0   

maja @stella 25. Jul 2007, 12:12

imam d80 in kupujem širokokotni objektv ter makro objektiv. zanima me katerega mi priporočate. Naročila ga bom prek luže. Tenx
 0   

Peter Atanackov @Geo 25. Jul 2007, 12:16

Prek luže ne priporocam.

In povej tocno kaj rabis, za nekatere je 10mm sirok kot, za druge pa 18mm oz. kej podobnega.

Bestbuy makro objektiv je Tamron 90mm f/2.8 in sirok kot pa sigma 10-20mm oz. Tokina 12-24mm.
 0   

maja @stella 25. Jul 2007, 13:17

18 mm. zakaj ne priporočaš prek luže'?
 0   

Miha @bigmac 25. Jul 2007, 13:23

Za široki kot vzami 18-70 nikona, zelo dober, za makro pa tak kot je geo rekel tamron 90mm sam ga imam 14 dni in sem zadovoljen z njim, malo ma včasih probleme z samodejnim ostrenjem, ampak za svojo ceno super
 0   

Bostjan @Archie 25. Jul 2007, 14:34

18-70... to je zame objektiv čez srednje kote na APS-senzorju.

Za široke kote ti priporočam Sigmo 10-20 ali Tokino 12-24 ali Nikon 12-24. Sigma je široka... 2 mm se izjemno pozna, v centru ostra, robovi so le nekoliko slabši in nima konstantne blende po razponu, pa nima nobenih težav s CA.
Mehansko je povsem dobro narjen, meni ni bil všeč zunanji finiš, pa pokrovček je švoh - zaželena menjava za nikonovega, če na dolgi rok nečeš poripsat leče oziroma filtra. Zlasti s slim filtra rad zdrsne dol. Na širokem koncu kar vinjetira vogale, še posebej s filtrom.

Tokina 12-24 je ožja, ostrejša od Sigme ima konstantno f = 4,0 in seže dlje do 24 mm in tle se pozna. Definitvno več težav s CA in če ne slikaš izključno RAW je CA lahko problem. Tokina je bolj solidno narejena - notri je vse kar je pomebnega kovinsko! Meni je zdej bolj vešč območje 12-24, čeprav 10 mm ni napak. Ampak če bi iskal objektiv za fore in perspektivom, bi raje imel fish-eye.

Sigma ima HSM (ultrasoničen in paše otrej tudi na D40(x)), Tokina je AF-D, ampak pri širokotnem objektivu to ni ne vem kako pomembno, če le ne slikaš skaterjev, borderjev, ipd...

Barve so mi bolj vešč od Tokine, kot od Sigme. Sigmo sem imel, Tokino imam sedaj, tako da je to iz izkušenj.

Nikon 12-24 naj bi bil boljši od Tokine in Sigme, ampak ima tudi dvojno ceno. Osebno ga nisem niti preizkusil, ker me je takoj odvrnila (pre)visoka cena.
V glavnem v nobenem primeru en moreš falit z nobenim od teh treh... Sigmo 12-24 ki je sicer tudi za FF jaz ne bi kupoval.

Macro...

Sam imam Nikon 60/2.8 AF-D Micro in je odličen in zelo oster objektiv za svojo ceno, ki se lepo obnese tudi kot portretni objektiv. V primerjavi z 90 ali 105 mm je razlika le v delovni razdalji, saj nervozni žužki ne prenesejo njegove bližine in še do zaslanjanja svetlobe pride pač hitreje. Ima pa po svoje prednsot ker je za macro nekaj več globinske pri 60 mm. AF je tipa AF-D in razmeroma počasen, za macro pa itak raje ostrim ročno. Ugodna cena!

Nikon 105/2,8 AF-S VR je verjetno zmagovalec glede kvalitete, AF-S ostrenje, VR, IF s konstanto dolžino objektiva, 9 delna zaslonka in lep bokeh, objektiv je oster tako na blizu kot daleč...edina napakica mu je cena! Jaz bi izbral tega, če bi kupoval še enkrat in če ne bi že imel 85mm. Kupiš enkrat in imaš mir!

Stara verzija Nikon 105/2,8 AF-D .. optično naj bi bil skoraj isti kot 105 VR za kar nbekajmanj denarja, a s tem izgubiš AF-S, VR in IF.

Tamron 90/2.8 je sodeč po testih dobra in relativno poceni zadeva, in verjetno najbolj ugoden glede na ceno/kvaliteto. Spet izgubiš AF-S, VR in IF.

Tokine in Sigme jaz ne bi gledal.

Če bi jaz izbiral med starim Nikonom 105/2,8 AF-D in Tamronom 90/2,8 je zadeva zame jasna...pri taki razliki v ceni je izbira Nikon.

Pozdrav!
 0   

Simon Koležnik @simonkoleznik 25. Jul 2007, 14:35

Best buy v smislu cesa? Za nekatere je lahko best buy Nikkor 105mm 2.8 VR bigrazz
 0   

Peter Atanackov @Geo 25. Jul 2007, 15:35

Bes buy v smislu cena/kvalteta slike, Tamron naj bi imel celo boljso kvaliteto slike kot nikkor 105mm VR AF-S.
 0   

viktor gerkman @gevi 26. Jul 2007, 09:44

Jaz priporočam Tokino 12-24mm in Tokino 100mm. Odlična gradnja, lahko rokovanje, manjša od konkurence, optično pa zgledna. In absolutno vredna svoje cene. Seveda pa je makro slikanje čisto nekaj drugega, če je goriščnica daljša. Tamron 180mm makro je lahek in oster že pri najbolj odprti zaslonki.
 0   

maja @stella 30. Jul 2007, 09:09

najlepša hvala vsem za te informacije!

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati