0   

Peter @Laufer 12. Okt 2007, 09:22

Mam en problem...
Ko projeciram diapozitive, se mi včasih dogaja, da je sredina slike ostra, periferni deli pa ne. Če ročno nastavim fokus projektorja tako, da so periferni deli ostri, se zgubi ostrina srednjega dela. Se pravi, da je slika na diasu ostra povsod. Zadevo projeciram na steno tako, da je, če se le da, projektor v pravem kotu na steno. (same vejce stars )
Je za neostrino potem kriv objektiv diaprojektorja ali mogoče to, da je včasih kakšen dias (film) rahlo ukrivljen v okvirčku, ker je bil film pač zvit v rolo. Če se le da, bi se izognil okvirčkom s stekelci. Je kakšna druga rešitev?
Vsi povdarjajo, da pri fotografiranju ni dobro uporabljati popolnoma odprto blendo zaradi ostrine*glej spodaj ... kako je pa pri diaprojektorju?
Ma kdo kkšn predlog?

*ko sem to zadevo probu s Canonom FTb in 50mm/f1.8 pa še 2x teleconverter gor, je slika v fokusu čist normalno ostra, na steni in pod lupo. Bi vam dal sample, pa ne vem kakšn bi bil rezultat po skeniranju.
 0   

Marjan Krebelj @Nikio 12. Okt 2007, 09:48

Načeloma bi morala pri dia projektorju ostrina štimat. Teza o ukrivljenih diasih lahko drži. Poskusi se pri prijatelju sposodit kak dias s steklom, pa poglej razliko, vendar slutim, da je težava v projektorju.

Zelo verjetno imaš problem z optiko v objektivo od projektorja (ne fotoaparata, da ne bo pomote). Problem bi se moral rešit, če bi objektiv imel zaslonko, kot to imajo objektivi povečevalnikov za ČB fotografijo. Če zaslonko slučajno ima, jo zapri. Dobil boš temnejšo sliko, vendar bo globinska ostrina (DOF) večji, zato bi moral biti cel dias oster.

Sicer pa razmisli o novem objektivu oz. projektorju - ali pa ga nesi na kak servis. 80% sem, da je problem v projektorju.
[url=http://my.opera.com/Nikio/blog/][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Blog[/color:2222f2fe55][/url][/size:2222f2fe55] - [url=http://photo.net/photos/marjan][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Portfolio[/color:2222f2fe55][/url][/size
 0   

iztok @izo 12. Okt 2007, 12:17

za neostrino so lahko isti razlogi kot pri fotiču zapis na film, le v obratni smeri (zgubana, neravna površina filma, slabo scentrirane ali zamaščene leče itd.).
 0   

brajdo @brajdo 12. Okt 2007, 12:42

Pri mojem Braun paximat multimag 250 se včasih naredi da lepo izostri, po dveh treh sekundah pa se dias zaradi vročine malo izboči, vendar projektor spremembo takoj pravilno sfokusira. Opažam pa da je tudi pri meni srednji del bolj oster. imam pa original objektiv 85mm/1.2 super paxon
 0   

Peter @Laufer 12. Okt 2007, 12:56

Jaz mam Vega 250 - tudi autofocus.
Objektiv je 85/2.8, ni opaziti, da bi bilo z njim kej narobe...
Me prav zanima kako bi blo, če bi imel objektiv zaslonko.... a to sploh obstaja?
Ampak po moje je neravna površina filma v okvirčku še vedno ta glavn razlog. A je možno, da se ta celuloza al kako ji pravjo sčasoma zravna? Bi mogu mal v Dia studiu, kamor dajem darvijat, vprašat o tem...
Na kakšen način pa deluje autofocus sistem v projektorju?
 0   

iztok @izo 12. Okt 2007, 13:03

hja, za film glih ni fajn, da dolgo leži pr tisti orenk vroči žarnici, ti upam, da veste. zato tudi pride do raznega krivljenja ipd. sej je hlajenja ipd, ampak rajš previdno s tem in ne dolgo imet en slide pržgan.
 0   

Peter @Laufer 12. Okt 2007, 13:19

Ja, to da mu tista vročina škodva, štekam. A mu svetloba tut?
Sej problem je v tem, da je film ukrivljen že ko pride od razvijalca. Ampak to ravno toliko, da se vidi da je urkivljen... Morda so zato tudi začel delat okvirčke s steklom... kaj pa vem...
 0   

Marjan Krebelj @Nikio 12. Okt 2007, 20:14

Fantje, zato pa se nese diase skenirat pa se jih iz računalniškega projektorja šiba. idea
[url=http://my.opera.com/Nikio/blog/][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Blog[/color:2222f2fe55][/url][/size:2222f2fe55] - [url=http://photo.net/photos/marjan][size=11:2222f2fe55][color=darkred:2222f2fe55]Portfolio[/color:2222f2fe55][/url][/size
 0   

Peter @Laufer 14. Okt 2007, 19:31

Že, ampak pol se ne bi odloču za klasično fotografijo, pa diase.
Mam rad zelo kvalitetno sliko ... in je pr diasih tud dosežena.
Sm že dal na par koncev skenirat, pa še nism dobu zadovoljivga rezultata.

Hvala za vse nasvete!

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati