0   

Jan Vrhovnik @Palkic 25. Avg 2007, 10:31

Pozdravljeni! smile

Imam Nikon D70 in si nameravam v kratkem kupit fleš. Zdej me pa zanima v čem je SB 800 boljši od SB 600 in če se splača dat še ene 200 evrov več in imeti 800?
Sicer sem SB 600 sam testiral in se mi je zdel zelo solidna, ampak 800 pa nisem, zato sprašujem vas.

Hvala in Lp
 0   

Gorazd Zupančič @Zupi 25. Avg 2007, 11:08

Sem imel isto dilemo pred parimi meseci. Prvo kar me je zmotilo so bile cene pri nas. V ZDA je SB-600 190$, SB-800 pa 300$, pri nas je pa SB-800 500 EUR!!!!! Na koncu sem kupil rabljen flash SB-600, mojim potrebam zadostuje.

Tukja imaš test im primerjavo;
http://www.kenrockwell.com/nikon/sb600vs800.htm

Tukaj so pa mnenja uporabnikov;
http://www.fredmiranda.com/reviews/showproduct.php?product=264
 0   

Matic Kos @MaticK 25. Avg 2007, 12:18

SB800 je malo močnejši, malenkost hitrejši (zaradi moznosti pete baterije) predvsem pa ima možnost Master funkcije (nadzora drugih flashov v CLS), v primerjavi z SB600, ki je lahko samo Slave.
 0   

JureV @JureV 25. Avg 2007, 14:11

obe sta dobri, ampak če že kupuješ kupi boljše in bo pol mir za vedno, torej 800
[url=http://www.tarok4.com/][img:cb4cc67d4e]http://www.tarok4.com/themes/default/images/t8.gif[/img:cb4cc67d4e][/url]
http://blog.slo-foto.net/jurev/
 0   

ziga @ziga 25. Avg 2007, 15:43

Jaz koristim SB-600 skupaj z Nikonom D80. Super, zadostuje vsem mojim potrebam. Lahko povem, da je tudi SB-600 hiter, vsaj zame. Še nikoli se mi ni zgodilo, da se mi flash nebi pravočasno ''napolnil'' za naslednji blisk.
Glede na razliko v ceni....hm....jaz nisem sposoben izkoristit vseh možnosti, ki jih daje SB-600.
Dosti prožim SB-600 na daljavo preko vgrajenega flasha in mi to čisto zadostuje, tako da trenutno ne pogrešam funkcije master.
Življenje ni potica! http://zoomiranlajf.blogspot.com/
 0   

Martin Peca @mPECA 25. Avg 2007, 17:23

SB 600 ti bo še preveč... zagotovo bo preveč dnarja bigrazz

ne resno... včeraj sm se igral malo z D40 + SB600 in je prav fajn zadeva ta flash... sicer je bolj retro oblike ampak ok... (ja klinc če sm pa nikoli zadovoljni estet) biggrin

pa še nikon ima to fantastično funkcijo da lahko prožiš zunanji flash na slave preko aparata... (Grrrrrr canon!!!)

na kratko: SB600!!!
 0   

Jan Vrhovnik @Palkic 25. Avg 2007, 17:41

Hvala vam vsem za odgovore! thumbsup

Bom še mal razmislu če mi je oz. mi bo funkcija Master veliko pomenila. Vam še sporočim, k se bom dokončno odloču...

Hvala smile
 0   

Martin Peca @mPECA 25. Avg 2007, 17:43

pa sej maš master funkcijo v aparatu?!
 0   

Gorazd Zupančič @Zupi 25. Avg 2007, 17:55

Pa če kupuješ novega poglej še malo po spletnih trgovina severno od nas, se ti bo splačalo.
 0   

bockorek @bockorek 25. Avg 2007, 20:55

Odvisno tudi kakšen stil fotkanja boš imel z zunanjim flešom.
Jaz dosti (ko se le da) bouncam in v kaki visoki cerkvi je tisto malo močnejše in tisto malo hitrejše polnjenje lahko ključnega pomena.
Za začetek pa.... sb600 špica, ampak kot je že jure napisal... če že kupuješ kupi enkrat.
 0   

Jani Kleindienst @iKmet 25. Avg 2007, 21:14

Jaz uporabljam SB-800 na D80. Ker sem fleš nabavljal v Hong Kongu (nekaj manj kot 260€), o 600-tki nisem ramišljal. Sedaj, ko sem bolje spoznal način delovanja in proženja master-slave, mi je žal da za ta denar nisem nabavil dveh. Pete baterije še nisem uporabil, do sedaj mi je hitrost polnjenja vedno zadoščala.
 0   

Janez Novak Mlajši @Leicafan 25. Avg 2007, 22:56

Sam imam tudi kombinacijo d80+sb600. Takrat bi kupil sb800,če bi imel denar, ampak sem že tako zadnje cente dal za600ko...

sb600 zadostuje mojim potrebam, edino master funkcija mu fali. Fleš je več kot dovolj močan, samo, da bi lahko nekako izklopo fleš na fotoaparatu in samo z sb600 na slave slikal... Problem mi je, da ne morem tega fleš izklopit!!

Če imaš denar sb800, ker ti master prav pride. Če se ne misliš nekaj poigravat z brezžičnimi sproženji flešov, pa sb600...

Jaz sem takrat nabavil sb600 pri fotohorst v celovcu. denar nakazl prek transferja, v 3 dneh od potrditve prejema denarja, me je že čakal na domu-pošljejo prek gls-a. Vse skupaj me je prišlo-z poštnino, ki je bla cca. 20€ menda... 270€

zdaj pa nimam časa za fotkat, ne za slike urejat..samo učit bi se moral... Samo da izpit nardim, pa se mi bo spet smejalo smile
 0   

ziga @ziga 26. Avg 2007, 02:51

@Leicafan

Lahko izklopiš flash na aparatu, SB-600 pa uporabiš kot slave. Tam ko štelaš moč bliskavice v meniju, izklopiš built in flash.
 0   

Matic Kos @MaticK 26. Avg 2007, 07:22

Ce hočeš SB600 uporabiti off-camera kot slave, potem ne smeš izklopiti on-camera flasha, saj s tem nadziraš SB600.
Lahko pa uporabiš wireless triggerje, potem pa dejansko lahko izklopiš flash na aparatu.

Vsekakor odvisno od namena uporabe. Meni malo močnejši in malo hitrejši flash ne pomeni kaj veliko, edina res velika razlika (zame) je Master / Slave. V kolikor želiš avtomatiko flashanja tudi pri več flashih, potem rabiš vsaj en SB800 in 2,3,4.. SB600 (ali drugih seveda). V kolikor te pa manual način (oz. delni manual) ne moti, pa ti je SB600 in nekaj flashov z optičnim senzorjem (SB600 tega nima) cisto dovolj.
Sam imam SB600 in tri SB26 (SB26 ima vgrajeni opticni senzor, funkcijo delay in je močnejši od SB600). SB600 lahko prožim kot slave z pomočjo on-camera flasha v master modu ali preko wireless triggerja. SB26 pa na manual in preko optičnega senzorja. Ker imajo vgrajeno delay funkcijo, lahko SB600 prozim tudi z TTL (delay počaka na predblisk, ki je potreben za TTL in se šele potem sproži).
Skratka, možnosti imaš veliko, je pa seveda vse odvisno od tvojih potreb.
 0   

bockorek @bockorek 26. Avg 2007, 09:11

Ne, lahko izklopiš na d80 flash in ti bo še vedno prožil sb-600, brez da bi blisk od d80 bil viden.
Flash v d80 daš na commander, iTTL (od d80) vgasneš (kazati mora ---), group A, ch3 pa paš daš na iTTL.
 0   

ziga @ziga 26. Avg 2007, 11:19

To sem mislil! Bockorek je bil bol eksakten.
 0   

Rene @EN-EL9 22. Dec 2007, 10:49

imam nikona d40x in pa fleš sb-600. napisali ste da se sb-600 da prožiti preko vgrajenega fleša na fotoaparatu, ampak jaz ne morem oz. ne znam nastavit, da bi se sprožil sb-600 ko se sproži vgrajen fleš. kakšne nastavitve morem narediti, da bo delovalo?
 0   

David @Cyclop_si 23. Dec 2007, 00:15

Samo na fotoaparatih D80, D200 in D300 lahko vgrajen flash deluje v commander načinu.. D40 tega ne zmore. Rešitev je, da ali kupiš samo commander ali pa nabaviš še SB-800... ali pa menjaš fotoaparat na enega od zgoraj naštetih.
 0   

Jože Petrak Zajc @FotoJoe 25. Dec 2007, 19:24

Še ena, za večino obrobna razlika med SB-600 in SB-800: s starimi objektivi, ki še nimajo elektronike, se mi zdi, da SB-600 ne dela v A(perture) načinu, lahko pa da se motim. Zdi se mi, da ima SB-600 samo i-TTL-BL, i-TTL in Manual način, SB-800 pa še A(A), GN in, ok, še strobo čudo.

SB-600 je povsem zadosti močan za stanovanjske prostore (imel sem že oba), kakšna hala ali cerkvev pa ga lahko pogoltne, če ga odbijaš od stene. Tam pač zvišaj ISO, da pomagaš bliskavici.
 0   

David @Cyclop_si 26. Dec 2007, 09:36

FotoJoe je napisal/a:
Še ena, za večino obrobna razlika med SB-600 in SB-800: s starimi objektivi, ki še nimajo elektronike, se mi zdi, da SB-600 ne dela v A(perture) načinu, lahko pa da se motim. Zdi se mi, da ima SB-600 samo i-TTL-BL, i-TTL in Manual način, SB-800 pa še A(A), GN in, ok, še strobo čudo.

Kot prvo naj kar takoj zapišem, da SB-600 nisem še uporabljal, samo SB-800, tako da če bom spodaj napisal kakšno neresnico, me ne poslat v Banovce. laugh

@FotoJoe... močno dvomim v zgornjo izjavo. To, ali dela s starimi AI-s objektivi ali ne je po mojem bolj stvar fotoaparata kot pa fleša. Torej, če na D200 daš AI-s objektiv gor, fotoaparatu poveš goriščno razdaljo in min. blendo, potem D200 lepo sporoča nastavljeno blendo flešu (vsaj v moji kombinaciji D200 in SB-800 je tako) in dela v TTL načinih (razedn v 3D TTL načinu). Problem se z AI-s objektivi pojavi na vseh nižjih digitalnih aparatih, ki nimajo mehanskega obročka za blendo in torej se ne moreta fotoaparat in objektiv zmenv, katera blenda je trenutno izbrana.

Pa še glede razlik med SB-600 in SB-800. Razlika v njuni moči je zelo majhna in težko odtehta razliko v ceni. Za moje pojme se za SB-800 splača odšteti samo:
- če ga misliš rabit v master commander modu (čeprav samostojni commander ne stane bistveno več kot je razlika med flešema, poleg tega imajo srednji modeli digitalcev master commander že z vgrajenim flešem - D80, D200, D300)
- če ga misliš uporabljat s fotoaparati (tudi ne-Nikon), ki niso kompatibilni z Nikonovim TTL-om, daš flash v Avto načij, mu poveš kakšen ISO in blendo ima trenutno izbran fotoaparat, pa zadeva lepo špila.

LP, D*

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati