0   

Miran @fisheye 16. Avg 2007, 13:31

Sem pred tem, da kupim LCD monitor za okrog 300 eur.Nekako se odločam med dvema modeloma ( prilagam naslove). Če pa ima kdo še kakšen predlog za podobno ceno pa naj napiše.

http://www.enaa.com/oddelki/racunalnistvo/izd_1781_704026_LG_22__LCD_monitor_L226WTQ-SF

http://www.enaa.com/oddelki/racunalnistvo/izd_170_610025_Samsung_SyncMaster_LCD_225BW_22

LP MIran
 0   

Matjaz @mbbirdy 16. Avg 2007, 13:44

Vzemi Samsunga, pa tistega, ki ima vidni kot 178°, ne 160°.
 0   

Andrej @fotokaj 16. Avg 2007, 13:57

Maja sem tudi sam kupoval LCD zaslon, osredotočil sem se pa predvsem na svoje potrebe kot fotografa. Ne bom zdaj na dolgo in široko o kontrastnih razmerjih, različnih tipih matrik... zato bom kratek:
- bodi pozoren, da bo imel zaslon S-IPS matriko, saj so te najbolj primerne za fotografijo, kjer je pomembno čimbolj natančno podajanje barv in tonov.
- drži se zaslonov z razmerjem stranic 3:4, ne wide, 16:9 zaslonov; slednji sicer resda imajo večjo diagonalo, a nekako manjšo vidno površino, če se lahko tako izrazim. Pokončna fotografija bo na 22" 16:9 zaslonu enako velika kot pokončna fotografija na 19" 4:3 zaslonu. Tudi delovni prostor v programju kot sta denimo PhotoShop in Capture One na 4:3 zaslonu lažje in bolj smiselno izkoriščaš.

Sam sem na koncu vzel 20.1" LG-jev L2000C (obstajajo trije modeli: L2000C, L2000CE in L2000CN, pravi oz. ustrezen je le model L2000C, saj ima edini izmed trojice S-IPS matriko):
http://www.enaa.com/oddelki/racunalnistvo/product.asp?dept_id=1781&pf_id=073854

Priporočam, resnično! Močno dvomim, da za ceno pod 400eur dobiš kaj boljšega! Je pa to monitor, ne igračka; ni lepih lučk, zvočnikov, USB priključkov... Če rabiš monitor za drkat igrice... pa kupi kateregakoli, sam da je hiter in, jasno, čim večji.
 0   

Matjaz @mbbirdy 16. Avg 2007, 15:05

fotokaj je napisal/a:
Tudi delovni prostor v programju kot sta denimo PhotoShop in Capture One na 4:3 zaslonu lažje in bolj smiselno izkoriščaš.

To je daleč od resnice ... v službi imam Dual Screen Samsung 244T 24" 16:9 in poleg njega še 22" 4:3 in imam ikone na desnem 22" pa je včasih še premalo površine ... Glede višine zaslona pase strinjam.
 0   

Andrej @fotokaj 16. Avg 2007, 15:30

mbbirdy je napisal/a:
fotokaj je napisal/a:
Tudi delovni prostor v programju kot sta denimo PhotoShop in Capture One na 4:3 zaslonu lažje in bolj smiselno izkoriščaš.

To je daleč od resnice ... v službi imam Dual Screen Samsung 244T 24" 16:9 in poleg njega še 22" 4:3 in imam ikone na desnem 22" pa je včasih še premalo površine ... Glede višine zaslona pase strinjam.

Ja no? Imaš 24" 16:9 monitor, ikone umakneš na 22" 4:3 in kljub temu imaš premal placa? Kaj, porkamadona, sem pa jaz napisal??! Da "na 4:3 zaslonu lažje in bolj smiselno izkoriščaš" delovni prostor! bigeek
 0   

Robert @Seddy 16. Avg 2007, 16:00

Tut sam imam v sluzbi 2x19" WS, pa bom si za doma tut kupo WS, 4:3 mi nekako ne odgovarja, ker mi je bolj pomemben prostor v sirino kot pa visino. Za visino ze malo scrollas dol, za levo-desno pa scrollerja ni.

Tud sam sem gledal monitorje z TN in s-ips matrikami, a v praksi zal tega se nisem preizkusil. Zanima me, ce je razlika res zelo ocitna in se splaca dat dodane $ ?

PS: A vE kdo, ce je kateri od cenejsih DELL monitorjev s-ips? Al je samo ta, ta novi, 20" ?
 0   

Ziga @antistar 16. Avg 2007, 16:18

pri dellu ne bos falil...
 0   

Andrej @fotokaj 16. Avg 2007, 16:22

Seddy je napisal/a:
Tut sam imam v sluzbi 2x19" WS, pa bom si za doma tut kupo WS, 4:3 mi nekako ne odgovarja, ker mi je bolj pomemben prostor v sirino kot pa visino. Za visino ze malo scrollas dol, za levo-desno pa scrollerja ni.

Tale LG-jev L2000C ubije praktično dve muhi na en mah in sicer tako, da omogoča še vrtenje zaslona za 90 stopinj v "portrait mode" prek priloženega Pivot PRO programja. Obdelovat pokončne fotografije v PS-ju na "pokončnem" monitorju, al pa pisat/brat v Wordu/Adobe Readerju je res fajn, blizu luksuza. Ko zasukaš WS zaslon, ne pridobiš praktično ničesar, saj namesto "nizkega" tako postane ozek. WS-ji so res praktični le za ogledovanje filmov in igranje iger. Al pa za folk, ki fotoaparata ne zna zasukat pokonc ...

Seddy je napisal/a:
Tud sam sem gledal monitorje z TN in s-ips matrikami, a v praksi zal tega se nisem preizkusil. Zanima me, ce je razlika res zelo ocitna in se splaca dat dodane $?

Bistvene razlike, takšne opazne "na oko" ni. Mislim, zadeva ne gre tako daleč, da bi razliko opazil že v štacuni na polici. TN matrike prikazujejo bolj žive, a barve z manj odtenki, težje naj bi jih bilo natančno kalibrirati in na njih se bolj odražajo lastnosti oz spremembe ambientalne svetlobe, torej svetlobe, ki pada na zaslon iz prostora v katerem zaslon stoji.
 0   

Robert @Seddy 16. Avg 2007, 16:26

Delam kot programer, zato mi je WS super.
Ce bi kupoval en monitor, bi se najbrz takoj odlocu za eneg z sips matriko, ampak, ker mam namen kupit 2, ... to je pa ze kar nad 1000 eur, namesto 500 ( dva TN ).

Se pa strinjam, da je veliko odvisno od prostora. Obstaja ISO standard, ki predpisuje mejna obmocja za prostor, kjer se ukvarja z graficno tehnologijo.
 0   

Andrej @fotokaj 16. Avg 2007, 16:31

Kot programerju ti je potemtakem brez veze dajat keš za S-IPS matrične zaslone. Barvni odtenki ti verjetno ne pomenijo tako hudo dost kot raznim dizajnerjem, grafičarjem...
 0   

Robert @Seddy 16. Avg 2007, 16:33

Drugac resnica pa je, da sem univ. dipl inz. graficne tehnologije bigrazz
 0   

Andrej @fotokaj 16. Avg 2007, 16:36

Jaz pa tišler ... Rofl
 0   

Ziga @antistar 16. Avg 2007, 16:44

hahahaha =) pol si pa si en drugemu enga eizota castita..pa bosta mela hi-end monitorje, sam en let bosta kvas pa vodo zrla =)
 0   

noname @xpr0ject 16. Avg 2007, 18:26

Za fotografijo - kot pravi fotokaj- vsekakor monitor S-IPS matriko, ceprav tudi ta ni najbolj idealna (napram CRT.ju) je pa vseeno najbolj perspektivna med LCD.ji.
Za 300 EUR dobrega LCD.ja nebos dobil, razen ce si nezahteven.

Alternative so tudi NEC 2070NX, ga imam in ga lahko priporocam...seveda je 4:3.

Vseeno pa lahko mirno svetujem, ce imas prostor, kupi katodnega eizo.ta za 200 eur mu lahko parirajo le prototipni LED backlight, ki so priblizno 20x drazji od omenjenega.

Ali pa to: http://www.barco.com/corporate/en/products/product.asp?gennr=1819 smile
Xpr0
 0   

Miran @fisheye 16. Avg 2007, 18:46

Hvala ker ste se tako razpisali. Eno poduprašanje Kaj je z omenjenima 22" monitorjema narobe? Več kolegov mi je govorilo kako je uredu, da imaš široki zaslon tako da si lepo razširiš fotko na zaslonu in še zmeraj imaš na levi in desni prostor za orodja v PS, pa pokončna fotka je tudi zadovoljivo velika. Ja igrice me ne zanimajo za filme imam TV tako da potrebuje monitor za obdelkavo fotk, vseeno pa ne mislim pregloboko seči v žep (sedaj imam Samsung SyncMaster 753s) tega katerega imam pa je nekako premajhen v vidnem polju, kakšne velike kište, da bi mi dvignila temperaturo v sobi tudi ne potrebujem, da ne govorimo o sevanju in podobnih tralala. Kaj mislite se izplača ali ne. Pa še to koliko res pomenijo karakteristike o svetlobni jakosti, kontrastnem razmerju in odzivnem času.

LPM
 0   

Andrej @fotokaj 16. Avg 2007, 19:27

Z njima ni nič "narobe", zagotovo pa to nista monitorja, ki bi (morda tu velja napisati še 'zahtevnejšega') fotografa zadovoljila v smislu kontrastov, ostrine, podajanja čim večje palete barvnih odtenkov... Fotografije (digitalne) nastajajo pretežno v formatu 2:3, Olympusove v formatu 3:4, zdaj mi pa povej kje boš fotografijo lažje/bolj povečal; na zaslonu, ki ima stranice čim bolj podobne stranicam fotografij, ali na zaslonu, ki ima stranice v razmerju cca 16:9 (wide screen)? Še večja je razlika pri fotografijah, posnetih v pokončnem formatu.
Tu smo v bistvu govorili bolj o osebnih preferencah, kaj nekomu osebno bolj odgovarja; meni se zdijo WS zasloni nerodni za obdelovanje fotografij, pa še praktično noben izmed njih v nižjem cenovnem razredu nima S-IPS matrike (ključen, bistven del zaslona - matrika v bistvu JE zaslon)... Nekomu drugemu pa WS ustrezajo.
Monitor kupuješ za nekaj let, ni treba da kupiš "najcenejšega čimvečjega", raje takšnega s kako inčo manj diagonale pa s toliko bolj kvalitetno sliko, v okolici 300 eur že tako nimaš ne vem kolikšne izbire med kvaliteto; zgolj med cenami.
Kar se tiče deklariranih podatkov o svetilnosti in kontrastih; za temi podatki pobrskaj po internetu, saj se podatki, pridobljeni iz neodvisnih testiranj tako močno razlikujejo od tistih, navedenih s strani proizvajalcev, da je vse skup včasih že patetično.
 0   

Miran @fisheye 16. Avg 2007, 22:54

Fotokaj, kmalu me boš prepričal. Kaj pa katere druge znamke katere imajo S-IPS-(S tem se srečujem prvič kaj to pomeni?)

LPM
 0   

Bojan Šporar @bojansporar 16. Avg 2007, 23:07

A ima kdo kaksen Applov Cinema LCD ali pa iMaca? Kaksne kvalitete so Applovi zasloni, kake izkusnje?
 0   

noname @xpr0ject 16. Avg 2007, 23:25

Imajo kolegi v sluzbi, niti priblizno ni vreden svojega denarja, govorimo o cinema displeju za vec kot 2000k evrov.

Torej, ne kopuj.

LP
Xpr0
 0   

Andrej @fotokaj 17. Avg 2007, 10:12

fisheye je napisal/a:
Fotokaj, kmalu me boš prepričal. Kaj pa katere druge znamke katere imajo S-IPS-(S tem se srečujem prvič kaj to pomeni?)

Spodnji monitorji imajo vsi S-IPS matriko in so cenovno zelo blizu LG-jevem L2000C. Izmed sp. treh je najbolj priznan NEC 2070:

http://www.ceneje.si/dell-lcd-monitor-20-ultrasharp-2007wfp
http://www.ceneje.si/nec-20quot-lcd-multisync-2070nx-black
http://www.ceneje.si/sony-lcd-monitor-sdm-s205fs

Več o tipih različnih matrik in razlikah med njimi:
http://www.pchardwarehelp.com/guides/lcd-panel-types.php

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati