0   

Iztok Medja @Media 22. Jul 2007, 20:59

Zdravo!

Začelo se mi je dogajati, da vedno ko na objektiv Nikkor 70-300 VR našraufam polarizator, slika postane nekako čudno, digitalno motna. Najbol se to opazi na koncu na 300 mm. Niti ne zgleda kot da ne bi bilo v fokusu, bolj ko da bi slika vibrirala, ampak tuti če izklopim VR.

A ja, sem pa v Črni Gori do jeseni, tako da lahko pozabim kakšen Nikon servis.
Ima kdo idejo kaj bi to lahko bilo?

Hvala..
 0   

kahim @kahim 22. Jul 2007, 21:51

pripni kako sliko, da vidimo za kaj gre...

verjetno je problem samo v temu, da ti polarizator pobere precej svetlobe in je slika stresena zaradi predolgega časa?
 0   

Iztok Medja @Media 22. Jul 2007, 22:18

Po mojem ne, streseno sliko mi dela že med tem ko fokusiram čez iskalo..
 0   

Oracle @Oracle 23. Jul 2007, 02:16

imam isti problem. fotko mi naredi zrnasto, zdi se, da je neostra, detajli se izgubijo. to je verjetno zaradi "resolucije" filtra. ko fotkam isto zadevo brez filtra je vse bp. očitno so te filtri iz slabih materijalov (pa imam kao profi izvedbo) in uničijo potem komplet zadevo...

še primera (sicer malenkost obdelana, ampak you will get the point: canon 350d, iso100, tamron 28-75, polna resolucija, mogoče malenkost kropa)

www.nelit.com/dnk/wall/3.jpg
www.nelit.com/dnk/wall/4.jpg

kako to odpravit ne vem upset pomoje se ne da....
 0   

Boris @Bauci 23. Jul 2007, 11:20

Enak problem z Canon 70-300IS in "pro" polarizacijskem filtrom.
 0   

Iztok Medja @Media 23. Jul 2007, 12:54

Zgleda takole, na 300 mm..

Brez pol.:

Z:

Tudi na Manual ne morem kao izostriti..
 0   

Urban Žitnik @UrbanZitnik 23. Jul 2007, 12:59

a ni to logično, če ti polarizator vzame nekaj na svetlosti... kakšen imaš pa čas... polarizator ni za slikat telefon v sobi temveč za zelo močno in prebijajočo svetlobo...
 0   

Iztok Medja @Media 23. Jul 2007, 13:41

Bolje preberi kar sem napisal, da je zablurano že ob pogledu čez iskalo, ter da nekaj na polarizatorju očitno mede optiko na najdaljši goriščnici.
Pri teh dveh fotkah sem uporabil fleš ter dost hiter čas..
Pa fotki sta samo za predstavitev problema, valda nisem nabavu tele objektiva in polarizator za slikanje telefona v sobi upset Napisal sem tudi da sem do jeseni v Črni Gori ob morju, kjer je obilo morja in žgočega sonca (v takih pogojih sem tudi opazil napako), ter nobenega serviserja za te zadeve, zato sem se tudi obrnil po pomoč na forum..
Pozabil sem napisat, da prej tega problema ni bilo, ali pa ga nisem opazil, ne vem. Ampak vidim, da se togaja tudi drugim, tako da je neki na tem.

Še zmeri me pa res zanima za kaj pride do tega oz. ali se da kaj ukrepat?
 0   

Iztok Medja @Media 23. Jul 2007, 13:47

Evo, še primer na 70 mm, kjer očitno čist fajn deluje:

0   

Aleš @lial 23. Jul 2007, 14:37

Če ti kaj pomaga, čeprav gre za drugačno opremo (KM 7D+75-300+Hama PL), sem na hitro škljocnil v sobi in zunaj (EXIF je v fotkah):

Problemov z ostrenjem ni bilo, seveda pa je notranji posnetek z bliskavico, oddaljenost cca 2m

LP
 0   

Iztok Medja @Media 23. Jul 2007, 15:17

Tebi očitno čist fajn deluje.. Ampak to mi žal nč ne pomaga, še slabš, ker vidim kako bi moglo bit.. confused
 0   

Oracle @Oracle 23. Jul 2007, 15:59

hm, zanimivo...ni mi čisto jasno tole....
 0   

Aleš @lial 23. Jul 2007, 16:03

@Media: morda gre za napako v PL? Nekaj sem bral tudi o 'ponarejenih' filtrih in podobno. Preskus: pravokotno pred kakršenkoli LCD, v eni točki bi morala postati tema...

@Oracle: kaj ni jasno?
 0   

iztok @izo 23. Jul 2007, 16:10

še tukaj vprašam: ali gre za linearni ali cirkularni polarizator? linearni naj bi v določenih (baje, kolk je to res ne vem) zmedel af sistem.
ja pa pri filtrih tako kot pr vseh rečeh, če ne še bolj, kolk dnarja tolk muzike. sem pred kratkim kupil en marumi poli, ki sploh ni bil poceni, pa japonska izdelava, premaz za digitalce in ne vem kaj še, pa se mi zdi, da mi hoya da malce boljš oz. bolj kontrasten razultat, čeprav definitvno poli dela (odprava odsevov itd).
 0   

Oracle @Oracle 23. Jul 2007, 16:14

lial ni mi jasno zakaj pri eni goriščnici dela, pri drugi pa ne. to nekako ni logično, ker če bi bila napaka, bi se poznala povsod. če se zadevo vidi že čez okular in manualno ostrenje ne pomaga ni fora v AFju...
 0   

Aleš @lial 23. Jul 2007, 16:17

Aha. No tudi pri meni je bil pri 300mm večji problem z AF. Ročno je seveda šlo BP. Ko sem mu ponudil fleš pa tudi AF
 0   

Iztok Medja @Media 23. Jul 2007, 18:23

@ Izo: Gre za Cokin-ov cirkularni polarizator, 67 mm.
@ Lial: Postavil sem ga pred LCD ekran z belim ozadjem: ko ga obračam barva prehaja bela-sepia-bela-modra. Nikoli ni tema.

Za hec sem poiskusil sem še s Cokin ND4 grey filtrom, ki prav tako zatemni za kakšno zaslonko, pa je bilo vse v redu..

A potem je kvaliteta PL filtra zelo odvisna od proizvajalca / modela / cene?
Če je tako, bom res razmislil o nakupu bolj kvalitetnega, ker zelo rad fotkam s tem filtrom. Včasih naredi pravi čudež..
 0   

iztok @izo 23. Jul 2007, 18:26

definitvno probat še kaj drugega kot cokin.
sveta trojica: b+w, heliopan, hoya
 0   

Boris @Bauci 23. Jul 2007, 18:58

Jst imam na Canonu Cokin cirkularni filter (prodajalec mi je zagotovil, da so to kvalitetni filtri ). Zgleda, da bom moral imeti fotoaparat in objektiv s seboj, ko bom kupoval nov filter, da bom zadevo najprej probal. Vsaka šola nekaj stane.
 0   

Aleš @lial 23. Jul 2007, 19:01

@Media: imam tri PL filtre, vsi so cirkularni in pri vseh je efekt zatemnitve popoln. Treba je čisto počasi obračati filter, ga držati popolnoma pravokotno na LCD in ko se bo zaradi lastnosti PL fitra valovanje (svetloba) 'izničilo', bo tema. Je pa ta kot silno majhen, morda nekaj stopinj. In vse to iz strani objektiva! Glede na efekt, ki si ga opisal, si ga imel obrnjenega proti sebi.

Poskušaj še enkrat, če res ni nič, potem so ti nekaj podvalili - prebarvano šipo cry Upam, da ni to.

LP

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati