0   

Matej @Touli 1. Okt 2007, 16:14

Lep pozdrav vsem skupaj.

Res je, da sem v preteklem pol leta načel kar nekaj tem glede nakupa fotoaparata in dodatne opreme, toda sedaj se mi pojavlja še eno vprašanje, in sicer nakup objektivov. Odločil sem se, da bom kupil Nikona D300, toda katere objektive naj bi kupil poleg?

- Ne vem točno kateri širokokotni objektiv bi nabavil!? Ali Tokina 12-24; f/4 ali sigma 10-20; f/4-5.6 (o sigmi prebral nekaj slabih komentarjev glede ostrine) ali Nikkor 12-24…

- Kupil bom zagotovo Nikkor 70-200; f/2.8

- Pojavi se pa problem za razpon med 36mm - 105 mm. Mislil sem kupiti 17-55; f/2.8 pa so mi a nekateri odsvetovali oz. predlagali, da bi kupil raje kakšen fiksni objektiv npr. 50 mm; f/1.4 ali pa f/1.8. Torej kaj narediti oz. kaj naj kupim?

Hvala vam za pomoč in upam, da bom po odgovoru nehal težit 

Matej
 0   

Janez Šturm @jj65 1. Okt 2007, 18:57

Imam d200 (ni d300!) in Sigmo 10-20 za širok konec, čez srednje 17-55/2.8 in teleklasiko 70-200VR. Ker se mi ne ljubi nosit vso to kložovno (sb-800, obročki, prožilo, stativ) vedno seboj, imam še 18-200VR. Kolega ima podobno konfiguracijo s tokino 12-24 in je tudi zadovoljen). Verejtno bom kmalu vzel še kenkota 1.4.
Mika me marsikaj. Imel sem v vidu že 12-24 Nikon (drag je), 200/2VR (sanjal sem ga že vrokah), pa 200-400VR, pa fiksnega 28/1.4,... ampak 'sanja svinja kurkuruz'! Sigmo moraš sprobat-glej post tu nekje vkrog.
Lp J
 0   

iztok @izo 1. Okt 2007, 19:13

jj65 ima kr dober nabor in pokrito vso področje, se bi zgledoval po tem. dodaj še kakšen fiksen 50/1.8 (ki se mi recimo pr nikonu precej bolj dopade kot pr canonu, vendar sta po ostrini najbrž nekje tu) za šfoh luč in portrete in kakšen kenko tc (2x ali 1.4x) za kakšno ptico ujet in to je to.
 0   

Jan Vrhovnik @Palkic 1. Okt 2007, 19:25

Jst bi vseno raje tokino kot sigmo, zaradi fiskne zaslone, baje bolše ostrine, ker pr sigmi lahko velikokrat dobiš limono. Če boš kupu sigmo jo fajn stesteri prej...

thumbsup
 0   

misfits @misfits 1. Okt 2007, 19:36

in kaj ma fiksna zaslonka tolk prednosti pri tako širokem kotu? večina tak objektiv itak za pokrajino uporablja in ga zapreš na f8. Sigma se mi zdi boljša izbira, že 2 mm več širine, boljše ostrenje, manj CA. Pa ne se bat kritik, narediš nekaj testnih fotk in če je vredu, kupiš.
 0   

Jan Vrhovnik @Palkic 1. Okt 2007, 19:56

mnja ja res da jo itak večina uporablja za pokrajino in tukaj pač fiksna zaslonka nima pomena, je res da se 2mm kar pozna... mah nebom nakladu, pomojem ti nebo žal če boš kupil tokino ali pa sigmo thumbsup
 0   

Peter Atanackov @Geo 1. Okt 2007, 20:38

Tokina nima HSM.
 0   

Peter @Focus 2. Okt 2007, 19:36

Če pogledamo Foto Magazin special 2007 navajajo sledeče rezultate (ocenjeno od 1-100%):

Sigma 10-20 : Kvaliteta optike = 69%
Kvaliteta mehanike = 80%

Tokina 12-24: Kvaliteta optike = 85%
Kvaliteta mehanike = 87%

Sigma riše slabo pri 10mm, srednje pri 14mm in dobro pri 20mm.
Tokina je ekstremno dobra že od 12mm naprej!

Kar se tiče CA-ja sta oba objektiva enako dobra.

Pri Sigmi se pri zumih 14mm in 20mm pojavljajo pri odprti zaslonki rahle optične napake. Tokina je brez napak.

Odgovor je na dlani: Tokina 12-24!
grin

Zakaj pa ne bi počakal do novembra in kupil AF-S Nikkor 2.8/14-24mm IF-ED , ki bo polnega formta (mogoče boš v bodočnosti šel na naslednika nikona F3 ?
 0   

misfits @misfits 2. Okt 2007, 19:43

Jao, spet govoriš nekaj na podlagi testov, očitno nisi probal objektivov
Glede CAja 100% nimaš prav, glede slabega risanja pri 10 mm pa po moje tud ne.
 0   

Peter @Focus 2. Okt 2007, 19:51

misfits je napisal/a:
Jao, spet govoriš nekaj na podlagi testov, očitno nisi probal objektivov

Zaupam ta pravim strokovnjakom in verjemi, da so za specialno izdajo 2007 te zelo znane in cenjene fotorevije najeli najboljše!

Oni testirajo z drago opremo, naši občutki, ki jih sicer tudi ni za zavreč pa so bolj subjektivne narave. thumbsup

Fiksno zaslonko pa ni za podcenjevati, za njo je potrebna izredna natančnost izdelave in ne pozabimo, da jo canon nudi le v L seriji!
 0   

Bostjan @Archie 2. Okt 2007, 20:41

OK, kar nekaj časa sem imel Sigmo 10-20, se malce na pamet odločil za prodajo in potem kupil Tokino, ker sem jo dobil ceneje. Sigma je bila pripeljana iz Japonske in imel sem res odlično kopijo. Kopija Tokine je prav tako odlična.

Kvaliteta gradnje: Tokina je res na nivoju, vendat Sigma ni dosti slabša. Osebno ne maram finiša na Sigmi, ampak to je subjektivno. Prednost Tokina.

Ostrenje: Sigma ima HSM, ki se ne more primerjat s pravim AF-S na top Nikkorjih, Tokina ima šraufciger, ki je glede na širok kor sprejemljivo hiter. Sklopka za manuelno ostrenje na Tokini mi ni preveč všeč. Prednost Sigma.

Široki kot:
Sigma je široka in tisith 2 mm pomeni veliko. Distorzije je relativno malo za tako širokoten objektiv. Prednost Sigma.

Vinjetiranje: Tokina v prednosti, a le zaradi +2 mm na širokem kotu.

Zaslonka: Prednost Tokina, vendar pri tako širokem kotu ni zelo pomembno. Z obema objektivoma redko pod blendo 8.

Ostrina (pogoj dobre kopije): ostrina po polju primerljiva, ali celo Sigma v zelo mali prednosti. Ostrina po robovih je v rahli prednosti Tokina. Generalno prednost Tokina, ker je enakomernejša po polju.

CA: Sigma je kar se tega tiče zelo dobra, Tokina ga zna lomit, vendar če slikaš NEF-e je zadeva brezpredmetna. Prednost v splošnem Sigmi.

Barvne: Sigma rada potegne malce na rumeno, Tokina ima bolj Nikkorjeve barve. Mogoče subjektivna ocena, ampak dam prednost Tokini.

Obroč za zoom: Prednost Tokina, ker se suče isto smer kot Nikkorji.

Zanesljivost nakupa: Sigme ne kupovat preko neta, ipd... ampak v štacuni, kjer je možno sprobat. Tokina je mogoče zanesljivjša, je pa zasledit reporte, da imajo nekateri primerki veliko CA-ja. Še vedno dam prednost Tokini.

Cena: Tokina se kolikor vem, da dobit ceneje.

Fazit:
Če dobiš dobro kopijo Sigme ali Tokine ga nisi polomil. Objektiva sta v podobnem cenovnem in kvalitetnem razredu, v primeru dobrih kopij so razlike opazne bolj kot ne za pipetkarje.

Eto..

Focus..prosim ne komentiraj objektivov za Nikon, ki jhi nisi sprobal in nimaš pojma Da ne boš tako spet pisal nekaj v tri dni, kot si pisal glede 17-40, da ima premalo ranga in da je mehek in ..... na koncu ti je pa kao dragulj.
No, zdej pa zanikaj, da nisi... narod naš dokaze hrani!!

In testi Color Fota so BS, ker imajo reklamnega biasa, da res ni. Prevelik vpliv nemške foto industrije in švabske samovšečnosti.
 0   

Peter @Focus 3. Okt 2007, 20:22

Archie je napisal/a:
OK, kar nekaj časa sem imel Sigmo 10-20, se malce na pamet odločil za prodajo in potem kupil Tokino, ker sem jo dobil ceneje. Sigma je bila pripeljana iz Japonske in imel sem res odlično kopijo. Kopija Tokine je prav tako odlična.

Kvaliteta gradnje: Tokina je res na nivoju, vendat Sigma ni dosti slabša. Osebno ne maram finiša na Sigmi, ampak to je subjektivno. Prednost Tokina.

Ostrenje: Sigma ima HSM, ki se ne more primerjat s pravim AF-S na top Nikkorjih, Tokina ima šraufciger, ki je glede na širok kor sprejemljivo hiter. Sklopka za manuelno ostrenje na Tokini mi ni preveč všeč. Prednost Sigma.

Široki kot:
Sigma je široka in tisith 2 mm pomeni veliko. Distorzije je relativno malo za tako širokoten objektiv. Prednost Sigma.

Vinjetiranje: Tokina v prednosti, a le zaradi +2 mm na širokem kotu.

Zaslonka: Prednost Tokina, vendar pri tako širokem kotu ni zelo pomembno. Z obema objektivoma redko pod blendo 8.

Ostrina (pogoj dobre kopije): ostrina po polju primerljiva, ali celo Sigma v zelo mali prednosti. Ostrina po robovih je v rahli prednosti Tokina. Generalno prednost Tokina, ker je enakomernejša po polju.

CA: Sigma je kar se tega tiče zelo dobra, Tokina ga zna lomit, vendar če slikaš NEF-e je zadeva brezpredmetna. Prednost v splošnem Sigmi.

Barvne: Sigma rada potegne malce na rumeno, Tokina ima bolj Nikkorjeve barve. Mogoče subjektivna ocena, ampak dam prednost Tokini.

Obroč za zoom: Prednost Tokina, ker se suče isto smer kot Nikkorji.

Zanesljivost nakupa: Sigme ne kupovat preko neta, ipd... ampak v štacuni, kjer je možno sprobat. Tokina je mogoče zanesljivjša, je pa zasledit reporte, da imajo nekateri primerki veliko CA-ja. Še vedno dam prednost Tokini.

Cena: Tokina se kolikor vem, da dobit ceneje.

Fazit:
Če dobiš dobro kopijo Sigme ali Tokine ga nisi polomil. Objektiva sta v podobnem cenovnem in kvalitetnem razredu, v primeru dobrih kopij so razlike opazne bolj kot ne za pipetkarje.

Eto..

Focus..prosim ne komentiraj objektivov za Nikon, ki jhi nisi sprobal in nimaš pojma Da ne boš tako spet pisal nekaj v tri dni, kot si pisal glede 17-40, da ima premalo ranga in da je mehek in ..... na koncu ti je pa kao dragulj.
No, zdej pa zanikaj, da nisi... narod naš dokaze hrani!!

In testi Color Fota so BS, ker imajo reklamnega biasa, da res ni. Prevelik vpliv nemške foto industrije in švabske samovšečnosti.

Ne govorim o Color Fotu ampak o Foto Magazinu !

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati