0   

Matevž Kocjan @kocjan 2. Avg 2007, 08:23

Lep pozdrav!

Mene zanima nekaj glede IS-ja (image stabilizator). Kolko recimo dejansko koristi taka zadeva, če recimo primerjamo Canonov 70-200 z ali brez ISja. Kolk daljše čase lahko uporabljaš z IS-jem, pa slika še zmiri ni stresena? Se res splača plačat tolko več € za imet tudi IS zraven?

V naprej hvala za odg., najbolj hvaležen bi pa bil za odgovore ljudki, ki so imeli moč izprovat oboje, da dobim izkušnje iz prve roke grin

lp
Kocjan
[img:9135e59418]http://shrani.si/files/canonuserb1078961.png[/img:9135e59418]
 0   

Ime Priimek @dunda 2. Avg 2007, 09:28

Sam sem pristaš ISja. Če veliko hodiš naokrog (brez stojala), potem je IS v veliko pomoč. Kako veliko boš vedel najbolje sam - spomni se, kako pogosto potarnaš, da česa ne moreš posneti. Potem boš videl, če je to pogosto.

Pomaga pa precej, še posebej novi Canonovi so vredni zlata. Vendar spet - kakor za koga. Pokrajinskega in makro fotografa s stojalom, to ne premami preveč.
 0   

canonndale @canonndale 2. Avg 2007, 10:15

Ne vem kaj fotkaš Kocjan ampak, če ti finance dopuščajo kupi IS verzijo, da ne boš čez leto, dve menjaval kot sem jaz stars

Sam namreč fotkam predvsem koncerte in sem bil najprej pameten, da ga ne rabim. Letos pa sem ga nabavil in izkoristil še canon cash back akcijo devilish

Vsekakor en velik JA za 70-200 IS verzijo z moje strani!!!
 0   

Matevž Kocjan @kocjan 2. Avg 2007, 10:23

no ja...tudi sam se podajam bolj v koncertne vode sam trenutno še iščem kakšno podporo pri tem in potem bo skoraj da nujna nabava enega takega objekitva in prav zato sem želel slišat komentar koga, ki fotografira koncerte z ISjem, da vidim kakšn je dejanski pomen in kolko prow pride tale IS.

je vredno razmišljat o nabavi kakšnega drugega objekitva v tem rangu mm z 2.8 zaslonko, kot npr. sigma 70-200, al naj raje vseeno ostanem pri Canonovih 70-200 pa naj bo to z ISjem ali brez?

Dobrodošel vsak nasvet grin

Hvala in lp
Kocjan
 0   

Gorazd Zupančič @Zupi 2. Avg 2007, 10:28

Jaz delam predvsem popotniško fotografijo in mi je IS nuja. Ko se enkrat navadiš na IS je teško brez shajat. Z nikkorjem 18-200VR sm dobil ostre slike pri 20mm z 1/8s.

Kar se pa koncertov tiše pa IS ni nujen bol pomembno je da je vsaj F2.8. Jaz bi si za koncerte mogoče omislu 85mm fisken F1.8
 0   

Martin Peca @mPECA 2. Avg 2007, 10:34

če ne fotkaš koncertov kreslina ki je vedno pri miru... ti IS ne bo dosti pomagal biggrin bigrazz

ok... maloresnosti biggrin IS je fajn ko imaš statične motive oziroma panning motiv... drugače nastopajoči na odru se premikajo v vse smeri in skačejo kot norci... tko da... IS tam ne pride dosti v poštev...

jst mam sigmo 70-200 2.8... in je super... predvsem glede na cene canona...

ampak... a ti gledaš 70-200 f4 IS al 70-200 f2.8 IS???

razlika v ceni med 2.8 IS in brez IS je okoli 700eurov pri nas... za to razliko si omisliš še 50/1.4 in 85/1.8 in si na konju... ali pa kakšen fisheye 2.8... tisto je tudi zanimivo... grin (saj ti tudi v ambasadi fotkaš a ne? tam pride zelo fajn široki kot)
 0   

Marjan Krebelj @Nikio 2. Avg 2007, 11:08

To je res, kar pravi mPeca. Jaz precej fotkam koncerte, sicer s Sigmo 70-200 2.8, ki je brez ISja. Na roko grem tja do 1/40 ali celo 1/30s, in če me kdo ne rukne, je slika stabilna. Vendar se običajno zgodi, da je pevec ali kitarist stresen, ker se je pač sam gibal. To prec vidiš, ker so stojala mikrofonov ostra. Konkretno za koncerte svetujem, da raje investiraš v zaslonko, kot v IS.
[url=http://my.opera.com/Nikio/blog/][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Blog[/color:2222f2fe55][/url][/size:2222f2fe55] - [url=http://photo.net/photos/marjan][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Portfolio[/color:2222f2fe55][/url][/size
 0   

Matevž Kocjan @kocjan 2. Avg 2007, 11:17

kar se fiksnih objekitov tiče se mi zdi, da majo goriščnico ful točno narjeno in izostriš in se objekt premakne za minimalno in že ni lepo fukusirano, če pa ima kdo izkušnje s fiksnim 85mm 1.8 pr takih zadevah je dobrodošel vsak komentar...

kar se sigme tiče sem tudi jaz najprej o njej razmišljal predvsem zaradi cene, sem pa zasledil veliko raznih komentarjev o tem kako je super, to tega kako je porazna in da je le izhod v sili ko nimaš tolko več denarja za Canonov 70-200.

definitvno pa gledam 2.8 z ISjem, ker če rabim za koncerte F4 mi ravno nebi pršla prow...cene pa sem gledal za nemške trgovine iz so znatno nižje kot pri nas...verzija z ISjem celo cca. 500€ ceneje....

mPECA..sem gledal tudi kakšnega širokokotnega ampak nisem našu nobenega za 2.8 blendo, razen fisknih fisheyev (15mm)...ti ki imaš izkušnje s tem, pride prow fiksni 15mm za take zadeve?

definitvno pa potem pride tudi nabava česa bolj širokokotnega...zato zbiram podatke o fukncijah objekitov in cenah da se potem nardi eno lepo kombinacijo.....
res je, precej slikam v AG ampak se skušam selit na koncerte in podobne prireditve, samo iščem nekako ki me bo podpru in mi odpru kakšne možnosti na tem področju grin
 0   

canonndale @canonndale 2. Avg 2007, 12:12

No js pod 1/50 ponavadi ne grem ravno zaradi gibanja na odru

Me pa zanima Nikio in mPeca s kakimi goriščnicami delata pri tako dolgih časih in koliko fotk procentualno nekje je potem ostrih? Sej men tudi rata kakšna, samo ponavadi je ravno najboljša stresena bigrazz

Jaz dam IS za tako mirno roko biggrin mogoče pa se mi le pozna, ker nisem bil v vojski idea
 0   

Peter @Focus 2. Avg 2007, 12:30

IS po mojem mnenju nekoliko zmanša kvaliteto celotne optike , saj se navadno predzadnja leča premika, da bi izničila treslaj roke in vedno ko se nekaj premika ni tako natančno in ostro, kot tisto ki je fiksirano.

Jaz bi rekel, da je IS bolj reporterska optika, ko je pomebno v trenutku zajeti neponovljivi dogodek in je kavaliteta same fotografije drugotnega pomena.
 0   

Rotto Router @Router 2. Avg 2007, 12:45

IS varianto. Sem mislil da ISa ne rabim, dokler si nisem kupil objektiva, ki ga ima. Sicer preplacas mocno, ampak mislim da je vredno.
 0   

Peter Atanackov @Geo 2. Avg 2007, 13:56

Focus o cem ti to spet?

Ti mas cist svoj pogled na svet upset .

Vsi nikonovi veliki objektivi (300mm f/2.8, 200-400 F/4, 400mm F/2.8...) imajo VR in so za sport in zivali fotkat in ne toliko za reporterje.

Drugace pa IS nic ne pokvari opticne kvalitete objektiva (ponavadi), star nikkor 80-200mm AF-S in nov 70-200mm AF-S VR imata enako kvaliteto slike (ceprav nemoremo glih dirket primerjat, ker nimata enake opticne zgradbe).
 0   

chips @chips 2. Avg 2007, 14:23

Ceprav je Focus v postu o 17-40L streljal kozle, pa vendar tokrat ni bluzu na pamet. IS verzija 70-200 2.8 je mehkejsa kot brez ISja.

Review pokaze svoje:
http://www.wlcastleman.com/equip/reviews/70_200/index.htm
[i:0172c3323d]"Z zensko, ki jo ljubim, gledam soncni zahod in si mislim: 1/250, f8" (Canon)[/i:0172c3323d]
| [url=http://www.deniszupan.com]DENISZUPAN.COM[/url] | [url=http://blog.deniszupan.com]BLOG[/url] |
 0   

misfits @misfits 2. Avg 2007, 14:32

ja kaj pa 70-200 f4, je pa verzija z IS baje boljša
 0   

Žiga Šparemblek @ZiZa 2. Avg 2007, 14:37

misfits je napisal/a:
ja kaj pa 70-200 f4, je pa verzija z IS baje boljša

precej težja je IS verzija smile glede ostrine sem tud bral da je eden izmed top objektivov po ostrini gledano
[url]http://photoziga.blogspot.com/[/url]
Remove the front cover from the lens before photographing!
 0   

misfits @misfits 2. Avg 2007, 14:52

ja, celih 55 gramov devilish
 0   

Martin Peca @mPECA 2. Avg 2007, 14:57

policeman dobro je... on sprašuje za 2.8 zaslonko... in vi "debatirate" al je 4.0 IS težji za eno kepico sladoleda od nonIS...

bigeek

v glawnem... je smotrno nabavit IS za fotkanje koncertov? oziroma a se ne splača bolj za razliko kupit kaj fixnega? fisheye, 50/1.4, 85/1.8? pa seveda ne vse skupaj!!! biggrin
 0   

Matevž Kocjan @kocjan 2. Avg 2007, 15:33

definitvno F4 odpade, ker se mi gre za koncertno fotografijo in F4 je preveč zaprta zadeva....

sam nekaj...zdaj mi je ene par postov dalo malo mislit....ne da IS služi temu, da tudi pri daljših časih, kjer ti svetlobni pogoji ne dopuščajo kratkih, izniči tresenje in naredi vseeno sliko ostro? potem čemu naj pri koncerti kjer se ljudje precej gibajo, ne bi služila taka zadeva? (namreč jaz sem si razlagal da IS potrebuješ ravno v takih primerih kjer objekti niso statični in kjer so svetlbni pogoji slabi, da rabiš mal daljše čase...morda sem si napašno razlagal? stars )

drugače pa mPECA...maš kake izkušnje na tem področju z 85mm 1.8?
s sigmo nimaš nobenih težav?

Edit:

@Focus: koncertna al ne koncertna fotografija...se gre tudi meni zato da je slika ostra, kontrastna, da riše lepe barve in vse kar spada k dobri fotografiji....nevem zakaj vso reportažno fotografijo smatrate ali smatrajo kot drugo kategorno, kot da je samo pri portertih pomebno kok je objekitv oster pa kok ma vredu DOF, pa kakšne barve riše itd.
 0   

Martin Peca @mPECA 2. Avg 2007, 15:45

ma jst mam z vsem težave laugh kr sm neverjetno nezadovoljiv bigrazz

nene... 85/1.8 je super... hmm... v gledališčih je WOW... na koncertih je wow (ker se je treba malo bolj oddaljit in ponavadi od odra greš lahko le kakšne 2-3m... ampak je S-U-P-E-R!

torej... IS... deluje tako... za koncerte govorim primer...
nastopajoči bodo skakali po odru in ti boš imel zaslonko 2.8 in čas 1/120s - 1/160s in seveda IS vklopljen... IS ti bo pomagal le, da bo okolica malo bolj ostra oziroma ne bo prišlo do stresenja celotne fotke... nastopajoči bodo pa vsi premaknjeni itd... je res... IS je lahko pogojno uporaben... za kaj bolj nekonvencionalnega fotkat na koncertih... ampak vsekakor ni pogoj za to...

če boš pa želel imeti nastopajoče lepe zamrznjene in ujet njihovo mimiko obraza in telesa... boš pa posegel po višjih časih... 1/200s, 1/250s, 1/320s,...
in tukaj ti IS ne pomaga čisto nič...

nevem no... meni je IS nepomemben pri takih zadevah... je pa uporaben za druge stvari (reporterstvo, itd...)
 0   

Peter Atanackov @Geo 2. Avg 2007, 15:47

Kocjan IS je zato da se ne pozna tresenje tvojih rok pri daljsih casih smile.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati