0   

Tomo @vtomo 31. Jul 2007, 19:56

Zdravo!
Zanima me če je slo-foto zainteresiran za nakup nekega skupnega kalibratorja?
Glede nato, da ga vsak rabi samo pribljižno enkrat na mesec se mi zdi kr optimalen nakup!
 0   

sanja @sanja 31. Jul 2007, 20:40

super ideja Rofl
 0   

Tomo @vtomo 31. Jul 2007, 20:44

Ja kaj Sanja, kao bedarija?
 0   

Miha Babnik @mbabnik 31. Jul 2007, 22:29

Ja, tudi jaz sem že razmišljal o tem. Ideja ni slaba le mogoče malo težje izvedljiva.

L.P.
Miha
 0   

Tomo @vtomo 31. Jul 2007, 22:33

No sej bomo vidli, če nas bo par zainteresiranih pa še iz okolice mislim da nebi smel bit problem sunny
 0   

Aleksander @discom 1. Avg 2007, 07:50

laugh He,he.....Sanja je še bolj dopustniška...... grin

Vtomo,če hočeš zadevo premakniti z mrtve točke.....

Če imaš v mislih že kakšen konkreten kalibrator (ali mogoče kdo drug seveda) in njegova cena.
Potem se lahko vidi glede na interes kolikšen je strošek,ko se porazdeli med interesente.
Po vsej verjetnosti bo to zanimivo bolj za LJ z okolico (predvidevam),če bo dovolj interesa.Ne verjamem,da bi se kdo iz KP ali Raven vozil tako daleč po kalibrator.Mogoče se pa tudi motim.

thumbsup
But that´s just my opinion...

Nobody Is Perfect , I´m Nobody
 0   

Tomo @vtomo 1. Avg 2007, 17:25

No npr kaj takega...
Kdo ki ima izkušnje z tem vrjetno ve če to kaj velja!
http://www.cumulus.si/product/c903/2235
http://www.cumulus.si/product/c903/2236

Danes sm bil žal prepozn da bi se lahko v trgovini kaj posvetoval, tak da...
Bom šel spet v ponedeljek (do takrat me ni) spet pogledat!
 0   

Simon Koležnik @simonkoleznik 1. Avg 2007, 17:29

Jaz sem mislil pred nekaj meseci na faxu nahecat kolege in kolegice, da bi tisti, ki jih zanima grafika, fotke in delo z barvami tako ali drugace, da bi kupili Spyder 2 PRO.

vtomo, obstaja tudi tema v forumu, ko je fotokaj pisal o tem kalibratorju, najprej je pisal, da je eno veliko sranje, potem pa mislim, da ga je skuzil in mu je uspelo.
simon[b:3393b3079c]koležnik[/b:3393b3079c]
[url]http://www.koleznik.net/blog[/url]
 0   

Zelod @flambirana_oFca 1. Avg 2007, 17:31

Ma jaz pravim kam ves denar za fotografijo, pa še to.
Saj je v končni fazi maksimalno le 200 EUR. upset
 0   

Tomo @vtomo 1. Avg 2007, 17:40

Ja se spomnim, da sm bral...Na koncu so mnda ugotovili da je bil problem v monitorju! No evo tale Spyder 2 PRO je tudi ena opcija
http://www.cumulus.si/product/c903/2237

Sej če se nas najde enih pet, deset al kakorkoli iz Ljubljane in okolice po mojem nebi smel bit problem...

No lahko probamo kr seznam biggrin

1. vtomo
 0   

iztok @izo 1. Avg 2007, 17:59

če že kupujete, razmislite o eye one, se mi zdi, da je mal boljša zadeva od spyderjev.
http://www.tavija.si/pdf_n/ceniki/2007_05_XRiteCenik.PDF
drgač pa je tudi kakšen huey čist ok, če nisi preveč zahteve, zdej obstaja tudi pro verzija, ki ima možnost za štelanje gamme, teg aprej ni blo, zdej nimaš kaj dost falit z njim, če res nisi preveč pikolovski.
 0   

Tomo @vtomo 2. Avg 2007, 01:29

Kak pol se nas nebo našlo nič junakov da si kupimo kalibrator?!?
Sej že dva, trije smo dovolj da je strošek takoj manjši (za isto uporabnost)...
 0   

Gregor Baric @baro 2. Avg 2007, 08:07

Kupi si spyder2express, te pride okoli 100 €, to ni tako veliko, pa je hardware popolnoma enak kot spyder pro. Na kakšnem torentu pa sigurno najdeš software ki je iz pro. Pa itak ni nič pametnega od sotfwarea. Važen je samo barvni profil, ki ti ga spyder ustvari pri kalibraciji monitorja in ga potem winsi (oz. mac) uporabljajo pri mešanju barv za prikaz na ekranu. Ta profil pa lahko uporabiš tudi pri izvažanju iz rgb v cmyk in pri tisku boš dobil identične barve kot so na monitorju.
 0   

Matic Kos @MaticK 2. Avg 2007, 09:28

Ce imaš Adobe Gamma, si z malo igranja lahko nastaviš več kot dovolj dobro.
Ko naredim profil preko hardware kalibratora je ta prakticno identicen profilu z Adobe Gamma. Moraš si samo vzeti čas z Adobe Gamma, zatemnit prostor, pustit monitor prizgan vsaj pol ure, potem se pa igraš.
 0   

Marko @nikondigital 2. Avg 2007, 11:57

Pozabi Adobe Gamma. Oči lažejo, kalorimeter nikoli. Kalibrator je treba imeti, če želiš resno obdelovati fotke z realnimi barvami in kontrasti. Jaz imam A1 GretagMachbet in je super.
 0   

Marko @nikondigital 2. Avg 2007, 13:28

Nimaš prav, oziroma imaš deloma prav. Če to potrebuješ samo za sebe, je to OK. Kadar pa to neseš grafiku, tiskarju ali oblikovalcu, se zadeva močno zakomplicira. Ker gre fotografija skozi njegovo izhodno napravo, ki ni usklajena s tvojim barvnim profilom.

Sicer pa, če bi bilo tako kot ti praviš, se ne bi nihče ukvarjal z barvnim upravljanjem (color management). Preberi malo zadeve na www.tavija.si.
 0   

Matic Kos @MaticK 2. Avg 2007, 14:17

Se poklicno ukvarjam z grafiko in brez skrbi vem dovolj o tem. Dejstvo je, da si za domačo uporabo brez problema zrihtaš z Adobe Gamma. Ljudje dozivijo "šok", ko naredijo prvič profil in primerjajo z nekalibriranim monitorjem, ce pa primerjaš pravilno narejen profil iz AdobeGamma in hardwarskim profilom, pa je razlika minimalna. S tem, da je Adobe Gamma "zastojn", hardware pa 200eu+.
Tudi za domači "tisk" ti cisto nic ne pomaga, ce imaš hardware kalibrator za monitor, ce pa nimaš tiskalnika skalibriranega. Spektometer pa dvomim, da bo kdo kupoval za privat zadeve.
Sicer gre pa tole ze mocno offtopic..
 0   

Marko @nikondigital 2. Avg 2007, 14:48

ni tako off-topic, je bolj additional knowledge. Torej, če se ukvarjaš z grafiko pa sploh ne bi smel pisati takih bogokletnih zadev - HERETIK laugh
 0   

iztok @izo 2. Avg 2007, 14:57

ne, kalibrator ne zagotovi, da bodo barve enake na ekranu in printerju, to je zelo pogosta napaka uporabnikov. in kakor pravi nikondigital, gammo na pamet štimat oz preh adoba ipd ni glih pametno, uč vara.
kalibrator uštima barve na pravilen standard (seveda je zelo odvisno tudi od kvalitete monitorja), kar je z oči praktično nemogoče, saj vidijo (oz bolj rečeno interpretirajo) barve zelo različno.
pravilno naštiman monitor je osnova za vse ostalo potem. če hočeš imet na printih iste barve in osvetlitev kakor na monitorju, se nardi kalibracija tiskalnika/izhodne enote, ali prek nameskega hardverja, ali prek skalibriranege skenerje prek it8 tarč. pri kalibraciji dobiš icc prefil, ki ga pripišeš tiskalniku in tako naj bi v toeriji dobil zaklučen krog barvnega upravljanja (praksa je lahko malce blj komplicirana oz je treba kr nekaj štimanja, da je res vse ok)
 0   

iztok @izo 2. Avg 2007, 15:01

bolj problem pr teh zadevah (kakor opažam) je to, da te zadeve niso poštimane tam ,kjer bi pričakoval, da so (razni tiskarji, labi ipd). in potem je možno, da s pravilno uštimanim sistemom dobiš bolj sfalen rezultat, kot brez, hehe. in to ni čista neresnica, se mi zdi..

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati