slikah. Tako da test ni ravno najboljši, se pa vseeno vidi da ni problemov z nesorazmerno ostrino.

LP

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati