0   

miha @mihaaa 27. Avg 2007, 15:15

Pozdravljeni,

saj ne vem ce je to tukaj sploh za pisati ampak vseeno
zanima me ali kdo uporablja linux, sam namrec razmisljam da bi se pocasi preusmeril na linux, najverjetneje ubuntu (je se najbolj user friendly),.. saj je manj harversko pozresen, itd itd, do sedaj sem ga samo malo tipal i(zaganjal iz cdja..) zanima me kako gre zadeva s PS-jem,.. kot sem razumel se laufa preko emulatorja (wine ali kaj podobnega).. ce ima kdo izkusnje s tem,.. oz linuxi na sploh ga pozivam naj se javi, kaj pove na to temo za popolnega zacetnika kot sem jaz, v kolikor je pripravljen se dobimo pa tudi na kaksni pijaci (castim) pa da malo rzalozi kaksno stvar biggrin
aha se to kako grejo linuxi z raznimi laptopi in njihovimi programi ki urejajo npr bliznice na tipkovnici in podobno..
ps. ne mi pisat da naj raje vzamem apple ker vem da lahko ampak se mi zdi da bo linux oljsa izbira (money value index)

lp in hvala
 0   

Grega Podobnik @sajko 27. Avg 2007, 16:08

Sam imam poleg windowsev tudi ubuntu linux. Za občasno igrajčkanje mi je kr solidna zadeva, pogrešam pa preveč stvari iz windows okolja. Je mogoče mal hitrejši predvsem se ne usuva.

Zdej če misliš linux uporabljat ti priporočam GIMP, ki je ubistvu clone Photoshopa in lavfa na linuxu brez kakih emulatorskih igračk. Verjetn se ga splača uporabljat tudi iz stališča hitrosti, sploh ker glede na to, da iščeš manj požrešen operacijski sistem (sumim da imaš slabšo mašino), lavfanje PS preko raznik emulatorjev ni glih way to go. Če se motim naj me kdo popravi.

Glede laptopov, mora linux delat brez problema, tut knofe se da verjetno usposobit, nevem pa kako bo to naredil začetnik. Vem iz lastnih izkušenj, da začnejo stvari hitro it iz kontrole, ko se spraviš v neke fajle popravlat smile

Prvo kar ti pa priporočam pa si naredi seznam, katere programe uporabljaš, pa probej najti alternative za linux, da neboš pozneje ugotovil, da nekaj rabiš pa ne dobiš.
[url]http://blog.grega.info[/url]
 0   

miha @mihaaa 27. Avg 2007, 16:35

sajko,.. najprej hvala za odogvor,... vidim da sva istih misli,.. bom pocekiral tega gimpa ce je res isti ko ps,.. ker sem malo gledal po netu in folk pise da je to v konci fazi gimp vseeno precej drugacen, bolj oklescen itd itd,.. in glede na to da mi ps kar lezi bi raje na njem ostal

to glede programov sem pa nameraval v naslednjih dnevih nardit pogledat kaj izmed 100 prog res rabim in jih najt za linuxe,.. kot sem jaz razumel naj bi prek tega emulatorja vec ali manj normalno lavfalo,.. ce/ko emulacijo probam bom kaj povedal ... me je pa najbolj strah ravno tega da kot zacetnik nimas pojma in kar koli hoces narediti pozre tono truda in zivcev, sicer za linuxe pise vse po forumih itd itd samo ljudi ki to obvladajo (ce nisi lih iz racunalniskih krogov) pa ni skoraj nic, ze ce pomislim za winse kolko sem se zafrkaval da sem knofe na laptopu spet usposobil ko sem reinstaliral windowse,.. ce pomislim kako bi blo to na linuxih pa ce si zraven se kaksno programirnaje s kodo zamislim mi je pa kar slabo :d
lp
 0   

Marko Zajc @HunnyBunny 27. Avg 2007, 18:23

Jaz sem pol leta na prenosniku uporabljal ubuntu 7.04 in sem bil z njim popolnoma zadovoljen. Gimp je kot photoshop, razen da so funkcije malo drugače razporejene, potem za večino programov imaš alternativne brezplačne programe, grafično je ubuntu veliko lepši od viste, kaj šele od xpjev (beryl effecty (4 namizja v kocki..)). Za večino stvari v računalniku ne rabiš iskat gonilnikov, saj jih sam najde in vse po instalaciji deluje, izjema so kakšne wireles kartice, katero se pa tudi da hitro usposobit. Tudi hitre tipke na prenosniku so mi delovale. Če te zanima karkoli glede ubuntu linuxa me lahko vprašaš na pm, lahko pa se tudi dobiva na kakšni pijački, kot si sam rekel in ti še kaj pokažem.

Lp
 0   

Robi Ješe @pajk 27. Avg 2007, 19:11

Na Linuxu preko Wine-a in podobnih zadev lahko laufas PS7, verzije CS1-3 pa ne delajo vec. Meni se PS7 ob uporabi redno sesuva, tako da niti ni prevec uporaben, vendar ni nujno, da bo pri tebi isto. Gimp vsaj meni ne ponuja vsega, kar bi potreboval.

Za Linux je tudi dobro, ce imas graficno Nvidia (edina z dobrim 3D gonilnikom) in ne radeona ali kakega integriranega sranja.

Ce mislis preizkusit LInux kar pogumno. Marsikatera stvar je v njem dosti bolje narejena kot v Windowsih. Mogoce od zacetka vse stvari ne bodo delovale, vendar bos nasel resitve na internetu (po vsej verjetnosti je ze kdo imel isti ali podoben primer.) in verjemi (prakticno) nikoli ti ni treba nic programirati. Grafika ni najbolj mocna stran Linuxa, vendar marsikateri program bolj ali manj dobro dela preko emulatorja. Veckrat so za emulacijo boljse starejse kot novejse verzije programov. Za nekatere programe bos nasel zamenjavo v Linux programih, nekateri pa imajo celo Linux verzije.

Preizkusi in malo povej, kako se bos znasel
LP
 0   

Ales @eLoj 27. Avg 2007, 19:59

Se en nasvet.
Za Gimp obstaja "skin", ki ga vizualno pribliza PSu.
Predvsem postavitev menujev, ipd.
 0   

alteredego @alteredego 27. Avg 2007, 21:57

eLoj je napisal/a:
Se en nasvet.
Za Gimp obstaja "skin", ki ga vizualno pribliza PSu.
Predvsem postavitev menujev, ipd.

GIMPshop
 0   

miha @mihaaa 27. Avg 2007, 23:02

evo ze par ur klikam gor pa dol biggrin .. internt vzpostavil (ni tako enostavno kot bi si clovek zamislil,.. ceprav je biggrin ) potem nainstaliral browser pa player itd samo tale gimpshop mi pa ne gre,.. ne vem al je prepozna ura ali pretrda glava,.. vse ostale aplikacije sme nainstaliral z jih potem nasel oz tudi z synaptic package oz terminala z ukazi .. ampak ta mi pa ne gre,.. zloudal sem ga ampak zalaufat ga ne znam ,.. bom se malo pogledal kdaj drugic,..
za 1x mi je ta OS kar vsec,.. ceprav bo zares delal ko bo nainstaliran na diskl,.. sedaj ga cd se kar mori sem pa tj,.. kar se tice psja in emulacije bo se vode preteklo preden bom kaj nastimal biggrin , ampak za 1. srecanje z linuxi pa tudi ni slabo

lp in hvala za vse nasvete,..
 0   

Grega Podobnik @sajko 27. Avg 2007, 23:21

Mogoče ti bo koristlo:

Automatix2 si snem. Je notr tut Gimp pa še par koristnih zadevc smile
 0   

miha @mihaaa 27. Avg 2007, 23:56

uau sajko ta automatix je pa za takega zacetniskega luzercka ko jaz prava barvna televizija kot so rekli ucasih biggrin, kar nekaj zelo fajn stvari gor
se wine je gor in bom poskusal ce pS dela s tem, ceprav kar sem do zdej prebral na netu bolj slabo kaze
lp
 0   

Jaka Ješe @Jaka83 28. Avg 2007, 08:38

wine-a se izogibaj po dolgem in po čez. Meni recimo CorelDraw 6, ki ga nujno potrebujem za delo, deluje polžje počasi na Core2Duo T5500 in 2GB rama. PSja rajši sploh sprobal nisem.
Saj zažene se in izgleda kul, ampak ko enkrat začneš stvari noter odpirat je pa križ.

Ubuntu je majka za začetnika. Jaz to distribucijo spremljam že par let in je z vsako novo izdajo samo še boljša.

Edina stvar, ki me zadržuje na Wind(bl)ows-ih je uporaba programa CorelDraw in sinhronizacija Symbian telefona s kontakti in opravili v koledarju.

Nekdo je omenjal 3D namizje Beryl - lep način, kako nepotrebno obremeniš grafični procesor v Linux-u. Ja, izgleda zabavno in sexy, ampak če imaš v računalo vgrajen vstopni model grafične kartice (kot je naprimer to storjeno v večini notesnikov), se uporabnost sistema z vklopljenimi efekti močno zmanjša.

Edina uporabna stvar Beryl-a se mi zdi kocka za namizje ... ostale blur, wobble, burn, fade, darken, itd. zadeve pa požrejo preveč grafične moči in v bistvu ne doprinesejo k uporabnosti sistema.

PS: Don't forget to "sudo apt-get update" & "sudo apt-get dist-upgrade". grin
 0   

Sebastjan Penko @sebastjanp 28. Avg 2007, 10:04

Moj prenosnik je Acer Travelmate 2423 in bolj low end prenosnika v času ko sem ga kupil ni bilo. Celeron 1.5 intelova grafika le disk sem dokupil 120 GB in dodal 512 RAM-a (skupaj 256 + 512 = 768).
Compiz fusion (naslednik Beryl-a in compiza) deluje BP. Res pa je da mi ga doma na Ati AIW 9800 nikakor ni uspelo nastaviti (Kompizit ne dela).
GimpShop je totalno brez veze ker če boš ostal na Linuxu je najbolje da se navadiš Gimp uporabljat tak kot je saj je definitivno bolj logičen kot PS.
Na netu imaš kar nekaj navodil [url=http://www.pivka.org/modules/wiwimod/index.php?page=GIMP+(NEKAJ+MALEGA+O+GIMPU)&back=GlavnaStran]TU[/url] pa boš našel kratek vodič nekaj najbolj uporabljenih funkcij v Slovenskem jeziku (avtor je Brank Podboj "brenx"). Prav tako pa je malce obširneje napisal tudi NMOG (Nekaj malega o GiMP-u), ki ga pa dobiš tukaj.
Gimp deluje prav tako na windowsih in si lahko nekatere stvari ogledaš že prej.

Sedaj pa kar skoči v Linux probleme boš pa že sproti reševal. Pa nikakor ne obupaj prehitro saj še nihče ni čez noč postal strokovnjak.
Če imaš kaj časa
http://seba.hrastje.net/

"Linux is the future! Remember that."
 0   

abo01 @abo01 28. Avg 2007, 13:23

Na Linuxu je še vedno zastonj Lightzone, ki drugače stane cca 300$ (sicer verzija 2.4, zunaj je že 3.0, ampak ni bisvtenih izboljšav) in je program, ki je vreden svojega denarja.
 0   

Peter Podbevšek @s56vpe 28. Avg 2007, 13:47

Ce ti je vsec Ubuntu poglej se UbuntuStudio.
Ista foro ko Ubuntu samo, da ma ze v osnovi dost softwera za grafiko in se neke druge stvari.
 0   

Jaka Ješe @Jaka83 28. Avg 2007, 13:52

UbuntuStudio je veliko bolj hroščat kot goli Ubuntu. Veliko raje si programe, ki jih rabim lepo z apt-get namestim, kot pa da je distribucija nabutana do konca z nepotrebnimi programi.
 0   

Peter Podbevšek @s56vpe 28. Avg 2007, 13:56

To je pa tut res. Sam so pa kr kul theme naredil za UStudio
 0   

Sebastjan Penko @sebastjanp 28. Avg 2007, 14:44

Za LightZone potrebuješ SSE2 podporo, ki jo imajo le novejši procesorji.

System Requirements:
32-bit x86 Linux supported by Sun Java 1.6; 2.0 GHz x86 compatible processor with SSE2 support; (shared libraries must include libc.so.6, libstdc++.so.6, libdl.so.2, libgcc_s.so.1, ld-linux.so.2, libm.so.6, libX11.so.6); X11 with most common window managers (including GNOME and KDE); 1 GB RAM (2 GB recommended)

če imaš starejšo mašino zna biti problem recimo meni (Athlon 2400+) ne dela sad
Če imaš kaj časa
http://seba.hrastje.net/

"Linux is the future! Remember that."
 0   

Grega Podobnik @sajko 28. Avg 2007, 14:53

Dela, ker imam tut sam athlona, sam morš snet starejšo verzijo. Mi pa dela tako pod linuxom kot windowsi.
 0   

Jaka Ješe @Jaka83 28. Avg 2007, 15:18

Odvisno katerega Athlona imaš.
 0   

Grega Podobnik @sajko 28. Avg 2007, 15:31

Pozabu napisat, ubistvu je Athlon 2500+, torej SSE 1 procesor.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati