0   

Robert @Ro-bert 23. Jul 2007, 19:43

Pozdrav!

Kolko mi pač čas dopušča, ščkljocam s svojo pridobitvijo (D70s). Sem pa pri kar nekaj posnetkih opzail "čudne" barve (ko slikam z automatiko):

ko pa sem zadevo našraufal manuelno, so se mi barve zdele bolj naravne:

kaj ga tu lomi? Belina? kaj drugega? Ter še butasto vprašanje: je z manuel narjena slika bolj naravna?

LP,
Robi
 0   

Matjaž @Gooogoogh 23. Jul 2007, 21:59

Ma na manuel na kaj si nastavil?? Na senco ali sonce??

Ne dvomno je nastavitev beline tu vprašanje in ne vem katere so bolj čudne barve tiste z avtomatiko ali tiste ta "manuelne"...
 0   

Alien @Alien 23. Jul 2007, 23:06

Iz exifa je razvidno, da imaš pri prvi sliki vse na avtomatsko, tako da ti je aparat verjetno izbral WB za sonce, color mode imaš sRGB1a.
Pri drugi (manuelni) pa imaš WB na Shade (glede na to da je slikano na soncu je to narobe), pa še color mode je sRGB3a, ki načeloma ni priporočljiv za slikanje ljudi ampak za naravo. Tako zgledata otroka (posebej desni) kot bi imela zlatenico.
Če mene vprašaš je prva slika bolj naravna, če bi rad močnejše barve nastavi Saturation na Enhanced. Pri naravi pa tudi uporaba lahko 3a dobro zgleda.
 0   

mart @jazy 24. Jul 2007, 07:47

da ne bom načenjal nove teme , bi te kar tukaj nekaj vprasal (alien) sem na nekaj postih videl da imas kar dobro naštudiran nikon d40 in ker sem ga pred nekaj meseci kupil se sedaj z njim igram in bi mi vsakrsna pomoc prisla prav.

zanima me ce ima ta aparat možnost bracketinga ( ce ima to funkcijo) sam tega nisem nikjer zasledil , razen da sem sam ročno nastavljal

sam uporabljam kit objektiv 18-55 in 55-200 VR , iso bi rad uporabljal na automatsko ampak ne sanja pa se mi kaksen najkrasi cas zaklopa kjer bi se iso zacel dvogovat bi nastavil za en in drugi objektiv da bi delovalo optimalno in ali se obnese vredu ce nastavim max iso 1600 v tem avtomatskem nacino ali ga je bolje zaustavit na 800
 0   

Robert @Ro-bert 24. Jul 2007, 08:18

Hvala za odgovore!
Bom moral več časa nameniti priročniku....
Saj, tudi meni slika z manuel ni optimalna (preveč "zlatenice", kot je napisal Alien), sam na auto sliki pa se mi zdi koža nekam preveč pink oz. nekam modrikasta. Po moje bi bilo optimalno nekje vmes. Bom še probal z zasičenjem ter z RGB načini.

LP!
 0   

Alien @Alien 24. Jul 2007, 09:27

@jazy
D40/D40X bracketinga nimata, boš moral kar LCD-ju zaupat pa ročno korigirat.
Za Auto ISO ti pa priporočam recimo 1/60, če imaš nemirno roko, lahko pa tudi 1/30. Na 55-200 imaš itak VR, tako da ne bi smelo biti težav, na malem objektivu pa malo paziš, čeprav z 1/60 si dosti varen. Jaz imam recimo nastavljeno celo 1/15 in mejo na 1600 (na 18-200VR) in v slabih pogojih ne uporabljam višjih goriščnic. Drugače pa bolje malo šuma kot stresen posnetek. grin
 0   

mart @jazy 24. Jul 2007, 11:41

alien hvala za odgovor , bom poskusal s nastavitvijo casou za auto iso
skoda da bracketinge nima d40, enkrat sem sicer ročno poskusal z kompenzacijo -0,7 in +0,7 a mi je v phoposhopu zavrnilo hdr zaradi premalega dinamičnega razpona, bom moral verjetno iti nižje oziroma višje s kompenzacijo da bom dobil rezultate
 0   

Matej Ružič @mat 24. Jul 2007, 12:00

Živjo!

Ro-bert: na mojem zaslonu izgleda prva slika povsem normalno brez kakšnih pink in modrikastih odtenkov kože, tako da bi jaz rekel da je tvoja težava mogoče v tvojem monitorju?? A na zaslonu od aparat slike tud izgledajo čudno? Lahko daš tud kakšno sliko razvit in boš videl ali je težava res WB (belina) al pa tvoj monitor.

Lp Mat
 0   

Simon Koležnik @simonkoleznik 24. Jul 2007, 15:15

Ro-bert je napisal/a:
Ter še butasto vprašanje: je z manuel narjena slika bolj naravna?

Ne, bolj naravna je tista z avtomatiko. Pri drugi (manualni posnetek) je prevec rumenkasta koza.
 0   

Robert @Ro-bert 24. Jul 2007, 15:47

@mat:
Prav gotovo moj že malo v letih LG L1730S ne slovi po vzorni reprodukciji barv. Se pa mi nekatere slike zdijo "zbeldele" tudi na LCDju aparata
@simonkoleznik:
se strinjam, da "manuelna" tudi ni optimalna, vendar pa se mi zdi nekak bliže.. Moji dve tamali sta že kar porjaveli od sonca, na auto sliki pa je vse skupaj (za moj okus) nekak preveč pink. Pa napr. bazen, ker je otroški - si lahko predstavljate, do so barve skoraj kričeče - na auto sliki pa so nekam blede. Po moje b bil optimum nekje vmes. Bom še malo probaval z zacičenjem barv, kot je svetoval Alien.... Ali pa imam čuden okus confused ... al pa me začne daltonizem dajat laugh ... nevermajnd.. če se vam auto zdi OK, pol verjetno že mora tak biti

LP,
Robi.
 0   

Marjan Krebelj @Nikio 24. Jul 2007, 17:26

Hja, ne eno ne drugo ni optimalno. Treba pa vedeti, da je za lep odtenek kože (sploh pri digitalcih) potrebna tudi photoshop korekcija. Kar tako iz kamere se redko dobi u nulo narejeno.

Če mene vprašaš, bi bil optimalen odtenek nekje vmes med obema slikama. Kje vmes, pa takole na pamet ne morem reči.
[url=http://my.opera.com/Nikio/blog/][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Blog[/color:2222f2fe55][/url][/size:2222f2fe55] - [url=http://photo.net/photos/marjan][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Portfolio[/color:2222f2fe55][/url][/size
 0   

mart @jazy 24. Jul 2007, 18:33

za dobit nekaj vmes vsekakor manual in pac izbrati pravilni white balance, v tvojem primeru sonce , ce s to nastavitvijo (daylight Wcool nisi zadovoljen imas v meniju se fine nastavitve WB za vsako izbiro WB ali avto,ali daylight, shade,flash.....imas pri vsaki se fine nastavitve minus 1,2,3 0 1,2,3 plus , kar pomeni da ce pri izbiri wb daylight imas preveč toplih barv npr. oranžne das na tej fini nastavitvi minus 1 ,2 ali 3 da dobis hladnejši odtenek in obratno fina nastavitev v plus dobis odtenek toplejsih barv, sicer rabis naredit kar nekaj fotk da prides do optimalne a mislim da je vedno bolje da pride fotka ze iz aparata uredu da imas cim majn popravljanja sicer pri nikonu d40 ali d40x v vecini primerih deluje avto wb kar uredu s popravki fine nastavitve
ce pa si zelis vec o optimalnih barvah preglej ta dva linka
ta je za white balance

http://www.kenrockwell.com/tech/whitebalance.htm

ta je konkretno za nikon d40

http://www.kenrockwell.com/nikon/d40/users-guide/index.htm

je pa na teh straneh marsi kaj zanimivega predsem za nikonase
 0   

Robert @Ro-bert 24. Jul 2007, 19:21

jazy, si me pa prehitel! biggrin

Ravnokar sem gledal točno to temo v priročniku! S tem bi skoraj moral štimati.
Edino to: - se nastavi za več toplejših barv (bolj rdečkasto) + plus pa se nastavi za hladnejše barve (pomodri sliko).
Tudi linka sta zelo OK. Tip ima očitno podoben okus, kot pa jaz bigrazz ... opeva SHADE način. Sicer pa je primer poba z žlico v ustih skoraj podoben mojemu problemu... al?
Takoj po preizkusu javim!

Hvala & LP!
 0   

Grega Podobnik @sajko 24. Jul 2007, 22:29

jest bi ti predlagu da probaš par fotk posnet v raw in se pol v raw konverterju mal igraš z različnimi vrednostmi (tudi shade, cloudy, daylight, in ostale so zravn) in pa da vidiš efekt le-teh v različnih situacijah. Pol pa vse to znanje preneseš na JPEG (če želiš v tem načinu slikat).
 0   

SLAVI @smartino 25. Jul 2007, 14:01

Živjo smile od kar se zavedam, si želim "obvladati" fotoaparat, objektiv in fotografiranje. A, kot vedno se je nekaj našlo "na poti", da mi "oviralo" narediti PRVI KORAK.
Veliko sem potovala in tako na mojih popotovanjih ogromno fotografirala in fotografirala. Amaterske slikice seveda, kjer je kakšna celo "ratala" (imela umetniški "sjaj) laugh!

Zdej je pa želja že tako močna, da kr poka po šivih! Prosim svetujte mi:
- kateri fotoaparat z objektivom naj kupim (do zdaj sem imela samo canon od A70 naprej, nobenega še z objektivom)
- kje obstajajo kakšni tečaji oz. katerega mi svetujete
- kaj mi kot ZAČETNIKU svetujete (kateri naj bi bil prvi korak)

hvala.... sunny
 0   

mart @jazy 25. Jul 2007, 18:22

mene pa se nekaj zanima ALIEN pravis da naj bi v d40 najbolje imeti color mode nastavljen na sRGB1a, kakor imam tudi sam , kako se to klapa z photoshopomom ki uporablja adobe RGB 1998 .......??????
 0   

Alien @Alien 25. Jul 2007, 18:53

Za odgovor na tole bo treba kar kakšnega strokovnjaka za photoshop pobarat. Sem pa skoraj prepričan, da se barvni prostor v photoshop uvozi pravilno, kako pa potem datoteko shrani photoshop pa ne vem. Verjetno je to stvar nastavitev.
Glede uporabe Ia in IIIa, to je pa itak bolj stvar okusa kot česa drugega. Pri D40 je IIIa celo privzet, ker naj bi bil bolj všečen, še posebej najbrž tistim, ki so navajeni slik s kompaktov.
 0   

Robert @Ro-bert 25. Jul 2007, 19:50

@smartino:
če se najprej malo pohecamo: ščist vsak fotoaparat ima objektiv devilish ... edino camera obscura je imela samo luknjo v "ohišju" ("modernejše" pa so tud že imele zbirno lečo) - s tem, da kamere obscure gotovo še ne moremo šteti med fotoaparate.. Gotovo misliš na aparat z izmenljivim objektivom.

Glede samih aparatov je na tem forumu veliko napisanega:
canon frakcija
nikon frakcija

Uporabi iskanje al pa si vzemi čas, pa listaj po temah - gotovo boš dobila kar nekaj koristnih informacij.

----
edit:
Kupi si tudi poletno izdajo revije Monitor. Poleg velikega testa aparatov (100 aparatov!!) imaš na začetku tudi napotke, razlage ter osnovne primere, kako bi se naj zadevi streglo. Po moje zelo poučno
--- Seveda NE delam reklame za nikogar (da nebo kdo česa narobe razumel)---

LP,
Robi
 0   

Tomo @vtomo 25. Jul 2007, 21:44

jazy je napisal/a:
mene pa se nekaj zanima ALIEN pravis da naj bi v d40 najbolje imeti color mode nastavljen na sRGB1a, kakor imam tudi sam , kako se to klapa z photoshopomom ki uporablja adobe RGB 1998 .......??????

Adobe uporablja ali sRGB (I IN II) ali pa RGB1998, nastaviš pa to edit-color setings! Mislim da je sRGB celo default...
 0   

Tomo @vtomo 25. Jul 2007, 21:48

Pol pa kolko se meni zdi, pač če fotkaš v RGB nastaviš da v RGB tud urejaš, če pa hočeš da daš na net ozr. da uporabljaš z drugimi programi pa da se vredu vidi maš edit-convert to profile, pa daš sRGB! bigeek

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati