0   

Primož @Jackass 14. Okt 2007, 17:18

Imam problem, vem da me boste imeli za neumnega, pa ne zaradi mojega uprašanja ampak zaradi mojega početja. In sicer stvar je taka
danes pridem iz fotkanja domov in takoj opazim da se mi je na tipalu nabral prah. Seveda si doprem članek na intrnetu in pogledam kako in s čim se to čisti
ker sem mel doma vatirne palčke in pa aceton (čeprov acetone ne omenjajo nikjer) se lotim čiščenja-
In potem končno razočaranje, pa ne zaradi tega ker mi ni ratal očistit senzor ampak ker se poznajo taki fleki od čiščenja ker nism pravočasno obrisal acetona dol in mi tega nerata očistit, poleg tega pa se je še neka spužva ki je tak na začetku tam k se navije objektiv zarad acetona in vsega raztegnila in sedaj prekirva sliko, ko na bodey nataknem objektiv. Vem da je sm naredil veliko napako, bi pa prosil za predolge kam lahko dam očistit fotoaparat, ker se nimam želje tega lotiti sam doma, poleg tega pa me zanima kaj naj nardim s tisto spužvico. Če je pomembno naj povem da imam canon eos 30d.

Za odgovore hvala že vnaprej

P.S. pravzaprav sem ugotovil da sem čistil nwm kak bi povedav amapk tisto stvar ki je nad ogledalom gor, v altero tisto ogledalece projecira sliko, in tam je zej tak zapacano:S, ker je teško dosegljivo nevem kak bi se to očistilo:S
 0   

Aleš @lial 14. Okt 2007, 17:52

Kaže, da si čistil medlico.
Koliko ti je poleg tega aceton v jašku naredil še dodatne škode, pa je verjetno takole na daljavo težko zapisat.
Sedaj imaš samo eno pot - servis.

LP
 0   

Primož @Jackass 14. Okt 2007, 17:57

hvala za odgocor. Ugotovil sem da s spužvo ni problema, ker se skrči nazaj ko se, posuši. A je možno da bi pač v lokalni trgovini s fotoaparati itd, uspeli to očistit ?
 0   

Aleš @lial 14. Okt 2007, 18:50

Ne vem sicer, iz česa je medlica v tvojem aparatu, vem pa za kvaliteto tistih iz starejših, analognih modelov.
Narejene so iz dokaj kvalitetne plastike in jih aceton neusmiljeno - topi.
Zato dvomim, da se bo dalo medlico samo očistiti, potrebno jo bo menjati.
V trgovini?
Če imajo tam tudi usposobljenega serviserja, zakaj pa ne.

LP
 0   

Primož @Jackass 14. Okt 2007, 19:36

hvala ti za odgovore, tole mi je res pomagalo, da sploh vem kam se obrnit.
 0   

Aleksander @aleks_oni 14. Okt 2007, 20:04

pozdravljena
tusi sam sem naredil podobno napako na SLR fujici (iz leta 1970). ja, ni pametno čistit z acetonom medlice.
Ostane le še servis, da jo zamenjajo, ali pa očistijo
 0   

Matjaz @mbbirdy 14. Okt 2007, 20:09

Aceton na senzorju ... halo?!? Prav gotovo se je z njim stopila tudi površina stekelca pred senzorjem... upam, da ne, vendar bo to zelo verjetno.
Fotoaparat bo morda kar za v smeti ... sad, ker popravilo stane več.
 0   

Primož @Jackass 14. Okt 2007, 20:20

ne sj ni na senzorju ampak na medlici
 0   

Matjaz @mbbirdy 14. Okt 2007, 21:18

Ok, sorry, nisem pozorno prebral, kaj pa je medlica, pa tudi ne vem ... prvič slišim, morda zaslonka? grin
 0   

Primož @Jackass 14. Okt 2007, 21:49

amm jst tu nism vedu do zdej. Ne ni zaslonka sam kaj točn je to neb znal razložt. Je una stvar k ma pač tiste točke za ostrenje gor. Na njo tisto zrcalo, ki je projecira sliko.
 0   

Aleksander @aleks_oni 14. Okt 2007, 22:04

za lepšo razlago in profesionalno razlago kaj je medlica https://www.slo-foto.net/enciklopedija-10.html
 0   

Primož @Jackass 14. Okt 2007, 22:16

no hvala za tole razlago oz. link.
Imam še eno uprašnje. A kdo ve kolko me bo stalo tole čiščenje oz. po potrebi menjava medlice na servisu. Pa vrjetno bi dal še senzor očistet, ker je zej čist zaprašen. :s

hvala az odgovore
 0   

Aleksander @aleks_oni 14. Okt 2007, 22:27

nimam pojma kakšna bi bila cena. Prvo čiščenje senzorja je zastonj. Za medlico pa nimam pojma
 0   

Primož @Jackass 14. Okt 2007, 22:30

kak pa dokažem da je to prvo čiščenje?
 0   

Aleš @lial 15. Okt 2007, 05:30

Morda še razlaga za tiste, ki ne vedo kaj je to 'medlica'
Svetloba, ki pride preko objektiva se na zrcalu odbije navzgor, kjer se delno projecira na košček plastike, poveča in v primerih starejših aparatov tudi olajša ostrenje (srednje 'oko'). Pri novejših digitalnih aparatih te potrebe po kontroli ostrenja ni (čeprav pri ročnem ostrenju hudo pomaga!), zato je medlica brez 'očesa', vendar je njena funkcija še vedno pomembna pri povečavi slike in projekciji ostrilnih točk.
Pri mojem aparatu (KM5D) izgleda sestavljanka takole:

kjer je medlica sestavljena iz dveh delov, spodnji je leča, zgornji pa ima sposobnost prikaza ostrilnih točk.
Oba delčka sta plastična in neznansko občutljiva tudi na dotik s prsti!
Čiščenje, če je že potrebno, mora biti resnično previdno. Napake se sicer na fotkah ne bo videlo, v okularju pa.

LP

Aleš
 0   

stojan @sv4rog 17. Okt 2007, 13:28

kakšen naj bi bil postopek čiščenja medlice ... pihanje, s čopičem? sprašujem, ker imam polno smetk in me počasi že malce moti.

hvala
 0   

misfits @misfits 17. Okt 2007, 13:31

jaz kr mal popiham s puhalko, ne gre sicer vse stran, ampak nekaj pa
 0   

Aleš @lial 17. Okt 2007, 13:58

'Senzor brush' čopič je najboljši.
Alternativa, ki se na senzorju ne obnese, pa je šopek dlačic antistatične metlice (tiste barvaste zadeve ki spravljajo mačke ob pamet grin grin ) in seveda kakor pravi mis - puhalka.

LP

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati