0   

Tilen Genov @Foki 31. Avg 2007, 21:00

Hej vsi, zanima me tole:

- Kako je mozno pri uporabi digitalca dokazat, da je fotka res tvoja?

Obrazlozitev: se mi je ze zgodilo, da je kak kreten trdil, da je kaksna od mojih fotk njegova (bila npr. na netu), pa sem lepo imel jaz doma originalni diapozitiv, ki dokazuje, da je fotka moja. Toda ali je mozno kaj takega dokazat tudi ko uporabljas digitalca?

- Ali je mozno pri uporabi digitalca dokazat, da fotka ni foto-montaza?

LP!
 0   

misfits @misfits 31. Avg 2007, 21:03

da, z RAW formatom,
tud z original velikostjo jpg lahko dokažeš, da je tvoja, seveda v primeru, da si dal na splet ustrezno zmanjšano velikost.
 0   

Robert @Seddy 31. Avg 2007, 21:09

Take in podobne zadeve se lazje resijo z pestmi.
 0   

misfits @misfits 31. Avg 2007, 21:10

Seddy je napisal/a:

kaj pa, če ima tvoj nasprotnik pesti kot lubenica laugh
 0   

Lenart Senica @lenyn 31. Avg 2007, 21:10

misfits je napisal/a:
Seddy je napisal/a:

kaj pa, če ima tvoj nasprotnik pesti kot lubenica laugh

Ma, lubenica hitro poči.
curtain
 0   

Martin Peca @mPECA 31. Avg 2007, 21:22

lenyn: pol pa udari s pestjo v lubenico biggrin hehehehe biggrin

ja pri canonu so pri seriji 1 od nekdaj v veljavi t.i. kiti za preverjanje pristnosti fotografije...

a je kakšen 3rd party proizvajalec takih kitov?
 0   

Zelod @flambirana_oFca 1. Sep 2007, 09:25

Za RAW format res ne vem koliko dokazuje o pristnosti, vem pa, da se da vse te slike kar se tiče EXIF-a prav lepo ponaredit.
Celo kakšni risbi iz slikarja lahko dodaš EXIF, vanj namečeš en kup neresničnih podatkov, se izmišljuješ s katerim fotoaparatom je bilo slikano, dopišeš avtorja pod Copyright in pošlješ na kakšen natečaj. Pa naj se čudijo o pristnosti. devilish

Drugače pa kolikor sem nekoč prebiral te slovenske zakone, je v potrdilo o pristnosti dovolj, da le-to avtor dokaže z originalom. Se pravi JPG, TIFF, RAW fajl direkt iz fotoaparata.

Je pa pametno to kar je misfits omenil - originalov je boljše ne dajati na net. Jaz, če že dam, prej pobrišem vse EXIF informacije ali pa jih napolnim z bedarijami. biggrin Čeprav to ne bi bilo potrebno, saj sem le nedeljski fotograf. Pa vseeno.
 0   

Aleš @lial 1. Sep 2007, 11:45

Res je, da se da EXIF spreminjati, ne vem pa, kako to gre v RAW-u (če sploh)
Bolj zanimivo bi bilo izvedeti, če obstaja tudi v fotoaparatih kaj podobnega, kakor v printerjih - skrivna koda.
Slovenska zakonodaja pa je kakor še marsikje podn.
Pet minut dela in na kartici, "direktno iz aparata" bom imel katero koli svetovno fotko z mojim - originalnim EXIF-om. Vendar le v JPG ali TIFF-u In pod pogojem, da je objavljena v originalni velikosti, ali večja od mojih.

Zato je to, kar pravi flambirani edino pametno - pomanjšani originali, z manj kakor 200kb podatki.

LP
 0   

Tilen Genov @Foki 1. Sep 2007, 12:06

Hja, glede tistih "prstnih odtisov" aparatov sem zasledil tole:

https://www.slo-foto.net/ftopict-5149.html

Se dve vprasanji:

1.) Tale EXIF: kje spreminjas/brises informacije s fotke oz. s cim?

2.) Kako pa tale problem resujete tisti, ki ste recimo novinarji in svoje fotke uporabljate za objave ali tisti, ki jih posiljate na kaksne natecaje ali pa jih rabite za jumbo plakate?
 0   

Aleš @lial 1. Sep 2007, 14:18

To debato o 'prstnih odtisih' sem spregledal, po branju vsega linkanega pa imam občutek, da je to nekaj podobnega kakor chemtrails-i, morda je res, morda ni, morda je paranoja, morda realnost.
 0   

Tilen Genov @Foki 3. Sep 2007, 14:33

Foki je napisal/a:
1.) Tale EXIF: kje spreminjas/brises informacije s fotke oz. s cim?

2.) Kako pa tale problem resujete tisti, ki ste recimo novinarji in svoje fotke uporabljate za objave ali tisti, ki jih posiljate na kaksne natecaje ali pa jih rabite za jumbo plakate?

A tole EXIF je poseben program za to ali lahko podatke spreminjas ze na aparatu?

Novinarji in ostali....odgovorite na 2. vprasanje! smile
 0   

Zelod @flambirana_oFca 3. Sep 2007, 14:51

Za spreminjanje in brisanje EXIF-a obstajajo posebni programi.
Eden takih preprostih za brisanje je meni priljubljeni jhead.

http://www.sentex.net/~mwandel/jhead
 0   

Stane Crnjak @staneC 3. Sep 2007, 15:40

Če imaš ti RAW on pa samo spletni JPEG, lahko pleše kazačok po trepalnicah, pa ne bo mogel nič. No, lahko te obtožii, da si mu ukradel RAW... laugh
 0   

Bostjan @Archie 11. Sep 2007, 11:53

Nikon je menda zadevo rešil in mislim da deluje na d200 s ta zadnjim sofverom, ter na D2Hs, D2xs, D300 in D3. Lahko delaš z exifom kar češ in dokler je zadeva v tiff, nef (raw) ali jpeg, menda pogruntajo, če je bila datoteka modificirana.

http://www.dpreview.com/news/0606/06060101nikonsoftware.asp#iapress

Zadeva se vklopi kot opcija v meniju aparata, ampak po pravici povedano ne vem kako zadeva deluje, ker rabiš dodatno še računalniški program za preverjanje pristnosti datotek. Ta program pa seveda stane, ampak kdor se s tem ukvarja, bo to lažje prenesel, kot pa krajo fotk.

A če tak dokaz oziroma zadeva obvelja na sodišču? E, to je pa že druga zgodba.
 0   

Vili @reber 31. Mar 2008, 08:20

Mislim, da bo za začetek RAW popolnoma dovolj, če ga imaš grin in pa, na net daj fotke brez exif ali meta-data ... in v nižji resoluciji, mogoče celo malo obrezano.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati