0   

Žiga @thunder_road 1. Feb 2010, 22:53

No, bom pa še jaz zastavil vprašanje o objektivih. Že dolgo se odločam o nakupu širokokotnega objektiva za crop aparat in berem razlike in mnenja o raznih modelih, ki so na voljo. Trenutno sem se ustavil pri tehle dveh:
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM

http://www.the-digital-picture.com/Reviews/Canon-EF-S-10-22mm-f-3.5-4.5-USM-Lens-Review.aspx

in Tokina 11-16 f/2.8 ATX Pro DX AF

http://www.tokinalens.com/products/tokina/atx116prodx-a.html

Ima mogoče kdo kaj izkušen s Tokino? f/2.8 je zelo mamljiv napram drugim širokokotnikom. Sam imam le en Tokina objektiv, že star, na Konici, tako da nima veliko izkušenj. Prebral sem že veliko po netu, pa bi rad vseeno slišal še mnenje koga od vas. Predvsem mogoče kako je pri Tokini z razmerjem med samim primerkom in aparatom (sprašujem zaradi Sigminih "dobi dober primerek" variant). Vsakršno mnenje več kot dobrodošlo.
 0   

Jan Kajfež @Geccko 1. Feb 2010, 23:49

Jaz imam tokino in ti lahko rečem da je zelo fejst obektiv....oster, hiter in kompakten biggrin
-- If you saw a man drowning and you could either save him or photograph the event...what kind of film would you use? --
 0   

Miran Zadravec @kanuc 2. Feb 2010, 09:53

Geccko je napisal/a:
Jaz imam tokino in ti lahko rečem da je zelo fejst obektiv....oster, hiter in kompakten biggrin

thumbsup
[b:4436fdd789]Nikon D700[/b:4436fdd789] - Nikon 16-35 VR - Nikon 50 1,4D - Nikon 85 1,8G smile - Nikon 105 VR - Nikon 70-200 2,8 VR - 2 x Nikon SB 900
 0   

urosm @urosm 2. Feb 2010, 10:27

S katerokoli Tokino ne boš kiksnil. Jaz sicer uporabljam 12-24. Je sicer f/4, pa malo manj široka, ima pa fenomenalno uporaben obseg.
 0   

Marko Jar @marko1 2. Feb 2010, 10:43

Optično sta oba odlična, kolikor je širokokotnik sploh lahko, le glej, da ne boš limone dobil, posebej pri Tokini.

Tukaj se bolj odločaj, ali nujno rabiš f2.8 in manjši razpon 11-16 ali pa precej večji razpon na račun f3.5-f5.6. 10mm proti 11mm je dejansko kar lepo opazna razlika, enaka tudi 16 proti 22.
 0   

Žiga @zcetrt 2. Feb 2010, 10:59

Imam tokino 10-17mm fisheye in kar se kakovosti zgradbe tiče je na zelo visokem nivoju.

Tudi sam načrtujem nakup širokokotnika, a nisem prepričan, ali bi storil Nikona 10-24 (drago...), sigmo 10-20 (klasika in nekaj tveganja) ali Tokino 11-16 (ne tako širok kot).
4.
 0   

urosm @urosm 2. Feb 2010, 11:14

Jaz sem nihal med Tokino 11-16 in 12-24. Pa se je potem prej ponudila opcija 12-24, in rečem lahko samo, da mi ni žal. Se mi je zdaj že kar nekajkrat zgodilo, da sem pri fotkanju samo z 12-24 pripeljal zadevo do konca. saj sem nekaj menjaval, pa 17-55 natikal, vendar bolj kar tako. Mi je večkrat pod 17 zmanjkovalo kot pa nad 24.

S sliko sem pa tudi pri f/4 že zadovoljen.

No, ne gre pa tega posploševat.

Če pa bi finance ne bile gospodar, bi se pa tudi meni storil Nikkor 10-24 thumbsup laugh
 0   

Jan Kajfež @Geccko 2. Feb 2010, 11:16

No odvisno tudi za kaj se uporablja širikokotnik, sej f2,8 če se večino slika pokrajine tudi nima nekega težkega pomena....
-- If you saw a man drowning and you could either save him or photograph the event...what kind of film would you use? --
 0   

iztok @izo 2. Feb 2010, 11:41

sigurno je prednost 2.8 blenda pri tokini, recimo. vprašanje pa je, kolk res rabiš to...
zdej za tkoino ne vem, vem pa za canon, da ima ercimo zelo malo sferične popačenosti vidnega polja (po domače sodček), kar je lahko velik velik plus za tako širokokoten objektiv, če recimo fotkaš arhitekturo ipd ( po drugi strani pa bolj popači ljudi na vogalih ipd). ima po mojem tudi manj aberacij od tokine.
jst osebno bi vzel canona.
 0   

Žiga @thunder_road 2. Feb 2010, 12:15

No to z blendo 2.8 tudi razmišljam še nekje v glavi, da pri širokem pravzaprav na rabim ravno. Ravno za fotkanje arhitekture bi naj bil pri meni največ v uporabi. Glede razpona potem nekako vodi Canon (od teh dveh).

@marko1: se pravi, da je pri Tokini smotrno probat nekaj primerkov in ne kupit brez testa? (če sem prav razumel tvoj odgovor).
 0   

Žiga @zcetrt 2. Feb 2010, 12:34

Moje mnenje glede primerkov istega objektiva:

Nikon in Canon imata masovno proivodnjo in razmeroma visoke kakovostne standarde ter nadzor proizvodnje. Hkrati delata objektive za svoje bodye in poznata do potankosti svoje standarde komunikacije med AF sistemom v bodyu in objektivom itd. In teh polnih specifikacij nočeta razkazovat neodvisnim proizvajalcem objektivov, ker bi si s tem pljuvala v skledo.

Sigma, Tamron in Tokina so obsojeni na reverse engeneering. Zato se lahko pojavijo problemi s front/back fokusem. Hkrati morajo konkurirati s ceno, kar (morda) privede do nekoliko ohlapnejših standardov. Sigma se prodaja v večjih številkah, zato se tudi več sliši o limonah.

Zanima pa me tudi, koliko je neodvisnikom teže, ker se tudi mounti med seboj razlikujejo. Zaslonka Nikonov je mehansko krmiljena, Canonova elektronsko, tu so še različne razdalje od mounta do senzorja...

Smiselno je pa sprobat vsak objektiv, predno ga nabaviš. Da prihraniš morebitno pot nazaj v trgovino smile
4.
 0   
 0   

iztok @izo 2. Feb 2010, 14:24

in kaj naj bi ta link točno povedal? je thunder povedal, da nuca največ za arhitekturo fotkat..
 0   

misfits @misfits 2. Feb 2010, 14:35

najbrž je hotel dat tale link http://www.juzaphoto.com/eng/articles/sigma_10-20_vs_canon_tamron_tokina.htm
 0   

iztok @izo 2. Feb 2010, 15:01

ja, verjetno res, sem pozabil, da je nardil tudi test z aps širokokotniki. za test sodčke pa je tiso blj tako, čeprav se vidi, da je tokina najbolj "sodčkasta", ostali manj. obvetzna pa bi moral tak test opravit zunaj s kakšnim pravim objektom in tam ocenjevat. razlike so malve večje, kot je recimo na linku na prvi pogled. sploh v vogalih slike z horizontalnimi linijami ipd.
no, sigurno pa dobra referenca, recimo.
 0   

andyz @andyz 2. Feb 2010, 17:32

Imam Tokino 12-24 in je dobra. Res, da ji manjka nekaj do 10, je pa na drugem koncu do 24, kar zna priti pošteno prav. Pri majhnem razponu boš kar naprej menjaval objektiv.
andyz
 0   

Žiga @thunder_road 2. Feb 2010, 18:45

Hvala za tale link za primerjave. Tule bi moral potem razmišljati še o Sigminem objektivu (ki sem si ga dejansko ogledoval že pred novim letom). Recimo, da 2.8 blende resnično nujno ne rabim, se torej (če upoštevamo še goriščnico) izbira nekako spremeni na Canon in Sigmo oz. mogče na Tokinin 12-24 raje (da dobim še nekaj mm na koncu, čeprav na škodo širokega kota).

(Mislim da bo tale širokokotnik najhujša dilema /trilema/ v mojem življenju kar se tiče fotografije). Najbrž bom šel proti koncu tedna še v kakšno trgovino, kjer jih bom lahko lastnoročno sprobal (pa čeprav jih ne bom mogel odnesti ven), da si malo olajšam odločitev.
Pravilnik portala: [url]https://www.slo-foto.net/legal-pravila.html[/url]
 0   

Jani Ugrin @janiugrin 2. Feb 2010, 19:34

Sam sem tudi veliko časa porabil za iskanje testov in podobnih primerjav in sem se na koncu kljub malo višji ceni odločil za Canon 10-22. Kot sam praviš, ti blenda 2.8 ne bo kaj dosti rabila, torej ti svetujem nakup Canona.
Za stavbe in arhitekturo fotografirat je naravnost osupljiv.
Meni ni žal niti enega samega evra.
 0   

Miran Zadravec @kanuc 2. Feb 2010, 20:41

Ste pa res smešni!
Vsak samo svoje hvali in se na forume sklicuje. Pokažite slike!
Manjka se samo še nekdo, da Tamron SP AF 10-24mm F/3.5-4.5 v zvezde kuje.
Pa brez zamere!
[b:4436fdd789]Nikon D700[/b:4436fdd789] - Nikon 16-35 VR - Nikon 50 1,4D - Nikon 85 1,8G smile - Nikon 105 VR - Nikon 70-200 2,8 VR - 2 x Nikon SB 900
 0   

Žiga @thunder_road 2. Feb 2010, 22:25

Sej važno, da pride do izmenjave mnenj (argumentiranih), potem se pa človek itak odloči kot mu najbolj paše ... mnenja pa kot opora temu, bi rekel. Pri širokokotnem pač ne bi rad kiksnil, da se bom potem za glavo držal, ker se mi ne bo prašil na polici ampak bo uporabljan. Zato pa tudi že toliko časa cincam. Tamron sem nekako izključil že prej in zožil izbor na dva, ki sem ju navedel v prvem postu.
Pravilnik portala: [url]https://www.slo-foto.net/legal-pravila.html[/url]

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati