DSLR novosti v 2009
Objavljeno 3 dec, 2009
Ciljam na fotoaparate in opremo. Kaj si mislite o letošnjem letu? Sam sem mnenja, da se evolucija upočasnjuje, revolucije pa tako in tako že precej časa nismo bili deležni. Razvoj obstoječih tehnologij se očitno počasi približuje koncu, na trgu sta pa tako in tako le še dva prava igralca. Ostali so zaspali, povozil jih je čas, pred leti smo bili prisotni propadu bolj ali manj pomembnih (za razvoj in konkurenco) podjetij na tem področju. Letos sta v DSLR razredu le Canon in Nikon predstavila opaznejše nove modele. Mislim seveda na Nikon D3s in Canonova modela 7D ter 1D mark IV.
Nikon je predstavil verodostojnega naslednika modela D3, kateri je tudi s pomočjo Canona (vsi vemo za težave z AF sistemom pri 1D mark III), osvojil velik del tako imenovanega PJ segmenta. Mene je navdušil predvsem z izboljšanimi ISO zmogljivostmi, povečanim "bufferjem" in vgrajenim RAW converterjem. ISO 6400 je bil že pri predprodukcijskem modelu res čist, 12800 pa povsem uporaben. Tudi maksimalna vrednost 102.400 je v določenih pogojih, ko pač res moramo v uredništvo prinesti fotografijo, uporabna za internetno ali pa objavo v manjšem formatu v dnevnem časopisju, ki je tako in tako natisnjeno na papirju najslabše kakovosti (torej so napake precej manj vidne). RAW converter je pa že sam po sebi izredno uporabna novost ravno za vse fotoreporterje, ki morajo posnete fotografije po možnosti oddati v najkrajšem možnem času, le ta pa jim omogoča zdaj fotografije zajemati tudi v RAW načinu, kar prinaša seveda veliko prednosti (DR, korekcije WB in seveda lažje popravke nepravilno eksponiranih fotografij).
Canon je najprej dvignil nemalo prahu z modelom 7D, ki je trenutno njihov "flagship" crop model. Najbolj navdušeni nad njim so seveda vsi "wildlife" fotografi, sploh "ptičarji", katerim 1.6x crop in za to velikost senzorja enormna resolucija 18 mpix, omogoča zares velike povečave (ker lahko bolj "cropajo"). Kar se resolucije tiče, sem že pri najavi 50D bil mnenja, da z resolucijo po nepotrebnem pretiravajo, to so kasneje potrdili tudi (nekateri) testi, ko se je izkazalo, da je šum pri visokih ISO vrednostih večji kot pri predhodniku, prednosti v (prikazanih) detajlih na sliki pa zanemarljiva. AF sistem je v primerjavi z modelom 50D tudi izboljšan, tukaj je pa seveda še precej manjših izboljšav na ohišju, ki omogoča lažje in hitrejše delovanje. Mnoge seveda skrbi dejstvo, da zelo malo objektivov sploh lahko prenese tako resolucijo. Sam sem med njimi. Sploh zato, ker je to še vedno fotoaparat srednjega cenovnega razreda in kdor si lahko privošči najboljše teleobjektive kot so naprimer 300 2.8, 400 2.8, 600 f4 in tako dalje, si bo lahko privoščil tudi 1D-ja. Glede tega fotoaparata imam torej mešane občutke. Presenetljivo pa so "Hi-ISO" posnetki za tako gostoto pikslov precej dobri. Presenetljivo dobri. Nazadnje so predstavili še najnovejšo različico 1D, katera je seveda morala biti popolnoma prenovljena. Ne samo nov senzor, temveč kar je bilo krvavo potrebno, nov AF sistem (in precej manjših novosti povezanih z njim) in HD video. Pri sledjem bi bilo modro počakati na prve resne teste produkcijskih modelov, za podajanje kakršnih koli ocen. Tudi 1D mark III je na papirju, ob predstavitvi obljubljal veliko...Sam sem mnenja, da so tokrat malo preveč lovili Nikon, namesto da bi ga poizkusili prehiteti. Že sam skok resolucije na 16 mpix se mi zdi nepotreben, ker gre za reporterski fotoaparat, kjer ni potrebe po večjih printih. Z manjšo resolucijo (lahko bi ostali kar na 10 mpix) bi bile Hi-ISO zmogljivosti boljše, to pa je v tem razredu zagotovo pomembneje, kot resolucija. Ravno fotoreporterji se največkrat znajdejo v slabih svetlobnih pogojih, ki jim ob fotografiranju športa ponavadi sledi še potreba po kratkih časih zaklopa. V tem pogledu se mi zdi Nikonova filozofija precej boljša. Ostajajo na 12 mpix pri D3s, ki je seveda FF fotoaparat, tako kot tudi pri crop modelih, kot je D300s. Velika škoda se mi zdi, da niso uporabili že iz prejšnjega desetletja znanih tehnologij, kot je polprosojno zrcalo in na račun tega raje dvignili hitrost zaporednega zajemanja fotografij na 12 na sekundo ali celo več. To bi bile tiste prednosti, ki bi ta fotoaparat postavili pred konkurenco in ki bi Canonu omogočil ponovno prevlado ob športnih igriščih. To se mi zdi tako očitno, da me čudi, da podjetje kot je Canon tega ne vidi. Pri 1D mark IV gre za boj za obstoj. Če se tokrat ponovi zgodba predhodnika, se modelu 1D bliža konec...
Kot sem omenil na začetku, konkurenca ni naredila praktično nič. Bolj ali manj brezvezne osvežitve v vstopnem in srednjem razredu, v višjem niso predstavili nič, z izjemo Sonya, ki je predstavil malo cenejšo različico a900 z oznako a850, ki pa kljub poletni najavi, še ni v prodaji. Pentax, Olympus, Fuji itd so se v višjem razredu zgleda že davno predali oziroma bolje rečeno vanj sploh nikoli niso prodrli in so opustili vsako upanje da bodo, v nižjem in srednjem pa se borijo za drobtinice. Na žalost. S tem pa seveda zgubljamo vsi, razvoj se upočasnjuje, ni več prave cenovne vojne.
Lepo spisano in v veliki večini odraz resničnega stanja.
Le majhna poprava - A850 je že kakšen mesec v prodaji, pred nekaj dnevi ga je pri Majdiču dobil prijatelj.
LP