0   

Dušan Lorger @Ertai 12. Sep 2007, 11:42

Lep pozdrav

Imam vprašanje glede stabilizatorjev slike, o katerih mi vsak prodajalec pove kaj drugega. Kakšna je torej razlika med optičnim in digitalni stabilizatorjem? Pa ne mislim iz tehnične strani temveč me zanimajo vaše izkušnje. Če sodim po sebi lahko rečem, da sem bil bolj zadovoljen s svojim starim fotoaparatom olympus c-70, ki stabilizatorja ni imel, kot pa sem npr. bil s slikami olympusa myu 740, ki ima digitalni stabilizator.

Zanima me tudi kolko se je sploh pomemben stabilizator pri fotoaparatih z malim zoomom?

Najlepša hvala za odgovore
 0   

Aleš @lial 12. Sep 2007, 13:48

Stabilizacija ti omogoča daljše čase in večje goriščnice.
Kar pomeni, da ne bo škode, če slikaš z majhnimi goriščnicami v lepem vremenu, drugačni pogoji pa lahko hitro spremene situacijo.

Tako da škoditi ne more, če je, pa naj bo v objektivu ali senzorju, to pa, da si s starim aparatom delal lepše fotke, je pa že kar pravilo - večina novih generacij aparatov se v marsičem ne more kosati z oldtimerji. grin grin grin

LP
 0   

iztok @izo 12. Sep 2007, 14:39

digitalni stabilizator: kaj je to?
po mojem si zamenajl za digitalni zum ipd. stabilizator (ali v objektivu ali na senzorju) je vsekakor zelo dobrodošla zadeva, po mojem, sploh z kakšnimi ultrazumi ipd in tudi nasploh, ko razmere niso več idealne (ali zaradi dolgig goriščnica ali pa manjka svetlobe).
 0   

Matej Ružič @mat 12. Sep 2007, 14:54

Ni zamešal, saj nekateri proizvajalci dejansko reklamirajo digitalni stabilizator, ki pa v praksi pomeni zgolj to, da aparat zviša ISO in s tem omogoči krajši čas osvetlitve in tako zmajša verjetnost stresenosti slike. Z povečanjem ISO-ta pa seveda drastično pade tudi kvaliteta slike.

Tako da nasvet je, da tega NE uporabljat in je v bistvu zgolj marketinška fora.

Lp Mat
 0   

roman @romeno 12. Sep 2007, 14:59

Me je mat prehitel.
 0   

iztok @izo 12. Sep 2007, 17:28

svašta, kaj vse se spomnejo za nategovat folk. najprej digitalni zum, potem digitalni stabilizator, kaj sledi, digitalni štrudl? biggrin
 0   

Primož Žgavec @Primozz_MIXI 12. Sep 2007, 18:35

Ok. to bo za vse!! pa ne, da bom zdej kej čez une ka so že pisal čez metal!!

1. obstajajo: mehanski in programski stabilizatorji
2. med mehanske štejemo: Optične in Tipalne stabilizatorje

Optični: leča spreminja lego in s tem zategne goriščnico! to povzroči, da je drugam usmerjeno!! ponavadi na izostren motiv !! po kmečk povedan!
Prednost pri SLR in DSLR-jih je ta, da lahko tudi kadriramo z že stabilizirano sliko.

Tipalni: tipalo (namest filma "recimo") se giblje gor dol levo desno + diagonale
Svetlobni krog je ponavadi večji in več hoda ma tipalo!!!! (tipalo plava po svetlobnem krogu!)
-trenutno se Sony daje z "FF tipalno stabilizacijo"- Ena teorija je že! in mene skrbi čas osvetlitve!?

Prvo tipalno stabilizacijo so poimenovali "AS" (anti shake) izdelala in razvila ga je KonicaMinolta! smile (prvotno v kompaktih Hi-ENDA) za 28-200mm F2.8 - 3.5 APO GT lečne sisteme, nato še za ostale razredne sisteme, Z3....dimage generacija!

Programski stabilizator: ISO, umetno poosvetljevanje, ipd...
Če ga znaš omejit je lahko kdaj uporaben! Drgač pa Marketing!!!! za v merkator pa špar...... jest pravm! smile ne zamert!

Olympus in ostali so kasneje tudi pričeli izdelovati podobne rešitve!

"""Sedaj pa na tvoj odgovor!!! bi JAZ odgovoril takole!:

Poglej kakšno lepo lečo imaš na C70!! odprtina je velika!!
F2.8-4.8!!!! mju ima nekje F3.3-neki čez 5 se mi zdi?!
ker je mal zooma imaš tut OSTRE posnetke!! (mislim da ima 7.1mio) kar je dovolj!! TA objektiv v primerjavi z novim mju-jem je še vedno FOTR!
Je mju sicer hitrejši, sam takih fotk ti ne bo delal !!!
Da ne govorim o optičnem iskalu in ročnih nastavitvah, ka jih mju nima SPLOH!!

Tako da to ne bi bila pametna zamenjava!!

l.p. Primož
SONY je še edino upanje za nas Minoltaše!
 0   

iztok @izo 12. Sep 2007, 18:38

a? laugh
p.s a maš dopust, hehe?
 0   

Urban Žitnik @UrbanZitnik 12. Sep 2007, 18:41

digitalni stabilizator thumbsup

bigeek biggrin
 0   

Primož Žgavec @Primozz_MIXI 12. Sep 2007, 18:43

bolniško pa res !!! Rofl

zvit in nategnjen gleženj!
 0   

Dušan Lorger @Ertai 12. Sep 2007, 20:06

Hvala za odgovor.

[quote="Primozz_MIXI"]
Tako da to ne bi bila pametna zamenjava!!
/quote]

Prvega (c70) sem na žalost izgubil, ta drugega (myu 740) pa si sposodil za dopust, tak da kupil ga sigurno ne bom. Iščem pa nek nov fotoaparat, ki ima face recognition, 5 x optični zoom (ker nočem it na slabše biggrin ) in optični stabilizator.

Ps: Mat... kr neki... :S Mi je jasno kaj je digitalni zoom
 0   

Primož Žgavec @Primozz_MIXI 12. Sep 2007, 20:16

Veš to ni tak lahko, povej kaj več:, kje npr. bi uporabljal fotoaparat!

macro, otroci v bajti, pod vodo, zakaj face detection, a se spovniš zadnji trenutek vzet fotoaparat, s katerimi filmi si delal, a so ti ble barve pri oly c70 všeč.... čim več pa ti lahko povem: in ja kolk si pripravljen največ odštet za komplet opremo!

sedaj sem na bolniški pa lahk mal po forumih tipkam!! biggrin
 0   

Dušan Lorger @Ertai 12. Sep 2007, 22:10

Primozz_MIXI je napisal/a:
Veš to ni tak lahko, povej kaj več:, kje npr. bi uporabljal fotoaparat!

Iščem čim manjši fotoaparat (za v žep biggrin ) za vsakodnevno uporabo (portret, pokrajina). Cena nekje do 300€. Ja, slike iz oly c70 so mi bile zelo všeč in so bile redkeje zmigane/zamegljene kot tele z mju740, ki ima tale digitalni stabilizator, ki je zgleda kr neki, kot vas je več povedalo.

face detection se mi pa zdi ok funkcija, nisem pa je še videl v živo smile

0   

Primož Žgavec @Primozz_MIXI 12. Sep 2007, 23:35

Poglej za RICOH Caplio R6!
pomoje ti bo všeč!
Meni na testu se je zelo dobro obnesel!
koncert iz roke pri 1/13 !! na cca.100mm
mal specifikacij:

http://www.dpreview.com/news/0703/07030506ricohr6.asp

28-200mm biggrin (to je 7x zooma!)
CCD tipalno stabilizacijo devilish
manual control thumbsup
za v žep thumbsup
kodakove barve grin
baterija (obvezno rezervna) sigh
nima kukala!! confused
SD kartice none

te fotoaparate pozna malo ljudi!
tisti,ki si ga lastijo, pa ti ga bodo hvalili!!
roko v ogenj za par sekund!! yes
 0   

Dušan Lorger @Ertai 13. Sep 2007, 08:05

bigeek ja dobro zgleda... zdaj pa še moram samo najt kje v Slo ga prodajajo biggrin

Hvala za trud

Edit: našel: 290€... Poštena cena se mi zdi, ker take karakteristike težko najdeš, verjetno zato, ker gledamo samo bolj znane firme ponavadi. Vsaj jaz no...
 0   

Aleksander @discom 18. Sep 2007, 08:49

Kako kje ?!? Ja Mixi......in PCPlus grin

Drugače pa je dobra alternativa za RICOH Caplio R6 lahko tudi Canon Powershot A710IS in naslednik A720IS.

http://www.ceneje.si/canon-powershot-a720-is

Podobna cena ,prav tako stabilizator slike,ročne nastavitve,optično kukalo,6x optični zum....

Prihaja tudi nov model Canon SX100IS z 10x optičnim zumom.

http://www.mixi.tv/katalog/product.php?cat_id=87&manufacturer_id=6&product_id=1020266017

thumbsup
But that´s just my opinion...

Nobody Is Perfect , I´m Nobody
 0   

Matej @OKO 18. Sep 2007, 09:08

kaj pa tole z plavajočo lečo?
je komu kj znano?
[b:a0bce5c5bb]kali juga[/b:a0bce5c5bb]
 0   

Aleksander @discom 18. Sep 2007, 10:07

convex lens (also known as a floating lens)

To se uporablja pri nekaterih Canon objektivih (verjetno tudi druge znamke),ko s pomočjo konveksnih leč preprečujejo povečanje kromatske aberacije.

Primer iz opisa za Canon EF 85mmf/1.2L
Izrez:
As one of the few "status" lens since the early days of Canon EOS system, this Canon EF 85mm f/1.2L has incorporated some of the best in Canon optical innovations. Looks awesome on its own and even more fearsome when mounted on to camera, it has an rather oversize, large-diameter front element, the ground and polished aspherical glass element hosted within was designed to correct spherical aberrations, and the two high-refraction glass elements in its optical composition was aimed to optimize power distribution in the optical system resulting n extremely low flare and high contrast image reproduction at all apertures. The comatic aberration which tends to increase at close and medium shooting distances is further corrected by a floating lens element construction.

Link:
http://www.mir.com.my/rb/photography/hardwares/classics/eos/EF-lenses/EF85mmf12LUSM/index.htm

thumbsup
But that´s just my opinion...

Nobody Is Perfect , I´m Nobody

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati