0   

roman @roman67 26. Okt 2007, 11:55

Živjo.Imam namen kupit nov fotoaparat.Sem bolj amater včasih pa probam narediti tudi kakšno boljšo fotko.Zgoraj omenjena aparata sta si popolnma različna v ceni je razlike približno 100 evrov.Želim si tak fotoaparat da bi ga lahko imel vedno sabo za v žep.Kakšna bi bila po vaše razlika v kvaliteti slike med canon 100is in nikon L15.LP roman
 0   

roman @roman67 26. Okt 2007, 14:08

Malo sem pobrskal po netu in sam ugotovil da je tale canon 100is sigurno veliko boljša izbira. bigeek
 0   

johnny b bad @Apolixis 26. Okt 2007, 16:00

je boljša izbira, zato je tut dražji, ampak men ne zgleda ravno za v žep
 0   

Aleš @olympus0501 26. Okt 2007, 16:09

Nikon vsekakor .
 0   

roman @roman67 28. Okt 2007, 12:50

Imam pa res težave pri izbiri fotoaparata.Sedaj sem se zagledal v Nikon P50.Drugače je vse vredu moti me edino to da ima elektronski nadzor tresljajev(eVR).Pravijo da ni tako učinkovit kot klasičen.Kakšno je vaše mnenje glede tega?LP Roman
 0   

Keks @Cerixed 28. Okt 2007, 13:41

hmm nikon je boljsa izbira
 0   

johnny b bad @Apolixis 28. Okt 2007, 14:04

roman67 je napisal/a:
Imam pa res težave pri izbiri fotoaparata.Sedaj sem se zagledal v Nikon P50.Drugače je vse vredu moti me edino to da ima elektronski nadzor tresljajev(eVR).Pravijo da ni tako učinkovit kot klasičen.Kakšno je vaše mnenje glede tega?LP Roman

optični je boljši, ampak eletronski je še vedno boljši kot autodvigovanje ISA. Ima pa p50 28mm, kar zna pridt prav. pa še nekej ročnih nastavitev je.
 0   

roman @roman67 1. Nov 2007, 10:02

Samo še tole me zanima.Primerjava med canon A720is in nikon P50.Cena fotoaparatov je približno enaka.Torej za katerega bi se vi odločili?LP Roman
 0   

johnny b bad @Apolixis 1. Nov 2007, 10:28

odvisno. Nikon ima široki kot (28mm), Canon 6x zoom. Meni osebno široki kot večkrat prav pride.
 0   

Aleksander @discom 1. Nov 2007, 23:25

Nikon vsekakor , Nikon je boljša izbira ,Nikon.......kr neki..... upset

A ker je "rumen" je boljša izbira ali kaj (tu mislim seveda na barvo znamke,da ne bi koga zavedlo)?!? bigeek
Lahko bi vsaj malo potrdili svoje predloge z kakšnimi utemeljitvami.

Na kratko:
Nikon Coolpix L15
dober LCD (2,8",230.000 pikslov),omembe vredno še odpravljanje rdečih oči v sami kameri in optični VR (stabilizator slike).

Povprečen objektiv (f/2.8 - f/4.7) ,3x optični zum (35-105 mm-ekvivalent Leica),makro samo od 15 cm ,max čas zaklopa 4 sekund,na večino ročnih nastavitev lahko kar pozabiš,z dvema AA baterijama cca 160 posnetkov.

Face detection je bolj prodajna muha (a jo ima skoraj že vsak novejši kompakt),
D lightning pa je digitalno osvetljevanje in ni tako zelo uporabno (razen če te velika zrnatost ne moti).

Cena:pri nas (Slo) nekje od 184 € brez opreme
http://www.ceneje.si/nikon-digitalni-fotoaparat-coolpix-l15

Nikon Coolpix Nikon P50
Omenja se neka višja kvaliteta (višji razred),pa ima slabši (in manjši) LCD od zgoraj omenjenega "sorodnika",in to 2,4" ,115.000 pikslov.
Drugače ima nekaj malega več ročnih nastavitev.
Objektiv je tudi slabše vrednosti (f/2.8 - f/5.6),3,6 x optični zum (28-105 mm) je res bolj široko-koten ,toda zato tudi "seže" manj daleč.Le pri makru je napredek in to od 5 cm naprej.Tudi pri temu je max čas zaklopa 4 sekunde,dve AA baterije
Ostalo podobno kot pri prej omenjenem Nikonu: fix red eye,D-lightning,face detection....

O digitalni stabilizaciji ni zgubljati besed.Razen pri znamki Fuji,ki je boljši pri višjih ISO vrednostih pri kompaktih (glede na konkurenco),ni prav uporabna.Pa še pri Fuji se seveda ne more primerjati z optično.

Cena:nekje od 251 € naprej brez opreme.
http://www.ceneje.si/nikon-digitalni-fotoaparat-coolpix-p50

Canon PowerShot A720
6x optični zum (35-210 mm),objektiv f/2.8-f/4.8 (če primerjamo da ima Nikon L15 iste podatke za 3x optični zum.... confused ).
Vse ročne nastavitve,makro od 1 cm naprej,optični stabilizator
Ima tudi optično kukalo,ki ga Nikona nimata (a to tudi malo doprinese k malo večji velikosti).Zdaj koliko kdo uporablja optično kukalo je odvisno od namena uporabe in (ali) vsakega posameznika.Še bolj redko pa za "šparanje" baterije fotoaparata.
Max čas zaklopa 15 sekund (Nikoni samo 4 sek),kar prav pride pri posnetkih na stativu z daljšimi časi zajema slike.Z dvema AA baterijama se naredi cca 400 posnetkov.

Sicer LCD ni med najboljšimi v konkurenci,toda še vedno 2,5" in 115.000 pikslov.

Cena: od 248 € naprej brez opreme
http://www.ceneje.si/canon-digitalni-fotoaparat-powershot-a720-is

Canon Powershot SX100
10x optični zum (36-360 mm), f/2.8 - f/4.3.
Objektiv je sicer res malenkost bolj ozko-koten (potreben je bil pač kompromis),toda če je verjeti podatkom je daleč najbolj svetlobno občutljiv.Tudi vse ročne nastavitve,makro od 1 cm naprej,optični stabilizator slike,max čas zaklopa 15 sekund.
LCD ima 2,5" in 172.000 pikslov.
SX je sicer izgubil optično kukako, a ima zato bliskavico,ki se dvigne izven ohišja samega fotoaparata.Kar pripomore k daljšemu dosegu bliskavice in manj možnosti za efekt rdečih oči.Je pa res največji med omenjenimi fotoaparati.

Cena:pri nas še ni znana,če pa pogledamo na spletu je cca 40-50 $ dražji od A720

Canoni so res nekaj večji,toda tako velike razlike ni.Sploh pri X100 je potrebno upoštevati,da ima pač 10x optičnega zuma.

Canon X100......109 x 71 x 47 mm
Canon A720......97 x 67 x 49 mm
Nikon P50........95 x 66 x 44 mm
Nikon L15........91 x 61 x 26 mm

Po dimenzijah noben ne gre ravno v žep od srajce (tudi Nikon L15 ne),v manjšo torbico za pasom (ali v žep jakne) pa lahko spravite vsakega od omenjenih in ga imate potem lahko vedno s seboj.

Če slikate samo od blizu je res lahko bolj primeren široki kot,toda ne vedno.Za bolj splošno družinsko uporabo pa je več optičnega zuma bolj uporabno.In seveda za bolj kreativne uporabnike je dobrodošlo več ročnih nastavitev.Tako je seveda samo mnenje.

Da najboljšega fotoaparata ni se je že večkrat povedalo,odločitev za nakup pa je seveda odvisna od vsakega posameznika in namena uporabe.

Roman67 ni povedal,za kaj misli fotoaparat največ uporabljati,poleg tega pa so omenjeni fotoaparati tudi različni po uporabnosti (več ročnih nastavitev/ali manj,široki kot,večji optični zum,velikost...)
Drugače bi mogoče v poštev prišel še kakšen drug fotoaparat.

thumbsup

P.S.:cene fotoaparatov so vzete z neta in lahko tudi nekaj odstopajo (ali se spremenijo),podane so samo za okvirno primerjavo.

P.S.2:..in ne,nisem fan "rdečih",da bi jih favoriziral.Sam sem najbolj nagnjen k "zelenim" (pri kompaktih)....

thumbsup
But that´s just my opinion...

Nobody Is Perfect , I´m Nobody
 0   

johnny b bad @Apolixis 2. Nov 2007, 00:09

discom je napisal/a:

Če slikate samo od blizu je res lahko bolj primeren široki kot,toda ne vedno.Za bolj splošno družinsko uporabo pa je več optičnega zuma bolj uporabno.In seveda za bolj kreativne uporabnike je dobrodošlo več ročnih nastavitev.Tako je seveda samo mnenje.

a ni za na blizu makro? za bolj splošno družinsko rabo pa zum nima pomena, ampak široki kot ( od pokrajin do piknikov), zum pride prav v zoo-ju, to je pa vse. Za primerjavo med 28 pa 38mm je pri razdalji 4m za 1m večji obseg fotke (prostori)

tele tvoje tehnične specifikacije so super (eni pač nimamo tolk časa ) , ampak zdej si ga pa še bolj zbegal. Al ga zanima zum al široki kot al ročne nastavitve.se da čist simpl povedat, ne pa kr neki...kt zmer
 0   

Aleš @olympus0501 2. Nov 2007, 08:58

Sam sem imel Canona a 530 in mi je samo potrdil ,da je to resnica o crkovanju Cenona,ko pišejo nekateri po nekaterih forumih.Še ko je bil fotoaparat iz trgovine , sem zraven dokupil še polnilec in polnilne baterije. Ko so bile baterije napolnjene ,sem lahko naredil, par posnetkov, in mi izpiše ,da so baterije fuč in crkne.Nesem to na servis k Beseničarju, in mi pove ,da je problem v polnilcu in baterijah,da niso prave. Veselo doma napolnim baterije,na polnilec kupljen pri Beseničarju, potem je deloval kakšen mesec ,potem se je napaka ponovila.Potem sem ga prodal in od takrat naprej se mi je Canon zares zameril.Raje imam preizkušene znamke.
 0   

Aleksander @discom 2. Nov 2007, 19:30

olympus0501 je napisal/a:
Sam sem imel Canona a 530 in mi je samo potrdil ,da je to resnica o crkovanju Cenona,ko pišejo nekateri po nekaterih forumih.Še ko je bil fotoaparat iz trgovine , sem zraven dokupil še polnilec in polnilne baterije. Ko so bile baterije napolnjene ,sem lahko naredil, par posnetkov, in mi izpiše ,da so baterije fuč in crkne.Nesem to na servis k Beseničarju, in mi pove ,da je problem v polnilcu in baterijah,da niso prave. Veselo doma napolnim baterije,na polnilec kupljen pri Beseničarju, potem je deloval kakšen mesec ,potem se je napaka ponovila.Potem sem ga prodal in od takrat naprej se mi je Canon zares zameril.Raje imam preizkušene znamke.

In zato ker ti je "crknil" en Canon fotoaparat so pa kar vsi zanič...... upset
Ne bi rekel,če bi imel recimo 10 različnih modelov Canon-a in bi bili vsi zanič ali z kakšnimi okvarami.Jaz sem jih osebno imel kar nekaj pa imam drugačne izkušnje.
Poleg tega so popravila odvisna tudi od kvalitete servisa (ne rečem,da je omenjeni zanič...)
Skoraj še nisem slišal za fotografsko znamko,da ne bi imela kakšne tovarniške napake.Veliko so jih (razne znamke) vzeli iz prodaje ali zamenjali (popravili) tudi izven garancije.Toda to še ne pomeni,da so vsi modeli ene znamke zanič.Pač zaradi tehnološkega napredka in zaradi hitenja prehiteti konkurenco ni več časa podrobnejših (in dolgotrajnejših) tovarniških testov.Tako je bilo samo včasih,zdaj pa ni več časa.
Toda zaradi tega kriviti in obtoževati eno znamko da je zanič je nesmiselno.
In kaj naj bi bila preizkušena znamka.....????

Potem je po taki logiki : če se pokvari en Mercedes,so po tvojem kar vsi zanič ?!? bigeek

Apolixis je napisal/a:
a ni za na blizu makro? za bolj splošno družinsko rabo pa zum nima pomena, ampak široki kot ( od pokrajin do piknikov), zum pride prav v zoo-ju, to je pa vse. Za primerjavo med 28 pa 38mm je pri razdalji 4m za 1m večji obseg fotke (prostori)

tele tvoje tehnične specifikacije so super (eni pač nimamo tolk časa ) , ampak zdej si ga pa še bolj zbegal. Al ga zanima zum al široki kot al ročne nastavitve.se da čist simpl povedat, ne pa kr neki...kt zmer

Ne ,za blizu ni makro...makro je za zelo blizu.Vsaj običajno.

Za blizu je bilo mišljeno kot portreti,bližnji posnetki (tudi kakšen tvoj piknik) in podobno.
Za vse-splošno družinsko rabo (kar je res zelooo širok pojem) pa ima optični zum kar veliko pomena.Te tvoje pokrajine,ki jih slikaš.Kaj pa vidiš na 3x optični povečavi ko slikaš gorske vršace,cerkvico ali grad na sosednjem hribu ali s hriba kakšno mesto pod sabo?Precej barv ali zelenja in majhne pikice,ki predstavljajo grad,cerkev,hišo....In zelo malo podrobnosti.Če si to res kdaj poskušal slikati z majhnim optičnim zumom kompakta,bi moral vedeti o čem govorim.In v takih in podobnih situacijah je po mojem zum kar dobrodošel (tudi živali na pašniku,ptič na drevesu.....).Ker vse to tudi lahko sodi v družinsko uporabo.

Pri omenjenih modelih tudi ni bilo take razlike v širokem kotu,ker je samo en model imel 28 mm,ostali pa 35 mmm (z izjemo SX100).In to ni tako velika razlika,sploh pri kompaktih so ti podatki manj izraziti (mogoče tudi manj natančni?).Ker tudi če pogledaš podatek pri kompaktu recimo povečava 200 mm,tudi slučajno se ne približa enakemu podatku pri DSLR.Tako,da so ti podatki včasih malo varljivi,za primerjavo pa vseeno so.

Kar se tiče tehničnih podatkov niso odveč,zato sem omenil samo bolj opazne (pomembne)podatke,ki bi lahko olajšale izbiro.In to napisal v 4 ali 5 vrsticah,tako da drugim ni potrebno prebirati celih strani in izgubljati časa.Ker pa je veliko odvisno od želje (in zahtev) uporabnika,sem tudi napisal,da naj roman67 pove,kaj mu je bolj pomembno.

Kar pa se tiče samega zbeganja s podatki...

Apolixis je napisal/a:
optični je boljši, ampak eletronski je še vedno boljši kot autodvigovanje ISA.....

Ti si omenil,da je digitalna stabilizacija boljša kot pa dvigovanje ISO vrednosti.
Ampak ravno ta funkcija največkrat dvigne avtomatsko ISO,ker s tem zmanjša čas zaklopa in teoretično pripomore k zmanjšanju stresenosti slike.

Tako da ne bi ravno o tem kdo koga zbega....

Ne nazadnje pa skoraj vedno napišem,da je to moje mnenje,da ne bi komu preveč "stopil na žulj".Samo ne zaleže vedno.Pa brez zamere.

thumbsup
But that´s just my opinion...

Nobody Is Perfect , I´m Nobody

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati