0   

Dragan @lippi 9. Okt 2007, 12:50

Pri nekaterih SLO prodajalcih sem zasledil da prodajajo Arhivske DVDje kjer zagotavljajo (oziroma pravijo), da je obstojnost čez 100 pa tam do celih 200 let smile

Zanima me če je kdo malo več podučen na tem področju? Stvar se mi zdi precej zanimiva..

http://www.draganzlatanovic.com/
http://draganzlatanovic.com/blog
[b:067885716f]Imagination is more important than knowledge...[/b:067885716f]
 0   

iztok @izo 9. Okt 2007, 12:56

verjetno je boljš kot kakšen jajc, ki se olušči čez pol leta. pa po mojem je dobr imet kakšen star, ziher pekač, ki ne vrti oz zapisuje pr kaj pa vem 200x hitrosti, al pa vsaj dat na eno zmerno vrednost, do nekj 10x verjetno, na 1x pr dvd. ziher je ziher, pa seveda lepo na suho in temno arhivirat.
pol mogoče kakšnih 10 let vzdrži upset biggrin
 0   

Peter Bernik @Noob 9. Okt 2007, 12:57

Po mojem ista zgodba kot z glasbenimi CDji (mislim na tiste, ki so namenjeni peki glasbe)...Pač tam si plačal nekaj več zaradi piratstva (del izkupička od prodaje je šel avtorskim agencijam kot je SAZAS), kvalieta je bila pa seveda ista. Tukaj je najbrž čez kakšen premaz in so mediji najbrž dejansko bolj kvalitetni, 100 in več let ti pa noben ne bo "držal". Če bo 10 je že super...
[url=http://www.peterbernik.com/][img:58355b6b4e]http://blog.peterbernik.com/wp-content/images/podpis.jpg[/img:58355b6b4e][/url]
 0   

Andrej Piškur @andrej_slo 9. Okt 2007, 13:08

Živjo

Hja, me prav zanima kam boš čez 100 let vtaknil DVD. Mogoče v kakšen računalnik v muzeju, če boš imel srečo.

LP, Andrej.
 0   

iztok @izo 9. Okt 2007, 13:33

lahko boš srečen, če boš bilokaj vtikal čez 100 let biggrin
 0   

Matic Kos @MaticK 9. Okt 2007, 13:34

Dejansko naj bi tile Kodakovi Archive DVDji zdrzali mnogo več kot tudi najboljši obicajni DVDji. Razlike so v slojih, ti naj bi imeli sloj zlata, ki je obcutno bolj vzdrzljiv kot ostale kovine. Po testih naj bi res doseglji vec kot 100 letno obstojnost, pa tudi ce upoštevaš polovico tega, je še to ogromno.
Je pa res, da boš verjetno kaj kmalu nadgrajeval DVD v BluRay ali HD DVD z (min.) 50GB na plošček in je vprašanje ali se splaca zdaj arhiv DVDjev za 10+ let delat.....
Da sploh ne govorimo kaj bo cez 10 let.. terabajti verjetno, pa še kaj vec..
 0   

Samo Šteharnik @striker42 9. Okt 2007, 15:06

biggrin biggrin biggrin "izo" pravi:"lahko boš srečen, če boš bilokaj vtikal čez 100 let "

Izo....izjava stoletja ! BRAVO!!!!! thumbsup
 0   

miha @mihaaa 9. Okt 2007, 15:30

mislim da so cene diskov tkao nizke da si po moje raj kupi 2 diska in dajaj gor v paralelkah, pa magari se na dvdje peci,.. pa pazi da ne bos imel vsaj 1 diska na elektriko prikljucenega da ti ne bo strela usega skurla,.. problem zna bit ce ti udrejo v bajto in ti poberejo uso elektroniko,.. vsekakor ta lepe slikce sprintaj,.... bo saj to ostalo,..
 0   

nejc @jetforce 9. Okt 2007, 15:56

mihaaa je napisal/a:
mislim da so cene diskov tkao nizke da si po moje raj kupi 2 diska in dajaj gor v paralelkah, pa magari se na dvdje peci,.. pa pazi da ne bos imel vsaj 1 diska na elektriko prikljucenega da ti ne bo strela usega skurla,.. problem zna bit ce ti udrejo v bajto in ti poberejo uso elektroniko,.. vsekakor ta lepe slikce sprintaj,.... bo saj to ostalo,..
ž

Lol kot da bi opisoval worst case scenario smile

Najboljše da neseš posnetke vseh slik na 4 različne banke tako da ti zagotovo ne morejo izpuhtet biggrin

Dobra izjava mihaa a
 0   

miha @mihaaa 9. Okt 2007, 16:56

ma ne js se to nism zafrkaval.. lej ce imas disk na racunalniku pa mas zravn se 1 prkloplenega ce ti mrkne 1 ali drugi,... strele niso tako redke in ti lahko oboj skuri,... kar se tice pa kraje sem pa za ta primer slisal ne dolgo nazaj,.. valda ce pridejo v stanovanje poberejo cimvec,... sleep
lp
 0   

Juš Medič @JusM 9. Okt 2007, 18:55

jst dvdjem ne zaupam.... na računalu 2diska v mirror pa so tam slike smile potem pa še en externi disk na katerem je cel backup slik in to pospravljeno nekam kjer se ne more nič zgodit;)

men se zdi zaenkrat to še najbol.... sj disk je tok pocen da nevem če se ti splača dvdje kupvat smile pa še cajta gre več
 0   

Dragan @lippi 9. Okt 2007, 19:27

ja, je že res da ko malo pomisliš da je 4,7GB od 3-5€ DVD je skoraj 1GB = 1€.. Externe pa za 100€ dobiš že 320GB..

kolko pa ima disk življensko dobo?

sicer pa nevem zakaj dvomite u obstoj CDjev.. jaz imam doma original CDje, ki so stari že 15 let pa vseeno delajo u nulo!! Michael Jackson BAD seka kot da bi ga včeraj posnel biggrinbiggrin
 0   

gasper trampus @gtyrant 9. Okt 2007, 19:34

je kar velika razlika med praznimi cd-ji za peko in original glasbenimi cd-ji.
nekaj albumov ki jih imam je blizu 15 letom pa so še vedno kot novi.
Musick ta kill for !!! ....
 0   

slavko @samotar1978 9. Okt 2007, 19:47

Nihče nima DVD 100 let, da bi lahko ziher vedeli ali bodo zdržali toliko časa. Kopijo na DVD pa še kak disk pa bo. Nekaj naj bi ostalo.
 0   

Juš Medič @JusM 9. Okt 2007, 20:31

tud men delajo originalni cdji u nulo.....pa ksne stare igrice izpred 10let tud se vedno delajo.... sam ko sam opazm k ksne filme zapečem na dvd...in po par letih se kšnih sploh ne da prebrat.... pa sem vedno kupoval najbolse prazne dvdje.... si ne predstavlam kako bi blo če mi ne prebere fotk devilish

disk... jah ce ga bos uporablu sam za to da delas backup na njega in je potem ugasnjen....nevem js nevidm da bi crknu...verjetno veliko veliko več kot dvd
 0   

Dragan @lippi 10. Okt 2007, 05:33

JusM je napisal/a:
tud men delajo originalni cdji u nulo.....pa ksne stare igrice izpred 10let tud se vedno delajo.... sam ko sam opazm k ksne filme zapečem na dvd...in po par letih se kšnih sploh ne da prebrat.... pa sem vedno kupoval najbolse prazne dvdje.... si ne predstavlam kako bi blo če mi ne prebere fotk devilish

disk... jah ce ga bos uporablu sam za to da delas backup na njega in je potem ugasnjen....nevem js nevidm da bi crknu...verjetno veliko veliko več kot dvd

imam enih par externih diskov (pa samo fotke so gor), pa me zanima če je razlika, če je skozi prižgan al je boljše da ga ugasnem ko ga ne rabim? mislim ima to sploh kaj veze al mi bo trajal namesto 80 let, samo 70 (če me razumeš)? smile
 0   

Jure @AirJure 10. Okt 2007, 07:33

[quote="lippi"]
JusM je napisal/a:

...
imam enih par externih diskov (pa samo fotke so gor), pa me zanima če je razlika, če je skozi prižgan al je boljše da ga ugasnem ko ga ne rabim? mislim ima to sploh kaj veze al mi bo trajal namesto 80 let, samo 70 (če me razumeš)? smile

Boljše je če je disk izklopljen ko ga ne uporabljaš, če ne se za brezveze vrti. Povprečna življenska doba diska je 5 let (večina jih drži dosti dlje....), ob redni vsakodnevni uporabi.

Rešitev bo kmalu cenovno dostopna ko se bodo po sprejemljivih cenah začeli prodajati diski, ki so narejeni po proncipu spominskih kartic. Tam se nič ne vrti, in bodo imeli precej daljšo življensko dobo.
 0   

Juš Medič @JusM 10. Okt 2007, 08:27

vsekakor izklopljeni....nikol ne veš, lahko pride do kakšnega preboja v napajalniku pa ti ga skur, strela udar, lahko ti windowsi nardijo kaksno *** pa disk ni berljiv....vse to je mozno... lepo ugasnjen, ko pa delas backup priklopis in skopiras....
 0   

Peter @Laufer 10. Okt 2007, 09:01

Problem pri vseh medijih, ki delujejo na principu elektromagnetizma je, da so občutljivi na ........ elektromagnetizem upset (prižgani ali ugasnjeni)
Sicer je vse zgolj teoretično, ampak... kako pa vemo, da pred 150 leti niso doživeli elektromagnetnega sunka zaradi naprimer sončnega vetra, ki bi skuru vse elektro naprave. če jih pa takrat sploh ni blo. Vemo, da je sončev veter kar pogost, vendar odkar vemo za njega je onesposabljal le satelite in morda tudi kaj na Zemlji, če je bilo slučajno v območju vpliva. But you never know... sunny
CDji, DVDji in drugi ploščki niso občutljivi na elektromagnetno sevanje... majo pač druge težave...

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati