0   

janez @jerci 22. Sep 2007, 11:31

Pozdravljeni

Glede digitalne fotografije in fotografije nasploh sem relativno nov, zato se obračam k vam po pomoč.

Rad bi si kupil digitalni fotoaparat in moja edina posebna zahteva je, da bi lahko z njim fotografiral besedilo (tekst) različnih dokumentov v arhivu. Kot zgodovinar se namreč srečujem z delom v arhivu, kjer je edina možnost fotokopiranje dokumentov, kar pa je drago in zamudno.

Kar se tiče drugih funkcij sem manj zahteven oziroma fotoaparata ne uporablljam zelo pogosto. Mogoče kakšno potovanje ali kaj podobnega, ampak nič kaj zahtevnega.

Prosil bi vas, če mi lahko date nekaj osnovnih navodil katere fotoaparate naj sploh gledam, da bi si kupil takega, ki bi mi za moje potrebe dobro služil.

Hvala v naprej.
 0   

martin @pikoli 22. Sep 2007, 12:53

Zakaj pa za besedilo nebi raje kupil scanner?
 0   

Matev @Matev 22. Sep 2007, 12:53

besedilo lahko fotografiraš z vsakim aparatom

mogoče zgolj nasvet: zoom ni kaj prida koristen pri fotkanju knjig
 0   

iztok @izo 22. Sep 2007, 13:25

jah, skener je fajn, ker res nardi točno kopijo, pri objektivih imaš zmeraj malo popačenja, vendar manj pri daljših goriščnicah ipd. je pa res da se s skeniranjem tudi bolj uničuje material, mislim, da pri resnem arhiviranju gradiva bolj fotiče uporabljajo, seveda z kr orenk resolucije, no posebnem stativu z pravo osvetlitvijo in prek šipe.
pa seveda, če boš imel star, avtentičen material, upam, da uporabljaš rokavice, imaš pravilno klimo v prostoru itd. se mi zdi, da se veliko knjig uniči pr nas zaradi nevednosti, pa tudi hranjenje ni na nekem nivoju, knjige izginjajo itd.
lahko si pa tudi kaj v tem smislu nabaviš, samo najbrž ni poceni
http://www.rod-neep.co.uk/books/production/scan/scanning.htm
 0   

martin @pikoli 22. Sep 2007, 13:47

Lahko pa kupiš tudi kaj takega:
http://www.nakupi.net/buy.php?productId=7240
 0   

janez @jerci 22. Sep 2007, 13:49

Zanimivi predlogi. smile Skener ne pride v poštev, če delaš s čitalci mikrofilmov, ali s težkimi knjigami velikega formata ali z zelo občutljivimi materiali, ki se jih težko sploh dotikaš.
 0   

Aleksander @aleks_oni 22. Sep 2007, 14:03

osebno sem s fotoaparatom posnel mnogo knjig.
Uporabljal sem navaden digitalni aparat. Takrat še Canon A100 in kasneje Sony DSC H1.
Važna je le diskretnost, če boš to počel v knjigarnah - knjižnicah in predvsem mirna roka.
Potreboval boš predvsem aparat z veiko resolucijo in veliko spominsko kartico.
 0   

Aleš @lial 22. Sep 2007, 14:18

Če bi sam želel imeti namenski fotoaprat za slikanje dokumentov, potem bi izbiral na osnovi sledečih značilnosti:
- vrtljiv zaslon, vsaj 2', če je večji je še bolje, da med slikanjem nisem odvisen od položaja objekta
- široki kot, manjši od 30mm, ker velikokrat ne bo možno plezati po stolih
- med 5 in 8 Mp ločljivosti, da bi lahko kvalitetno po potrebi 'očistil' posnetek v programu
- sistem proti tresenju, OK, to je bolj za emšo grin
- možnost priklopa zunanje, ločene bliskavice, osvetlitev objekta od strani je v primeru dokumentov velikokrat edina pot do uspeha
- daljinsko prožilo za slabe pogoje z dolgimi časi posnetka

Delno tem pogojem ustreza (v mojem primeru) Olympus 7070, ki ga največkrat uporabim za tak namen. Žal ga ni več v prodaji confused

To so osnove.

Za vsa ostala priložnostna fotkanja po so praktično uporabni skoraj vsi kompaktni aparati, ne glede na znamko. Razlike so za nezahtevnega uporabnika zanemarljive.

LP

Aleš
 0   

janez @jerci 22. Sep 2007, 19:23

Malo sem še brskal po internetu in se glede na vaše nasvete nekako poskušal opredeliti za nekaj kandidatov.

Odločam se predvsem med fotoaparati podobnimi Canonu powershot a720 ali Lumixsu tz2 ali tz3. Glede na to da gre za dva po zmogljivostih in ceni različna fotoaparata me zanima, če bojo tudi rezultati pri slikanju teksta res bistveno boljši ali pa so te funkcije pri lumixu namenjene bolj drugim stvarem.

Mogoče pa mi date še kakšen drugi predlog.

Hvala
 0   

janez @jerci 24. Sep 2007, 18:31

Zanima me koliko (kaj) bi pridobil, če bi kupil fotoaparat s širokim kotom, kot mi je napisal Aleš. Ali je to bistvenega pomena za fotografiranje dokumentov, ali bi šlo tudi z navadnim 35 mm.

Hvala
 0   

Aleš @lial 24. Sep 2007, 19:05

Recimo, da slikaš dokumente, položene na mizo. Če si normalne višine (cca180), potem boš stoje in z aparatom na očesu, oddaljen od površine mize približno 40-50cm.
Vidno polje, ki ti ga omogoči 28mm, je v tem primeru 50x35cm, pri 35mm pa 40x27cm.
Tudi zato sem napisal 'vrtljiv ekran', ker lahko brez skrbi dvigneš aparat višje in gledaš, kaj boš posnel. Če je prisotno oboje - vrtljiv ekran in široki kot, zadreg ni veliko, če sploh so.
Potem pa pomislek: 'zakaj pa mora ležati dokument na mizi'?, ne?
Razlog je v večini primerov v svetlobi in najmanjši verjetnosti, da boš s svojo senco pokvaril del slike. Jasno, če je luč nad glavo, to ne velja, pri dnevni svetlobi pa kar zanesljivo.
Lahko pa dokumente daš na stol, verjetno, čeprav s kakšnih originalom Dalmatina najbrž ne bo šlo tako zlahka grin grin grin Hehehe, mal heca, ne škodi.

LP

Aleš
 0   

janez @jerci 25. Sep 2007, 17:33

Malo sem gledal na okoli po internetu in sem opazil naslednji fotoaparat: Nikon Coolpix P50, ki je eden od malo cenejših in je širokokoten. Kaj menite o temu fotoaparatu in o Nikonih na splošno. Bi mi koristil za fotografiranje bededila?

Še link:

http://www.dpreview.com/reviews/specs/Nikon/nikon_cpp50.asp

Opazil pa sem, da nima manual focusa, a je to zame velika pomankljivost ali jo lahko spregledam?

Hvala
 0   

arnela @arnela 26. Sep 2007, 20:07

Fino bi bilo, če bi našel kako staro reprodukcijsko mizo.
Dobra stvar, sploh za knjige, ker se da položit lepo gor pa tko...pa steklo čez, luči so poleg...to je stara stvar, sam sigrn se da dobit grin
 0   

janez @jerci 29. Sep 2007, 18:17

Sicer dobra stvar, vendar manj uporabna na čitalcih mikrofilmov.

deal confused
 0   

janez @jerci 12. Okt 2007, 20:26

Rad bi se zahvalil za vse nasvete. Z vašo pomočjo sem se odločil za fotoaparat Canon a720 is in ugotovil, da več kot izpolnjuje moje zahteve. Sicer pa sem ugotovil , da je precej pomebno spretno rokovanje in obvladanje nastavitev, kot pa "super" fotoaparat. sunny

Še enkrat hvala.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati